Televizijos laidų vedėjas, keliautojas Martynas Starkus, kaip ir jo bičiulis, „Lietuvos ryto” televizijos laidos „Šauliai. Tėvynės labui“ vedėjas Vytaras Radzevičius šaulio priesaiką davė iškart po Ukrainos įvykių, dar 2014-aisiais. Kelionėse neišskiriami bičiuliai prisiekė tą pačią dieną. Martynas sako, kad labiau nei karyba šioje organizacijoje jį patraukė protingi, išsilavinę ir gerą humoro jausmą turintys žmonės.

 

LR_TV_STL_ M. Starkus su seima

 

Martynas tiesiai sako, kad nėra pavyzdinis šaulys: „Kartais mane kankina mintis, kad per mažai darau šiai organizacijai, kad turiu daryti daugiau. Kasdieninė rutina įsuka, galvoji, rytoj, paskui, kitą savaitgalį… Tačiau guodžiuosi, kad bent žodžiu palaikau savo aktyvesnius brolius ir nešu žinią apie šaulystę. Manau, kad reikia ir tokių šaulių“.

 

LR_TV_STL_M. Starkus su zmona

 

Užaugęs liberalioje šeimoje, Martynas neabejoja, kad geri ir gražūs darbai turi būti daromi tyliai, o patriotizmas auginamas be prievartos. „Kartais per jėgą brukama informacija sukelia atvirkštinę reakciją. Mano seneliai buvo atsargūs, tačiau kartais jie papasakodavo istorijų.  Senelis turėjo nuotraukų su šaulio uniforma, o tuo metu Gedimino stulpai, Vyčio ženklas buvo ypatingai slapta ir niekam nerodoma. Iš senelio supratau, kad toji uniforma ir tie ženklai yra gerai, tai, matyt, užsifiksavo mano sąmonėje, o vertybės pačios susidėliojo į vietas“.

 

LR_TV_STL_M. Starkus

 

Lemtingi sausio įvykiai, Martynas sako, jo gyvenimą tarsi padalino į dvi dalis – „prieš sausio įvykius“ ir „po sausio įvykių“. „Mes buvome aštuoniolikmečiai, mums kažką būtinai reikėjo  daryti, dėl to su klasės draugais buvome prie Spaudos rūmų. Tada pirmą kartą pajutau, kad realiai galime netekti gyvybės ir ką reiškia beginklių žmonių minia prieš šautuvus. Suvokiau, kad lietuvių tauta yra labai stipri. Neabejoju, kad priešas tą irgi suprato“.

 

Martynas turi šeimą, augina tris dukras. Ką apie pasirinkimą būti šauliu mano jo žmona Kotryna? „Mano žmona gyvena su keliautoju, kuris blaškosi po keisčiausias pasaulio šalis, ji daug ko nežino, ir gerai, kad nežino. Mano sprendimas tapti šauliu nebuvo sutiktas su dideliu entuziazmu, tačiau matau, kad ji su tuo susitaiko ir netgi didžiuojasi, kai mato mane su uniforma“, – šypsosi Martynas.

 

Martyno požiūris į patriotizmą, meilę Tėvynei ir vaikų auklėjimą patriotiška dvasia yra aiškus: rėkiantis patriotizmas dažnai sumenkina iš tiesų svarbius dalykus. Meilės Tėvynei esmė yra daug svarbesnė už lozungus.

 

Jei ateitų valanda X, jis tiesiog norėtų būti pasirengęs. „Būti šauliu, reiškia būti pasirengusiu. Savo laikysena tarsi sakyti priešui – aš nesitrauksiu“, – jis įsitikinęs.

 

Daugiau istorijų apie Martyno Starkaus šaulystę, taip pat apie didžiules pratybas Kėdainiuose, kuriose dalyvavo didžiulis būrys šaulių ir šventę Kelmėje, kur buvo švenčiamas Lietuvos šaulių sąjungos atkūrimo 30-metis bei atidarytas paminklas Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėjui Vladui Putvinskiui-Pūtviui, žiūrėkite jau šį sekmadienį, 19 val. laidoje „Šauliai. Tėvynės labui“ per „Lietuvos ryto“ televiziją.

 

Nuotraukos iš „Lietuvos ryto“ televizijos archyvo.