Ar santuoka padaro mus laimingesnius, sveikesnius, padeda labiau integruotis į visuomenę? Fizine, emocine ir tarpasmeninių santykių prasme: geriau būti vienišam, ar sukūrusiam šeimą? Šis klausimas domina ir psichologus, ir kitokį išsilavinimą turinčius pasaulio gyventojus. Vieningo atsakymo nėra, o skirtingi statistiniai tyrimai, regis, paneigia vienas kitą. Gali būti, kad atsakymo į šį klausimą, kuris tiktų visiškai visiems, nėra ir negali būti.

 

santykiai

Kas geriau: būti viengungiu ar kurti šeimą:

 

  • Finansinė situacija. Santuoka suteikia tam tikrų finansinių privalumų, nes šeimoje pajamos yra bendros. Sutuoktiniai dalijasi mokesčiais, gali daugiau pinigų atidėti taupymui. Tačiau vienišiai turi daugiau laisvės nuspręsti, kaip nori išleisti savo pinigus.

 

  • Sportas. Vienišiai daugiau dėmesio skiria savo išvaizdai, o susituokę asmenys yra labiau linkę priaugti svorio po to, kad santykiai tampa stabilūs.

 

  • Sveikata. Teigiama, kad susituokę asmenys yra sveikesni. 2013 metų tyrimas moksliniame leidinyje „Journal of Clinical Oncology“ parodė, kad vedę žmonės turi didesnę tikimybę pasveikti nuo vėžio. Pacientai, turintys gyvenimo partnerį, turi 17 % mažesnę riziką, kad vėžys išplis. Tyrimai taip pat rodo, kad susituokę asmenys rečiau serga širdies ir kraujagyslių ligomis negu viengungiai, išsiskyrę ir našliai.

 

  • Seksas. Tiesa, kad susituokę žmonės dažniau ir daugiau mylisi. Seksas vedusios poros gyvenime tiesiog natūraliai įsikomponuoja tarp bendros buities darbų ir atsipalaidavimo būdų. Nesusituokę asmenys ne visada turi pastovų lytinį partnerį, bet net jei toks yra, būna sunkiau rasti progų pasimylėti. Kol pora kartu dar negyvena, gali būti sunkiau tai padaryti.

 

  • Miegas. Viengungio gyvenimas gali būti lygu geresnis miegas naktį, nes daug žmonių prisipažįsta, kad geriau išsimiega, kai miega vieni lovoje. Trečdalis suaugusiųjų, nepriklausomai nuo jų santykių statuso, miega nepakankamai, bet vienišos mamos miega dar mažiau.

 

  • Naminiai gyvūnai. Šeimos ir kartu gyvenančios poros statistiškai augina daugiau naminių gyvūnų, tačiau viengungiai taip pat yra linkę įsigyti kokį nors mielą gyvūnėlį. Kai namie yra gyvūnų, tada niekada nesijaučiate vieniši. Jums niekada nebereikės valgyti vieniems ir pan.

 

  • Vestuvės. Meilė brangiai kainuoja. Jeigu netrukus planuojate ištekėti, teks pakloti nemažą sumą pinigų (nuo 1500 eurų, jei vestuvės bus labai kuklios iki 7000 eurų ir daugiau, skelbė 2016 metais atliktas DNB banko tyrimas). Dažniausiai jaunieji turi iš anksto planuoti savo biudžetą, kad vienam svečiui turės išleisti nuo 50 iki 100 eurų. Žinoma, jeigu žmogus yra apsisprendęs niekada nekurti šeimos, tada jis neišleis nei euro, nes vestuvių tiesiog nebus. Tačiau juk dažnai būna taip, kad žmogus planuoja, o Dievas juokiasi… Kai mažiausiai to tikiesi imi ir sutinki žmogų, su kuriuo norėtum nueiti iki altoriaus ir sukurti šeimą.

 

  • Atsakomybė. Susituokę arba porą turintys asmenys beveik niekada nebūna vieni. Daug pramogų siūloma dviem, todėl nereikia galvoti, ką pasikviesti, nes visada galima eiti su savo antrąja puse. Parneris kartais gali prisiimti atsakomybę už kitą: pavyzdžiui, kartais poros susitaria, kad vienas iš jų parveš namo iš vakarėlio ir pan. Viengungiai yra atsakingi tik patys už save.