Žmogaus gyvenime turėti gerą atmintį labai svarbu, o pačią atmintį galima palyginti su didele, neįsivaizduojamų kiekių biblioteką, kurią reikia prižiūrėti, restauruoti ir inventorizuoti, kad gerai veiktų. Daugelis mano, kad atminties mes negalime kontroliuoti. Iš tiesų gera atmintis yra patobulinama. Šie patarimai skirti tiems, kurie kartais pamiršta net paprasčiausius dalykus.

 

Atmintis

Geri patarimai, kaip sustiprinti atmintį:

 

  • Sveikai maitintis. Daugiau valgyti maisto, kuriame gausu omega 3 riebiųjų rūgščių, ryškių spalvų daržovių, vaisių ir uogų – tai padės smegenims produktyviau dirbti.

 

  • Stebėti savo psichinę sveikatą. Depresija, pyktis, nerimas pamažu ardo smegenų funkciją, ypač atmintį. Šios problemos dažnai padidina kortizolio kiekį kraujyje, o tai savo ruožtu – hormono kiekį smegenyse. Tyrimais nustatyta, kad padidėjęs kortizolis kenkia tam tikroms smegenų sritims, įskaitant hipokampą (trumpalaikį atminties sulaikymo centrą) ir jo veikimas sumažėja 12 – 15 %.

 

  • Vengti rutinos. Rutina yra vienas pavojingiausių atminties priešų. Kai kiekvieną dieną viską atliekame automatiškai, mūsų smegenys nebegauna stimulo ir motyvacijos. Ši monotonija lemia, kad informaciją smegenys pradeda apdoroti lėčiau. Akivaizdu, kad jūs negalite pabėgti nuo kasdienių pareigų, bet vis dėlto pasistenkite nuveikti ką nors naujo.

 

  • Būti fiziškai aktyviems. Smegenų veikla gali pablogėti dėl daugelio veiksnių. Pavyzdžiui, nutukimas yra viena iš insulto ir Alzheimerio ligos priežasčių. Sportuojant pagerėja smegenų kraujotaka ir veikla.

 

  • Ilsėtis. Miego kiekis ir kokybė turi didelį poveikį gebėjimui įsiminti. Moksliškai įrodyta, kad miegant tam tikros smegenų dalys patiria reikšmingų pokyčių, o atmintis per šį laiką tampa geresnė.

 

  • Vengti alkoholio ir tabako gaminių vartojimo. Cigaretės sumažina deguonies kiekį, patenkantį į smegenis, taip apribodamos jų aktyvumą. Kalbant apie alkoholį, niekam ne paslaptis, kad reguliarus piktnaudžiavimas juo gali lemti atminties praradimą.

 

  • Stimuliuoti savo smegenis. Skaityti knygas, žurnalus, spręsti kryžiažodžius ir galvosūkius, žaisti šachmatais arba šaškėmis, pradėti mokytis užsienio kalbos. Kasdienė smegenų treniruotė padeda pagerinti procesų, tokių kaip atmintis, kokybę.

 

  • Užsirašykite, kad geriau įsimintumėte. Pabandykite užsisirašyti tai, ką svarbu jums atsiminti. Puikus būdas sustiprinti atmintį nuolat kažką kartojant. Klausydami ar skaitydami visada šalia savęs turėkite užrašų knygelę ir pieštuką.

 

  • Naudoti asociacijas. Asociacija labai gerai veikia atmintį. Tikriausiai esate patyrę akimirkų, kai kažką užuodžiate ir prisimenate savo gyvenimo momentą arba, kai daina sukelia jausmus, vaizdus iš praeities. Darbas su asociacijomis yra lengvas, net atrodo kaip žaidimas. Pavyzdžiui, turite atsiminti, kad jums paskirtas vizitas pas gydytoją 10 dieną 9 val. Asociacija priklauso nuo jūsų vaizduotės. Galite pagalvoti apie 10 pirštų ir tai, kad jūsų sūnėnui yra 9 metai.

 

  • Daugiau vaikščioti lauke. Vakarais nepamirškite šiek tiek pasivaikščioti. Kasdieniai pasivaikščiojimai valo mūsų protą, mažina įtampą, nes mus natūraliai veikia tokie dirgikliai kaip kvapai, pojūčiai, garsai. Visa tai atpalaiduoja. Tokios akimirkos suteikia galimybę ramiai prisiminti ir įvertinti praėjusią dieną.