„Jei iš manęs atimtų vaiką, bandyčiau visas legalias priemones, o joms nepadėjus, ir nelegalias. Pavogčiau savo vaiką“, – šio ketvirtadienio vakaro laidoje „Valanda su Rūta“ 19.30 val. teigs aktorius ir 8-erių metų sūnaus tėvas Marius Jampolskis.

 

vlcsnap-2014-10-16-09h16m53s10_1680x945

Išgirdęs istorijas apie iš lietuvių Norvegijoje paimamus vaikus aktorius teigs, kad tai nusikaltimas žmogiškumui. „Girdžiu istorijas, tačiau nežinau, kokia tikroji tiesa. Su žvake nestovėjau ir nemačiau, ar buvo prieš vaiką pakeltas balsas, ar buvo smurtas šeimoje. Tačiau jei kaip pasakoja mamos, vaikai Norvegijoje laikomi valstybės, o ne tėvų nuosavybe, tai nusikalstama veikla“, – teigs M. Jampolskis.

 

Laidoje nuskambės ir kelios, iki šiol žiniasklaidoje neskelbtos vaikų Norvegijoje netekusių mamų istorijos.

 

Iš keturių vaikų mamos, lietuvės Airidos Pettersen šiemet buvo paimti du – 11 ir 12 metų vaikai. Vienerių mažylį moteris spėjo išgabenti į Lietuvą pas tėvus. Su ja kartu liko tik 17-metis sūnus. Moters šeimai buvo pareikšti įtarimai, esą vaikai namuose patiria smurtą. „Dukra mokykloje dažnai vartojo žodį mušti, turėdama omenyje, kad ją kažkas pastūmė. Po atlikto tyrimo įtarimai nepasitvirtino. Vėliau socialinės tarnybos įtarė, kad smurtauja mano vyras, gerokai prieš mūsų pažintį sirgęs depresija. Aš net oficialiai išsiskyriau su savo vyru norvegu, su kuriuo santuokoje pragyvenau 4-erius metus, kad atgaučiau vaikus. Tačiau vaikai kol kas negrąžinami motyvuojant, kad nesuprantu jų vidinio pasaulio“, – su ašaromis akyse pasakos lietuvė.

 

Tuo tarpu kita lietuvė, tris vaikus turinti Vilija pasakos, kad po šešerių metų gyvenimo Norvegijoje, ji su visa šeima nusprendė grįžti į Lietuvą, o tiksliau pabėgti iš Norvegijos. „Po to, kai vaikų teisės gavo anoniminį skundą, kad aš smurtauju šeimoje, mušu vyrą, aš supratau, kad čia iš manęs bet kada gali atimti vaikus, todėl nusprendžiau nerizikuoti“, – pasakos Vilija.

 

„Lietuvių vaikais prekiaujama“, – teigs kita laidos viešnia, įgaliota Norvegijos teismo vertėja, Neringa Ozolina. Pasak moters, paimant vaikus iš imigrantų šeimų, norima pasipelnyti iš norvegų noro turėti vaikų. „Vaikų apsaugos sistema buvo sukurta norint išspręsti keletą problemų Norvegijoje – kraujomaišą, nevaisingumą, darbo jėgos trūkumas“, – pasakos su lietuvių bylomis dirbanti Neringa Ozolina.

 

Ar iš tiesų lietuvių vaikais prekiaujama? O gal lietuviai taip auklėja vaikus, kad užsieniečiams kelia šiurpą? Diskusijų laida „Valanda su Rūta“ jau šį ketvirtadienį19.30 val., tik per LNK.