„Lietuvos ryto“ TV laida „Lietuvos dvarai“ ir jos vedėja Eglė Kernagytė – Dabrauskaitė šį šeštadienį lankysis dvare, kurio istorija išskirtinai žiba garsių, išskirtinių moterų pavardėmis: ar tai būtų lietuviškąja Žana D‘ark vadinama Emilija Pliaterytė, ar iš vokiečių į lietuvių kalbą Brolių Grimų pasakas išvertusi Liudvika Ropaitė, o galbūt daugelio lankytojų dėmesį vien savo vardu atkreipianti Kunigunda Pliaterova, kurios iniciatyva ir iškilo Antazavės dvaras bei šalia jo esanti Antazavės bažnyčia. Kaip gi klostėsi šių moterų gyvenimas ir kaip dabar atrodo pats ką tik naujai atgimęs dvaras pamatyti galės ne tik laidos žiūrovai, bet ir dvaro lankytojai: jau nuo šio mėnesio jame veiks muziejus, amatų centras, parodų ir koncertų erdvės, retų leidinių biblioteka.

 

Antazaves dvaras_2

 

Bažnyčią norėjo matyti pro langą

 

Zarasų rajone esančią Antazavę kadaise valdė tokios garsios giminės kaip Radvilos ar Tyzenhauzai, tačiau būtent rezidencinį, klasicizmo stiliaus dvarą  aštuonioliktame amžiuje čia pastatė Pliateriai – iš Vokietijos kilusi, bet per daug metų savo ištikimybę Lietuvai įrodžiusi šeima. Nors bene garsiausia jos atstovė yra 1831 metų sukilimo prieš Rusijos imperiją karinių pajėgų kapitonė Emilija Pliaterytė, taip pat įdomi, itin ambicinga asmenybė buvo ir jos senelė Kunigunda Pliaterova, iniciavusi ne tik ištaigingų rūmų, bet ir Antazavės bažnyčios statybą. Pasakojama, kad daili liaudies meno ir baroko bruožų turinti bažnyčia iškilo neįtikėtinai greitai būtent dėl Kunigundos užsispyrimo: taip buvo konkuruojama dėl parapijų įtakos, o didelė bažnyčia, be abejo, buvo tos įtakos ženklas. Laidos „Lietuvos dvarai“ komanda apsilankys ir Kunigundos kambaryje – vieninteliame dvaro kambaryje, kurio paskirtį pavyko atsekti pagal vieną įdomų faktą: pasakojama, kad Antazavės bažnyčią Kunigunda pageidavo matyti pro savo kambario langą – būtent minimas kambarys ir yra vienintelis, pro kurio langus atsiveria bažnyčia.

 

Antazaves dvaras_3

 

Pasirašytas ypatingas dokumentas

 

Drąsiąją, senelės ir visos savo giminės užsispyrimą (giminės šūkis buvo „Geriau mirtis nei negarbė“) paveldėjusią Emiliją Pliaterytę su Antazavės dvaru siejo ypatingas ryšys: čia užaugo jos tėvas Pranciškus Pliateris. Nors su tėvu, deja, saitai vėliau nutrūko, su dvaru jie liko ypatingai tvirti, todėl būtent čia Emilija pasirašė garsųjį savo pareiškimą dalyvauti dvare:

 

Antazaves dvaras_1

   

Ištrauka iš atsišaukimo, pasirašyto dvare:

 

„Liudiju šiuo mano raštu, kad mane prie šio žingsnio, šiandien padaryto, niekas nekalbino, tiesa, mano teta Gasparienė Pliaterienė stengėsi mane atkalbėti nuo mano pasiryžimo. Vedė mane Tėvynės meilė. Be to, auklėjama vienišai ir gyvendama nuo vaikystės metų tąja mintimi, kad kada nors karan eisiu, priėmiau tai, kaip įkvėpimą, kadangi daugelį metų toji mintis, neįprasta jaunoms merginoms, mane lydėjo.“  Antazavė, kovo 25 d. Emilija Pliaterytė.

 

Kaip atrodo vieta įkvėpusi vieną drąsiausių Lietuvos merginų ir ką galima nuveikti viename iš naujausiai atgimusių Lietuvos dvarų žiūrovai galės sužinoti jau šį šeštadienį, 16.30, per „Lietuvos ryto“ TV.

 

Nuotraukų autorius: „Lietuvos ryto TV” archyvas