Šį penktadienį, likus vos savaitei iki skelbiamos pasaulio pabaigos, LNK televizija „Superkino“ rubrikoje parodys apokaliptinį Rolando Emericho filmą „2012“, kuriame rodoma, kas vyks jau visai netrukus – gruodžio 21-ąją. Filmų apie katastrofas meistras Rolandas Emerichas, išgarsėjęs filmais „Nepriklausomybės diena“, „Godzila“, „10 000 prie mūsų erą“ ir „Diena po rytojaus”, apokaliptinį mokslinį fantastinį filmą sukūrė remdamasis senovės majų kalendoriaus pranašyste. Toji pranašystė teigia, kad pasaulio pabaiga ateis 2012 metų gruodžio 21 dieną.

 

Filme matome griūvančias visas kultūrines ir istorines ikonas – net Kristaus Atpirkėjo statulą Rio de Žaneire ir Vatikaną. Režisierius Rolandas Emerichas norėjo parodyti ir griūvančią Kaabą Mekoje. Tačiau šios minties buvo atsisakyta, kai pasipriešino filmo prodiuseris ir scenarijaus bendraautorius Haraldas Kloseris. Vėliau jis pareiškė, kad tokį sprendimą priimti jį privertė nenoras suteikti dingstį radikaliems islamistams paskelbti jam mirties nuosprendį.

 

Beje, šis filmas buvo uždraustas Šiaurės Korėjoje, nes 2012-aisiais sukanka šimtas metų nuo Kim-Il-Sungo gimimo. Už tai, kad žiūrėjo piratines filmo kopijas, buvo suimti keli žmonės.

 

Etatinis pasaulio griovėjas R. Emmerichas šiame superfilme rodo, kaip kitą penktadienį  Žemę užklups didžiausios globalinės bėdos – siaus taifūnai, taškysis ugnikalniai, viską plaus potvyniai, tirps ledkalniai. Anot gandų, slaptasis vokiečio scenarijus buvo toks galingas, kad tarp didžiausių studijų įsisiautė beprotiškas aukcionas, kurį laimėjo 200 mln. JAV dolerių biudžetą pasiūliusi „Sony“. Didžioji dalis pinigų buvo investuota efektams, nes R. Emmerichas nekviečia vardinių žvaigždžių už milijoninius honorarus. Jis dirba su žinomais ir elitui nepriklausančiais aktoriais.

Pagal filmo scenarijų, kai globalinis kataklizmas visą pasaulį nugramzdina į chaosą, išsiskyręs rašytojas ir dviejų vaikų tėvas Džekas Kurtisas, kurį vaidina aktorius Johnas Cusackas, puola gelbėti žmonijos nuo visiško išnaikinimo. Šiaip Džeksonas – fantastinių romanų rašytojas, tačiau fantastinių romanų rašymas daug pelno neatneša, tad jam prie algos dažnai tenka prisidurti vairuojant taksi.

 

Beje, bijantiems pasaulio pabaigos teisybės dėlei reikėtų pasakyti, kad mintis apie pasaulio pabaigą atsirado Vakaruose, ne majų kultūroje. Majai nepranašavo pasaulio pabaigos 2012 metais. Egzistuoja klaidingas įsitikinimas, kad tą dieną kalendorius baigiasi, nors Ilgasis skaičiavimas apima laikotarpį nuo maždaug 3000 m. prieš mūsų erą, kai buvo sukurtas dabartinis pasaulis iki maždaug 40 oktilijonų metų ateityje. Tokios datos mirtingas žmogus tiesiog nesugeba suvokti.

 

Būdami talentingi ir aistringi astronomai, jie aptiko kelis astronominių kūnų paradus, kurie, jų manymu, turėtų sutapti 2012 metais; tarp tų ir tą, kuris nutinka kartą per maždaug 640 000 metų.

Kartą per 640 000 metų Saulė išsirikiuoja į vieną liniją su Paukščių tako galaktikos centru. Tai įvyksta žiemos saulėgrįžos metu, kai jos padėtis horizonto atžvilgiu yra žemiausia. Kitas toks paradas ir turi įvykti 2012 gruodžio 21 d., kuri sutampa su diena, kai baigiasi majų kalendorius.

Be majų kalendoriaus šiuolaikinį mitą apie pasaulio pabaigą kursto ir kelios tariamai mokslinės priežastys katastrofai įvykti. Čia galima būtų paminėti magnetinių polių pasislinkimą; blogosios Saulės dublerės, X planetos Nibiru „sugrįžimą“; galaktikų, planetų ar kitų dangaus kūnų išsirikiavimą; globalinį atšilimą, globalinį atšalimą; milžinišką Saulės žybsnį; naują ledynmetį ir t.t.

 

Nė vienos šių teorijų nepalaiko rimtas mokslas. Tarkim, Saulė, Žemės ir galaktikos centras išsirikiuoja į vieną liniją kiekvieną gruodį. Tiesiausia linija jos buvo išsirikiavusios 1990 m., ir šį „paradą“ lydėjo savo pasaulio galo teorijos. Nuo to laiko tos rikiuotės vis labiau pakrikusios.

Katastrofų trileris „2012“ – šį penktadienį 21.15 val. per LNK.