Artėjant vasarai, daugelis šeimų suka galvas, kaip jas turiningai praleisti su savo atžalomis arba keliaujant vieniems. Šiais metais siūlome Jums atrasti Lietuvos miškus, keliauti Nacionalinių ir regioninių parkų sukurtais ir išpuoselėtais maršrutais. Patirti, sužinoti ir mėgautis miško gyvenimu.

 

Selemonas Paltanavicius

Viena neeilinių kelionių galėtų tapti po Metelių regioninį parką, kuriame gyvena išnykusiais laikyti baliniai vėžliai, vietinių dar vadinami „gelažinėmis varlėmis“.

 

Keliaudami Bijotų-Širvinto pažintiniu taku, nusidriekusiu tarp Metelio ir Dusios ežero, kuris dar vadinamas „Dzūkijos jūra“, jūs ne tik pasigrožėsite dėl drėgmės dirvožemyje išvirtusiu ąžuolu, kuris čia dėl biologinės įvairovės paliktas jau daugiau nei 10 metų, bet ir pateksite į patį tikriausią pelkyną, kuriame ir gyvena į raudonąją knygą įrašyti baliniai vėžliai. Metelių regioninis parkas jau 20 metų saugo balinius vėžlius atkurdamas jų gyvavietes bei imdamasis pagalbinio veisimo Lietuvos zoologijos sodo inkubatoriuje. Čia sustiprėjusių vėžliukų išgyvenimo gamtoje tikimybė didesnė nei 90 proc. Deja tų, kurie lieka natūralioje buveinėje – vos daugiau nei 10 proc.

 

Keliautojas ir laidos „Miško balsas“ vedėjas Giedrius Bučas susitiko su Metelių regioninio parko edukacijos vadovu Artūru Pečkiu, kuris papasakojo kaip galima keliauti ir ilsėtis miškuose. Pavyzdžiui Metelių regioninio parko lankytojų centre galima susiplanuoti kelionę, užsisakyti ekskursiją ar išsinuomoti kelionės inventorių: dviratį, kanoją ar irklentę. Visą kelionę jus lydės gidas, kuris suteiks neįkainojamos informacijos apie mišką tarp dviejų ežerų.

 

O jeigu nuspręsti keliauti patys – atsiverskite gamtininko, rašytojo, gamtos fotografo Selemono Paltanavičius ką tik išleistą jau 89-ąją  knygą „Atradimai gamtoje: keliauk ir pažink“. Kiekvienam vasarą pakeliavus per miškus su tokia knyga rankose, atsivertų naujas pasaulis.  „Kai į miško paklotę pradedi žiūrėti atidžiau, supranti, kad kiekviena detalė tau pasakoja naują istoriją. Štai ir šis lapas tampa sraigės kelio žymeniu, ant kurio ji paliko savo pėdsakus, kuriais mes ir sekėme,“ – sako Selemonas Paltanavičius.

 

Laidos „Miško balsas“ herojai kviečia ne tik keliauti, bet ir saugoti miškus. Kas yra miškų sertifikavimas, kaip sertifikuotuose miškuose yra apsaugomos vertingos ekosistemos, o miško valdytojai įpareigojami ūkininkauti tvariai – papasakos Miškų ir miškininkystės sertifikavimo bendrovės „Preferred by Nature“ atstovas Gerimantas Gaigalas.

 

Laidą „Miško balsas“ žiūrėkite šeštadieniais 17 val. per “Lietuvos ryto” televiziją.

 

Laidos rengėjų nuotr.