Seksualinė orientacija, asmens lytiškumas ir jo lytinė tapatybė – tai temos, kuriomis pastaraisiais metais diskutuojama vis dažniau ir atviriau. Tačiau visa tai vertinama kontroversiškai ir neretai sulaukia nemenko visuomenės pasipriešinimo. Nors homoseksualumas pamažu nusimeta tabu skraistę, bet socialinės lyties konstruktas daugeliui yra sunkiai suvokiamas ar net atrodo visiškai nepriimtinas. Visgi savęs nė vienai lyčiai nepriskiriančių asmenų daugėja. O tai kelia iššūkių ne tik visuomenei bendrąja prasme, bet ir teisinei sistemai bei kalbininkams.

 

Gender,Neutral,Icon.,Unisex,Gender,Restroom,Or,Toilet,Sign,,Transgender

Įvardžių dilema

 

2015 m. JAV paprastas lyčiai neutralus anglų kalbos įvardis „they“ išrinktas metų žodžiu. Šimtmečius vartotas kreipiantis į asmenį, kurio lytis nėra žinoma, įvardis „they“ sulaukė 300 lingvistų, leksikografų ir gramatikos specialistų pripažinimo. Pastaruoju metu anglų kalboje įvardžio „they“ vartojimas vienaskaita pastebimai išaugo. O šiuo metu jis vartojamas kreipiantis į asmenį, kuris nepriskiria savęs nė vienai lyčių. „Pastaraisiais metais kilo nemažai diskusijų apie įvardžius ir tai, jog žmonės gali rinktis sau priimtiniausią įvardį. Tai daug pasako apie tai, kaip žmonės suvokia lytį ir lytinę tapatybę. Šiuo atveju anglų kalba atspindi didesnį atvirumą lyties raiškai vartojant minėtą įvardį“, – pristatydamas metų žodį komentavo amerikiečių dialekto draugijos naujų žodžių komiteto vadovas Benas Zimmeris. Specialistas pabrėžė, kad anglų kalbos įvardis „they“ vienaskaita plačiai vartojamas teisinėje sistemoje ar žiniasklaidos atstovų tais atvejais, kai asmens lytis nežinoma. Visgi angliškuoju „they“, lietuvių kalboje suvokiamu kaip „jie“, lyčiai neutralių ar nedvinarės tapatybės asmenų įvardžių dilema neapsiriboja. Anglų kalbos specialistai pastebi, kad vis dažniau tenka susidurti su visiškais naujadarais, kai asmenys pageidauja, jog į juos kreiptųsi kitais neutraliais įvardžiais, pavyzdžiui, Xe / Xem, Ze / Zir. Daugeliui tokie įvardžiai, kurie lietuvių kalboje net neturi atitikmenų, atrodo trikdantys ir darkantys kalbą. Visgi jie yra ir, pasak modernųjį lytiškumą nagrinėjančių mokslininkų, jie turi konkrečią paskirtį. Visų pirma, neutralių įvardžių vartojimu siekiama vadinamojo lyties ignoravimo. Tai socialinė koncepcija, raginanti nepastebėti asmens lyties ir užkirsti kelią diskriminacijai lyties pagrindu. Klasikinį įvardį „jie“ gali rinktis asmenys, kurie kandidatuoja į darbo vietą ar dalyvauja konkursuose. Nenorėdami, kad būtų atkreiptas dėmesys į biologinę lytį, asmenys to gali pageidauti ir kasdienybėje. Mat jie tiesiog nesijaučia vyrais ar moterimis.

 

X ženkliukas pase

 

Kalbėti ar rašyti apie neutralumą lyčiai arba nedvinarės (vyro-moters) tapatybės asmenimis yra nesudėtinga. Reikia tik ignoruoti tam tikrą kalbinę logiką ir daugiskaitinius įvardžius vartoti kalbant apie vieną žmogų. Tiesa, lietuvių kalboje, kurioje gausu asmens lytį atspindinčių galūnių, tokią sąlygą išpildyti beveik neįmanoma. Kita vertus, kalba kinta ir prisitaiko prie ją vartojančiųjų poreikių, tad egzistuoja teorinė tikimybė, kad naujadarai ilgainiui prigytų ir gerokai už anglų sudėtingesnėse kalbinėse struktūrose. Visgi vien kreiptis į lyčiai neutralius asmenis taip, kaip jie pageidauja, pasak LGBTIQA+ (lesbian, gay, bisexual, transgender, intersex, queer / questioning, asexual, non-binary and pansexual) bendruomenės, nepakanka. Asmenys, kurie siekia nebūti tapatinami su jokia lytimi, turėtų būti pripažįstami ir teisiškai. Ir tai jau padaryta. 2018 m. Nyderlandų pareigūnai išdavė pirmąjį pasą, kuriame nurodyta, kad jo savininko lytis – neutrali: „57 m. Leonne Zeegers išduotas pasas, kuriame lytis žymima X ženklu, vietoj vyrams ir moterims įprastų V ir M ženklų“. Sprendimas išduoti tokį pasą padarytas teismui išnagrinėjus biologinio vyro, kuriam atlikta lyties keitimo operacija, prašymą. Asmuo tikino, kad psichologiškai nėra sietinas su jokia lytimi. Manoma, kad taip, kaip Leonne Zeeegers Nyderlanduose, jaučiasi maždaug 4 % žmonių. Lyčiai neutralius pasus nuo 2022 m. gali gauti ir amerikiečiai. Ir norinčiųjų tikrai nemažai. Tiesa, tokie lyčiai neutralūs pasai sukelia nemažai galvos skausmo valdininkams ir oro vežėjų bendrovėms. Mat registruojant į skrydį lytis ir daugelis kitų asmeninių duomenų sistemoje nurodoma vien tam, kad nelaimės atveju pavyktų atpažinti sužeistuosius ar žuvusiuosius. Dvi didžiosios šalies oro vežėjų bendrovės jau perprogramavo savo sistemas, o trečioji tai turėtų padaryti šįmet. Šis verslo sprendimas yra milžiniškas socialinis šuolis, rodantis, kad pasaulis stipriai keičiasi, ir ne tik teismas ar tolerantiškai nusiteikusi visuomenė, bet ir oficialios institucijos pradeda pripažinti neutralumą lyčiai.

 

72 tapatybės nėra riba

 

Ilgus metus neutralumas lyčiai tapatintas su tam tikromis patologinėmis būklėmis. Pavyzdžiui, 2016 m. Prancūzijoje teismas suteikė leidimą 64 m. asmeniui oficialiai tapti neutralios lyties. Žmogus naudojosi vyrišku vardu, mat gimė su rudimentine vagina ir mikropeniu, be sėklidžių, o medikai ir tėvai tiesiog parinko nurodyti vyriškąją lytį. Asmuo teisme pasakojo, jog sulaukus 35-erių gydytojai skyrė testosterono. „Mano išvaizda tapo vyriškesnė. Patyriau šoką, nebepažinau savęs. Tai privertė suprasti, kad nesu nei vyras, nei moteris“, – sakė neutralios arba trečiosios lyties asmuo. Visgi tokie atvejai ypač reti. Tad iš kur atsiranda visi kiti lyčiai neutralūs asmenys? Tam suprasti reikia įsigilinti į pagrindines sąvokas – lytį (sex) ir lytinę tapatybę (gender). Lytis yra biologinė sąvoka, apibūdinanti priklausomybę vienai iš dviejų gyvųjų būtybių gimčių: vyriškajai arba moteriškajai. Lytinė tapatybė yra vidinis individo savęs ir savo lyties suvokimas, nesvarbu, ar tai būtų vyras, moteris ar kitaip save suvokiantis asmuo. Tai reiškia, kad 99 % asmenų, pageidaujančių būti lyčiai neutraliais, remiasi psichologiniu, o ne biologiniu pagrindu. Tad visai nesvarbu, kokius biologinės lyties bruožus mato kiti, svarbiausiu aspektu tampa tai, kaip asmuo jaučiasi. O šių jausminių būsenų yra labai daug. Būtent dėl to lyties tapatybės tema tokia sudėtinga. Tenka laviruoti tarp siekio suvokti ir gerbti asmens pasirinkimą ir pirminės reakcijos abejoti ir atmesti tam tikrų lyties tapatybių esmę ir poreikį. Ir tikrai tolerancijos nedidina tai, kad tarp oficialiai įvardijamų 72 lytinių tapatybių yra tokių, kurios apibūdinamos kaip savęs tapatinimas su kosminėmis būtybėmis, emocijomis, spalvomis ar gyvūnais. Tokia įvairovė atsispindi ir angliškuose lytinių tapatybių pavadinimuose, kurių atitikmenų lietuvių kalboje net nėra. Didelio pasipriešinimo iš visuomenės sulaukiama būtent todėl, kad dalis lytinių tapatybių absoliučiai prasilenkia su bet kokia logika.

 

Sportas ir apgavystės

 

Abejoti ar net priešintis lyties neutralumui skatina ir tai, kad šiai bendruomenei priklausantys asmenys dažnai ragina lytinę tapatybę suvokti kaip spektrą. O tai skamba kaip dar viena loginė klaida. Mat spektras visada varijuoja tarp dviejų kraštutinumų, šiuo atveju – vyriškumo ir moteriškumo. Tad vargu ar įmanoma save tapatinti su dvasinėmis būtybėmis ir taip apibūdinti savąją lytinį identitetą. Gali kilti klausimas, kodėl iš viso tai svarbu, jeigu jau egzistuoja sprendimai oficialiai pripažinti lyties neutralumą. Pažymėjus asmens tapatybės dokumentuose X, tokia diskusija galėtų baigtis. Deja, viskas gerokai sudėtingiau. Tarp lyčiai neutralių asmenų yra sportininkų. O juk atletai varžosi savo kategorijoje pirmiausia pagal lytį. Milžinišką diskusijų bangą JAV sukėlė sportininkai, kurie yra biologiniai vyrai, tačiau save identifikuoja kaip moteris. Paisant įstatymų, plaukimo, lengvosios atletikos ir kitų sporto šakų asociacijos buvo priverstos leisti tokiems sportininkams varžytis moterų kategorijoje. Kokie rezultatai, nuspėti nesunku – visose varžybose laimi biologiniai vyrai. Visuomenė dėl to piktinasi ir šiam pykčiui yra pagrindo. Beveik visi atletai iki tol buvo vidutiniokai arba paskutiniai vyrų grupėse. Gauti medalių jiems pavyko tik varžantis su moterimis, kurios net ir daug treniruodamosi yra fiziškai silpnesnės. Tai ne kartą pavadinta moderniausia apgavyste istorijoje. Kita didelė problema yra tai, kad asmenys (beveik be išimties biologiniai vyrai, identifikuojantys save kaip moteris arba neutralios lyties) visada siekia patekti į moterų zonas. T. y. naudotis moterų tualetais, persirengimo kambariais, net kalėti ne vyrų, o moterų kalėjimuose. O tai kelia realią grėsmę biologinėms moterims. JAV jau paskelbta apie 4 kalinčių moterų nėštumo atvejus, kai bausmę moterų įkalinimo įstaigose atliko biologiniai vyrai, save identifikuojantys kaip moteris arba lyčiai neutralius.

 

Lyties tapatybių ateitis

 

Lyties neutralumą ar translytiškumą palaikantieji tikina, kad seksualinė orientacija ir lytinė tapatybė nėra tas pats. Tad teoriškai biologinis lyčiai neutralus ar translytis vyras gali jausti seksualinę trauką biologinėms moterims. Remiantis tokia logika, šis asmuo būtų lesbietė arba gėjus. Tik bėda ta, jog biologinis vyras turi daugiau galimybių seksualiai išnaudoti moterį nei bet kuri biologinė moteris nepaisant to, kokios lyties jis jaučiasi psichologiškai. Milžiniškų iššūkių lytinės tapatybės klausimas sukelia ugdymo įstaigose. Lyčiai neutralūs ar translyčiai paaugliai berniukai pageidauja atsidurti mergaičių erdvėse. Tai sukelia tokių pat pavojų kaip ir kalėjimuose. Vis garsesnės tampa diskusijos, kad translyčiams arba lyčiai neutraliems asmenims turėtų būti sukurtos atskiros zonos ar sporto kategorijos. Tačiau tai įgyvendinti praktiškai neįmanoma. Juk tokia atskirtis pažeistų žmogaus teises ir, užuot įtraukus kitokios lytinės tapatybės asmenis į visuomenę, jie būtų išstumti už jos ribų. Pastebima ir kita tendencija – didžiulis pasipriešinimas lytinių tapatybių įvairovei. Pirmiausia stipriai priešinamasi tam, kas vadinama genderizmo ideologija. Tėvai nenori, kad jų vaikai darželiuose būtų supažindinti su lyties neutralumu ar kitais lyties identitetą liečiančiais aspektais. Dalyje besivystančių valstybių translyčių ir homoseksualių asmenų teisės ne tik pradedamos stipriau varžyti, bet ir bet kokia alternatyva tradiciniam seksualumui ir lytiškumui įvardijama kaip baudžiamasis nusikaltimas. Ideologiškai tokie sprendimai įvardijami kaip pasipriešinimas Vakarų šalių degeneracijai. Nuo šių metų gegužės Ugandoje už homoseksualumą gali grėsti mirties bausmė. Štai anglikonų Bažnyčia perrašinėja maldas, kad šios skambėtų kaip lyčiai neutralios. Dalis visuomenės lyties tapatybės klausimus laiko grėsme dėl anksčiau aptartų atvejų, kai vyrai veržiasi į moterų erdves. Kiti baiminasi to, koks taps pasaulis, kuriame bus visiškai nepaisoma lytiškumo. Visgi aišku viena – lyties tapatybės klausimų iškils dar ne kartą.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė