Mėgstame lepintis vasariška šiluma ir atostogas leisti prie jūros. Tai patvirtina ir šiemet kelionių organizatoriaus „Tez Tour“ užsakymu atliktas Lietuvos gyventojų tyrimas. Net 52 % apklaustųjų keliauja svetur norėdami patogiai pailsėti nuo darbų, 40 % – pasimaudyti jūroje ir patinginiauti smėlėtoje pakrantėje. Tad nenuostabu, kad gražiausių ir patogiausių paplūdimių rinkimai tautiečiams labai įdomūs.

 

paplūdimiai

Patogiai pasiekiami iš Lietuvos

 

Pasimėgauti skaisčia saule ir šilta jūra keliautojams iš Lietuvos visai nesudėtinga. Mat iš Vilniaus oro uosto lengva pasiekti šalis, pagrįstai galinčias didžiuotis dailiausiais ir patogiausiais paplūdimiais visame pasaulyje. Tai Portugalijai priklausanti Madeiros sala, Ispanijos brangakmenis – Kanarų regiono salos, taip pat Turkijos, Graikijos ir Egipto kurortai. Daugeliui lietuvių šie regionai puikiai pažįstami. Visgi ne visi žino, kad ilgos smėlėtos šių šalių pakrantės turi ir išskirtinių paplūdimių. Tad juose apsilanko tik nedidelė saujelė atostogautojų. Pateikiame kelis geriausius.

   

Seišalio uosto paplūdimys Madeiroje (Portugalija). Amžinojo pavasario sala tituluojamoje Madeiroje nėra prastų jūros pakrančių. Visgi pats įspūdingiausias Seišalio uosto paplūdimys, kurio krantus dengia minkštas juodas smėlis. Būtent smėlio spalva, kalnų fonas ir trykštantys kriokliai vilioja apsilankyti čia bent kartą gyvenime. Keliauti į Madeirą galima kone ištisus metus. Mat atogrąžų klimato sala maloniai šildo pavasarį, pernelyg aukšta temperatūra taip pat nekankina ir vasarą.

 

Paleokastrica paplūdimys Korfu saloje (Graikija). Korfu gamta – kontrastinga ir įdomi, o paplūdimiai apdovanoti mėlynąja vėliava. Tai reiškia, kad atitinka aukštus vandens kokybės ir tvarumo standartus. Iš tiesų salos pakrantės tarsi iš atviruko. Keliautojus labiausiai žavi sausuma nepasiekiamos zonos. Tad aplink salą plaukiama specialiais kateriais ir švartuojamasi prie žmogaus beveik nepaliestų vietų. Tai kone magiški kampeliai. O gražiausias – Paleokastrica paplūdimys. Jį skalauja žydras įlankos vanduo, supa alyvmedžių giraitės ir dailiai įrėmina dramatiškas kraštovaizdis.

 

Kala d‘Oro paplūdimiai Maljorkos saloje (Ispanija). Maljorka keliautojus žavi nepriekaištingomis jūros pakrantėmis (net 25 pelniusios mėlynosios vėliavos apdovanojimą), smaragdo spalvos įlankomis, puikiais kraštovaizdžiais ir miestų ramybe. Lankytojų pamėgtas Kala d‘Oro kurortas. Jame net 5 įspūdingi paplūdimiai, o juos skiria uolėtos pakrantės ir jaukios įlankėlės.

 

Turkijos Rivjera Antalijoje (Turkija). Viduržemio jūros vakarinėje dalyje tęsiasi viena gražiausių Turkijos pakrančių – Turkijos Rivjera. Vienas populiariausių jos kurortų – Antalijos miestas. Apie 200 km besitęsiančioje pakrantėje driekiasi nuostabūs paplūdimiai, bananų plantacijos ir citrusinių vaisių sodai. Per metus čia būna apie 300 saulėtų dienų, todėl maudymosi sezonas prasideda gegužę.

 

Sahl Hasheesh‘o paplūdimys Hurgadoje (Egiptas). Lietuviams puikiai pažįstamas Hurgados kurortas – ideali poilsio vieta ištisus metus. Mat čia mažai drėgmės bei nuolat gaivina lengvas brizas. Tad leisti laiką prie jūros būna nei per šalta, nei per karšta. Deja, daugelis keliautojų beveik nepalieka viešbučių teritorijų. Tad praleidžia galimybę pasimėgauti Sahl Hasheesh‘o teikiamais malonumais. Tai vienas gražiausių kurorto paplūdimių, besidriekiantis 12 km palei Raudonosios jūros įlanką. Čia banguoja žydrias vanduo, o tolumoje stūkso nuostabus koralų rifas. Visa tai leidžia pasijusti it Karibų salose.

 

Tolimi, egzotiški ir išgirti keliautojų

 

Šių metų balandžio pabaigoje populiari keliautojų platforma „Tripadvisor“ paskelbė naujai sudarytą geriausių pasaulio paplūdimių sąrašą. 2022 m. gražiausiu išrinktas Greisės įlankos, esantis Karibų jūros regione. Ši nuostabi vieta į sąrašą patenka ne pirmą kartą. 2021 m. ji užėmė 4-ąją vietą. Deja, praėjusių metų nugalėtojas – Vaitheiveno paplūdimys Australijoje – šiemet net nepateko į geriausiųjų dešimtuką. Visgi sąraše atsirado vietos naujoms ir žmogaus nesugadintiems kampeliams.

 

Greisės įlankos paplūdimys Terkso ir Kaikoso saloje (Jungtinės Karalystės valda Karibų regione). Sniego baltumo minkštutėlis smėlis, akinančiai žydras vandenynas ir vos už kelių metrų nuo vandens vešančios džiunglės – štai taip atrodo šiemet įspūdingiausiu išrinktas paplūdimys. Šioje Karibų jūros saloje niekada netrūksta poilsiautojų. Tačiau švara ir tvarka palaikoma idealiai. Rytais paplūdimiuose kantriai darbuojasi būrys specialiai pasamdytų darbininkų. Jie grėbsto smėlį, renka šiukšles ir net nukritusius augalų lapus. Ideali, it nutapyta dailininko teptuku smėlio juosta tęsiasi apie 19 km. Nors paplūdimyje nebudi nė vienas gelbėtojas, poilsiautojai gali jaustis ramūs. Seklūs įlankos vandenys nepavojingi nei suaugusiesiems, nei vaikams.

 

Varadero paplūdimys Varadero kurorte (Kuba). 20 km besitęsianti smulkučio smėlio juosta įstabiojoje Kubos pakrantėje vietomis išplatėja net iki 2,5 km. Tai kone stebuklingas Varadero paplūdimys, nuožulniai neriantis į skaidrius vandenis. Pakrantę nuo bangų erozijos patikimai saugo koralų rifas. Tad ji nesikeičia jau metų metus. Idilišką neaprėpiamos jūros vaizdą paįvairina keletas dramatiškų uolų ir žmogaus nepaliestų lagūnų. Nuo salos centro atpučiančius vėjus sulaiko vešlios džiunglės bei žemos kopos. Varadero paplūdimyje susitinka dangus, jūra ir žemė. O tai šią vietą paverčia beveik stebuklinga.

 

Turkio įlankos paplūdimys Eksmute (Australija). Australijos pakrantės ne vienus metus karaliauja geriausių ir įspūdingiausių paplūdimių varžybose. Deja, į šį žemyną pastaruosius dvejus metus dėl griežtų koronaviruso valdymo priemonių keliavo daug mažiau turistų. Tad ir atsiliepimų apie nuostabias Australijos sritis sulaukta gerokai mažiau. Visgi Turkio įlankos paplūdimys toks ypatingas, kad net ir sumažėjus keliautojų srautams atsidūrė pačių geriausiųjų dešimtuke. Savo pavadinimą ši vieta pateisina. Nuostabios turkio spalvos vanduo švelniai skalauja baltą smėlio juostą. Vaizdas kvapą gniaužia ne tik kaitinantis ant žemės, bet ir supantis ant bangų. Šis kraštas garsėja kaip nardytojų ir banglentininkų rojus. Bangos čia retai būna mažesnės nei 1,2 m. Tačiau dalį paplūdimio saugo įspūdingas Ningalu rifas, kuris leidžia pasigėrėti povandeninio pasaulio stebuklais. Ši nuostabi vieta yra saugomoje teritorijoje (Ningalu Rifo jūros parke), todėl turistų prašoma neliesti jokių objektų. Visgi poilsiautojams skirtose zonose galima jaustis gana laisvai.

 

Karto Praja paplūdimys Morro de Sao Paulo‘e (Brazilija). Ilga Brazilijos pakrantė vilioja keliautojus iš viso pasaulio. Deja, populiariausi greta didžiųjų šalies miestų esantys paplūdimiai garsėja kaip ne itin švarūs ir nesaugūs. Visgi čia yra ir žmogaus nesugadintų vietų. Būtent toks yra nuošalus Karto Praja paplūdimys. Išvertus jo pavadinimą iš portugalų kalbos reiškia „ketvirtasis paplūdimys“. Šioje zonoje esančios pakrantės juostos sunumeruotos ir padeda geriau susiorientuoti. Mat visos yra skirtingos. Pirmasis paplūdimys yra arčiausiai kaimelio ir dėl seklaus vandens labiausiai tinka šeimoms su vaikais. Antrajame rikiuojasi mažų restoranėlių ir parduotuvių, trečiasis skirtas prisišvartuoti nedideliems laivams. Na, o ketvirtasis sunkiausiai pasiekiamas, tačiau itin švarus, ramus ir mėgstamas ieškančių privatumo.

 

Erelio paplūdimys (Aruba). Arubos pakrantė labai primena Holivudo filmuose vaizduojamą rojų. Ši vieta neįtikėtinai tyki. Plati balto smėlio juosta švari tarsi popieriaus lapas, turkio spalvos bangos pakrantę švelniai skalauja, o ne plaka. Poilsiautojus šis paplūdimys pasakiškoje Arubos saloje itin traukia dėl nuostabių saulėlydžių. Taip pat dėl tiesiog iš smėlio augančių unikalių medžių – paprastųjų sagočių (ang. Fofoti tree). Tokių nėra niekur kitur pasaulyje. Ši vieta šiemet turėtų būti viena labiausiai fotografuojamų pasaulyje. Visai nesunku suprasti kodėl.