„Portobello“ grybai – vieni garsiausių grybų pasaulyje. Dėl stipraus umami skonio ir didelio dydžio jie puikus mėsos pakaitalas ir garnyras prie bet kokio patiekalo. 9-ojo dešimtmečio viduryje pritaikius išradingą rinkodaros triuką, beveik per naktį tapo paklausia preke. Ką verta žinoti apie šiuos gražuolius?

 

Iš naujo įvertinti ir pripažintiPortobello,Mushrooms,And,Rosemary,Over,Rustic,Wooden,Background.,Selective,Focus

 

„Portobello“ grybai – didžiausia garsiojo dvisporio pievagrybio veislė. Garsėja stambumu ir mėsinga tekstūra. Tai labiausiai paplitę grybai, naudojami viso pasaulio virtuvėse. Skirtingai nuo daugeliui įprastų pievagrybių, turi stiprų ir pikantišką umami skonį, šiek tiek primenantį rūkytą mėsą. Jų kvapas – žemiškas, o tekstūra – tvirta, dėl to puikiai tinka pakeisti mėsą arba ruošiami kaip pagrindinis patiekalas.

 

Šie grybai gamtoje augo nuo priešistorinių laikų, todėl galima manyti, kad juos valgė netgi senovės egiptiečiai, romėnai ir graikai. Mokslininkai pabrėžia, kad šios civilizacijos labiausiai vertino grybus kaip dievų dovaną turtingiesiems. „Portobello“ grybai pirmą kartą paminėti 1600-aisiais, kai Europos ūkininkai pastebėjo jų augavietes tamsiose, drėgnose vietose, ypač rūsiuose ir katakombose. Vėliau ėmė juos auginti. Tik 1890-aisiais pirmąsyk paminėti mokslininkų – tuo metu grupė mikologų susižavėjo šiais Šiaurės Amerikoje augančiais grybais. Europoje ir JAV komerciškai auginti grybai tradiciškai buvo maži ir rudos spalvos. 1926 m. amerikiečių mikologas Louisas Ferdinandas Lambertas išskyrė baltųjų grybų genus. Dėl to „Portobello“ išnyko iš prekyviečių, nes manyta, kad balti it sniegas grybai geresni. 9-ajame dešimtmetyje rinkodaros specialistai ėmė keisti šį pirkėjų išankstinį nusistatymą – paskelbė „Portobello“ grybus kaip puikų ir skoningą pasirinkimą. Reklaminė kampanija sulaukė didelio pasisekimo ir paskatino šiuos grybus kilti į populiarumo viršūnę. Pavadinimas „Portobello“ buvo rinkodaros idėja. Reklamuoti kaip aukščiausios kokybės, kvapnus ir skanus mėsos pakaitalas. Sotūs grybai girti restoranuose, žiniasklaidos priemonėse, apie juos rašė maisto kritikai, kol galiausiai atsirado paklausa. Šiandien „Portobello“ grybai daugiausia auginami specialiuose sandėliuose ir skinami rankomis. Gamtoje aptinkami retai.

 

Nauda sveikatai

 

Mažina vėžio riziką. Manoma, kad šių grybų ekstrakto priešvėžines savybes lemia fitocheminės medžiagos. Jos skatina pažeistų ląstelių žūtį, sveikų ląstelių augimą bei dauginimąsi, lipidų apykaitą ir imuninį atsaką. „Portobello“ grybų sudėtyje yra konjuguotos linolo rūgšties, kuri, kaip įrodyta, padeda slopinti ląstelių dauginimąsi ir sukelia apoptozę (vėžinių ląstelių žūtį). Ištyrus grybų ekstrakto poveikį pelėms nustatyta, kad tiems patinėliams, kurie gydyti šiuo ekstraktu, sumažėjo prostatos naviko dydis ir piktybinių ląstelių dalijimasis, palyginti su kontroline negydytų graužikų grupe. Tyrėjai nustatė, kad grybų ekstrakte esanti konjuguota linolo rūgštis prisidėjo prie reikšmingų genų ekspresijos pokyčių. Tad „Portobello“ grybai laikomi vienu geriausių maisto produktų, kovojančių su vėžiu.

 

Saugo nuo lėtinių ligų. Šie grybai – puikus L-ergotionino šaltinis. Tyrimai parodė, kad žemas šios aminorūgšties ir sykiu antioksidanto kiekis susijęs su didesne rizika susirgti daugeliu lėtinių uždegiminių ligų, ypač tų, kurios paveikia raudonuosius kraujo kūnelius ir hemoglobiną. Pastaraisiais metais šis antioksidantas buvo tiriamas dėl galimo terapinio poveikio gydant eritrocitų sutrikimus, kuriuos iš dalies sukelia oksidacinė žala. Tyrimai taip pat atskleidžia, kad minėtas stabilus antioksidantas, turintis unikalių savybių, naudingas siekiant užkirsti kelią mitochondrijų DNR pažeidimams ir apsaugoti nuo neurodegeneracinių ligų, ypač Parkinsono.

 

Gerina medžiagų apykaitą. Varis – mikroelementas, randamas „Portobello“ grybuose, atlieka svarbų vaidmenį gaminant hemoglobiną ir raudonuosius kraujo kūnelius, palaiko sveiką medžiagų apykaitą, reikalingas augimui, vystymuisi ir jungiamojo audinio palaikymui. Kūnas naudoja varį kaip įvairių fermentų reakcijų dalį ir hormonų pusiausvyrai palaikyti. Galiausiai varis padeda išvengti nuovargio, nes skatina energijos susidarymą ląstelėse. Selenas – dar viena maistinė medžiaga, kurios irgi apstu „Portobello“ grybuose. Selenas palaiko skydliaukės veiklą, padeda kovoti su uždegimu, naudingas kraujotakai ir reprodukcinei sveikatai, netgi mažina vėžio riziką.

 

Naudingosios medžiagos   100 g

Baltymai 2,11 g

Skaidulos 1,3 g

Kalcis 3 mg

Fosforas 108 mg

Selenas 18,6 µg

Niacinas 4,49 mg

100 g 22 kcal

 

„Portobello“ su mėlynuoju sūriu

 

1 porcija

100 g 444 kcal

Ruošti 25 min.

 
  •  Raudonasis svogūnas
  •  Šaukštelis alyvuogių aliejaus
  •  2 šaukštai balzaminio acto
  •  2 „Portobello“ grybai
  •  Šaukštelis čiobrelių lapelių
  •  25 g mėlynojo pelėsinio sūrio
  •  Druskos, maltų pipirų pagal skonį

GAMINIMAS. Smulkintą svogūną apšlakstyti aliejumi ir actu, paskleisti skardoje, ant viršaus sudėti grybus, pabarstyti čiobreliais ir prieskoniais. Kepti 15 min. orkaitėje, įkaitintoje iki 200 ºC, kol pradės minkštėti ir karamelizuotis. Sūrį sutrupinti į grybų viduriukus ir kepti dar 5 min., kol jis išsilydys.

 

Mushrooms,Stuffed,With,Cheese.top,View

 

Makaronai su grybais

 

2 porcijos

100 g 235 kcal

Ruošti 20 min.

 
  •  250 g „Portobello“ grybų
  •  2 šaukšteliai grūdėtųjų garstyčių
  •  3 skiltelės česnako
  •  150 ml daržovių sultinio
  •  250 g makaronų
  •  3 šaukštai petražolių
  •  Tarkuotos citrinos žievelės pagal skonį

GAMINIMAS. Smulkintus grybus, česnaką, garstyčias užpilti sultiniu. Užvirti ir troškinti, kol beveik visas sultinys išgaruos ir grybai suminkštės. Išvirti makaronus. Nusausinti ir sumaišyti su grybais. Pagardinti petražolėmis ir tarkuota citrinos žievele.

 

Fusilli,Pasta,With,Mushrooms,And,Cheese,On,A,Wooden,Table,

 

Autorius Monika Budnikienė