Sparnuota frazė, jog seksas, ypač su jauna mergina, gali nuvaryti pagyvenusį vyriškį į kapus, nėra išgalvota. Toks dramatiškas įvykių scenarijus nutinka ne tik filmuose ar knygose, bet ir realybėje. Mokslininkai įvardija medicinines priežastis.

 

Retai, bet pasitaikoIt's,Dangerous,To,Have,Sex,With,Me

 

Seksas turi tiek fizinės, tiek psichologinės naudos, t. y. mažina per didelį kraujospūdį, stiprina imuninę sistemą, skatina geresnį miegą, o dėl endorfinų ir oksitocino sekrecijos – apsaugo nuo depresijos. Tačiau egzistuoja ir tamsioji miegamojo pusė. Ar dėl audringo sekso gali sustoti širdis? Remiantis Vokietijoje atliktais tyrimais, apie 0,6 % staigios mirties atvejų nutinka akto metu ar per 24 val. po jo. Amerikiečių mokslininkų duomenimis, tokių nelaimingų nutikimų dažnis siekia 1 %.

 

Pavojus širdininkams

 

Mylintis, ypač patiriant orgazmą, reikšmingai pasikeičia širdies, kraujagyslių ir plaučių veikla. Padidėja sistolinis ir diastolinis širdies susitraukimų dažnis, kraujo spaudimas, suintensyvėja kvėpavimas. Šie pokyčiai padidina miokardo deguonies poreikį, ypač asmenims, sergantiems išemine širdies liga, anksčiau patyrusiems infarktą, turintiems širdies laidžiosios sistemos problemų, tokių kaip aritmija, ekstrasistolija ir pan. Ne veltui asmenims, patyrusiems miokardo infarktą, rekomenduojama susilaikyti nuo sekso 6–8 savaites. Rizikos grupėje atsiduria ir turintys kraujo krešėjimo problemų. Staigią mirtį užsiimant seksu gali sukelti plaučių embolija.

 

Galvos skausmas – rimtas signalas

 

Letalią baigtį priartina ne tik lėtinės širdies ligos, bet ir smegenų kraujagyslių bei struktūros pokyčiai, pavyzdžiui, aneurizma, navikai. Moterys dažnai įvardija galvos skausmą kaip pretekstą atsisakyti mylėtis, tačiau šis sprendimas gali išgelbėti gyvybę. Kai kuriais atvejais simptomas praneša apie sveikatos pablogėjimą, o seksas gali paskatinti ligos progresavimą. Tam tikri kraujagyslių struktūriniai ir neurologiniai pokyčiai, pasireiškiantys kaip migrena, baigiasi insultu.

 

Rizika vartojant vaistus

 

Vyresnio amžiaus vyrai, vartojantys vaistus seksualinei disfunkcijai gydyti ir erekcijai gerinti, turėtų prisiminti, kad tokie receptiniai medikamentai turi šalutinį poveikį, ypač sumaišyti su kokainu. Manoma, kad narkotikai didina lytinį potraukį, todėl nelegaliai platinami sekso vakarėliuose, striptizo baruose, naktiniuose klubuose. Naujausi JAV medikų tyrimai rodo, kad viagros ir psichotropinių medžiagų derinys sekso metu sukelia miokardo infarktą, net aortos plyšimą.

 

Statistika vyrų nenaudai

 

Pasak kardiologo dr. Sumeeto Chugho iš Cedars-Sinai širdies instituto (JAV), beveik 100 % nukenčia vyrai. Jiems 1 iš 100 užregistruojamų staigaus širdies sustojimo atvejų susiję būtent su seksu. Moterų statistika guodžia labiau. Tokia būklė gresia tik 1 iš 1000 dailiosios lyties atstovių. Manoma, kad vyrų pažeidžiamumą lemia mažesnis dėmesys savo sveikatai, ydingi įpročiai (rūkymas, alkoholizmas) ir lėtiniai susirgimai, tokie kaip nutukimas, cukrinis diabetas, aterosklerozė. Apskritai jų mirtingumas nuo širdies ligų daug didesnis, palyginti su moterimis, neatsižvelgiant į aplinkybes.

 

Amžiaus cenzas

 

Remiantis amerikiečių tyrimais, širdis sekso metu dažniausiai sustoja 60–65 m. vyrams. Frankfurto prie Maino universiteto (Vokietija) teismo ekspertai nurodo, kad pavojingiausias amžiaus tarpsnis – 59 metai. Londono universiteto (Jungtinė Karalystė) medikai perspėja, kad seksas gali būti pražūtingas ir gana jauniems, t. y. nuo 38 m. asmenims. Britai sieja mirtį su genetinėmis ligomis, kurios pažeidžia miokardo struktūrą ir inervaciją. Staigi mirtis jaunesniems nei 50 m. vyrams dažniausiai susijusi su aritmija ar kardiomiopatija. Pietų Korėjos mokslininkai nurodo, kad seksas pražudo vyrus nuo 46 m., ypač išsekusius nuo streso darbe.

 

Meilužės efektas

 

Vienas tyrimas atskleidė tendenciją, kad vyresnius vyrus infarktas dažniau ištinka mylintis su meiluže ar kita nereguliaria partnere nei su teisėta žmona. Iškelta teorija, kad aplinkybes apsunkina didesnis fizinis krūvis, ypač santykiaujant su jaunesne moterimi, bei adrenalinas, kuris išsiskiria dėl psichologinių veiksnių. Papildomai stimuliuoja mintys apie neištikimybę, kerštą, slapstymąsi, melą, baimę būti demaskuotiems. Seksas netradicinėse vietose, pavyzdžiui, saunoje, baseine, automobilyje, dažniau baigiasi mirtimi, palyginti su viešbučio kambariu.

 

Galimybė aplenkti mirtį

 

Dr. S. Chughas pabrėžia, jog asmuo, t. y. partneris, kuris tampa nelaimės liudininku, atlieka milžinišką vaidmenį gelbėjant gyvybę. Remiantis statistika, šalia esantys žmonės laiku iškviečia medicininę pagalbą ir taip padidina išgyvenamumo tikimybę. Žmonės, kurie patiria priepuolį vienumoje, dažnai pastebimi pavėluotai. Tai iš dalies paaiškina faktą, kodėl mirtingumo rodikliai yra didesni mylintis su meiluže ar prostitute. Tikėtina, kad ji greičiau pabėga nei iškviečia greitąją pagalbą.

 

Atsarga gėdos nedaro

 

Asmenys, sergantys širdies ligomis, prieš pradėdami aktyvų seksualinį gyvenimą turėtų pasikalbėti su gydančiu gydytoju ir įsitikinti, ar jų būklė tinkamai valdoma. Tai aktualu ne tik jauniems žmonėms, bet ir pagyvenusiems, kurie atnaujina santykius po ilgesnės pauzės. Širdies reakcijos į seksą 50-ies ir 60-ies gali labai skirtis. Svarbu neatidėliotinai kreiptis į medikus, jei per seksą ar po jo pasireiškė sveikatai grėsmingi simptomai, tokie kaip skausmas krūtinėje, dažnas ir gąsdinantis širdies plakimas, permušimai, dusulys, galvos svaigimas, alpimas.

 

Tikros istorijos

 
  •  50-metis japonas Jodži rastas negyvas savo bute praėjus 6 mėn. po mirties. Ant vyro užgriuvo spinta, sausakimšai prigrūsta pornografinių žurnalų.
  •  Pora iš Pietų Karolinos (JAV) mirė nukritusi nuo dangoraižio stogo. 5 val. ryto jaunuolių nuogus kūnus tuščioje gatvėje aptiko taksistas. Vėliau tyrėjai rado rūbus ant pastato stogo. Manoma, kad pora mylėjosi, tačiau neįvertino saugumo.
  •  Rusų tautybės mechanikas Sergejus Tuganovas mirė po 12 val. trukusios orgijos su draugėmis. Vyras buvo susilažinęs iš 4000 JAV dolerių, kad mylėsis nesustodamas pusę paros. Mirties priežastis – širdies smūgis dėl viagros perdozavimo.
  •  Zimbabvėje laukinėje gamtoje besimylinčią porą užpuolė liūtas. Žvėris sudraskė moterį, o vyras sugebėjo pasprukti. Anot liudininkų, jis buvo nuogas ir dėvėjo tik prezervatyvą.
  •   51 metų amerikietė Donna Lange mirtinai uždusino mylimąjį savo didelėmis krūtimis. Neblaivi moteris neprisiminė sekso detalių, tik paaiškino, jog ryte atsibudo užgriuvusi ant vyro veido.
  •  23 m. kinas mirė spermos banke, kuriame lankydavosi keturis kartus per savaitę. Paskutinį kartą kabinoje praleido 2 val., galiausiai mirė ištikus infarktui.
  •  JAV policijos pareigūnas mirė mylėdamasis su kita moterimi ir vyru, nors jam buvo vos 30 m. Žmona padavė į teismą šeimos gydytoją, esą jis neperspėjo paciento, kad vengtų įtemptos veiklos dėl nesveikos širdies. Našlė prisiteisė 3 mln. dolerių.
  •  Britė pražudė mylimąjį BDSM žaidimų metu. Vyrui ant kaklo užrišo virvę, tačiau imituojant korimo procesą nesugebėjo jos perpjauti atšipusiu peiliu.

 

Autorius Jurgita Ramanauskienė