Pagal senovės kinų medicinos kanonus, būtent paduose yra biologiškai aktyvių taškų, kurie atsakingi už tinkamą visų organų veiklą. Tad nevalia apleisti pėdų priežiūros, nes kai nesveikuoja kojos, tai ir visam organizmui blogai. Apie tai, kaip rūpinantis pėdomis išlikti jaunatviškiems ir išsaugoti gerą sveikatą, kalbamės su vyrų klubo „Šviesos Karys“ įkūrėju, „Astroqigong – Sveikas Žmogus“ ir „Trigubo Imuniteto Galia“ sistemų autoriumi, papildomos ir alternatyviosios medicinos terapeutu, čigongo ir taiči praktiku, fengšui menininku Vyteniu Sinkevičiumi. 

 

Vytenis Sinkevicius

Holistinis požiūris į sveikatą

 

Kaip apskritai į žmogų žiūri Rytų ir Vakarų medicinos gydytojai? Rytų medicinos specialistas į žmogų ir jo sveikatą žiūri kaip į sodą, kuriame viskas tarpusavyje susiję, kaip susiję ekologija, ekosistema ir klimatas (kaip ir išorėje, taip ir viduje yra klimatas). Tai ir yra holistinis, arba visa apimantis, požiūris. Vakarų medikai į organizmą žiūri kaip į mechanizmą, kuris veikia mechaniškai: širdis – tai pompa, kraujotaką sudaro mažasis ir didysis ratai ir t. t. Kitaip tariant, jie į organizmą žiūri kaip į biorobotą. Tačiau matome, kad Vakarų medicinos cheminiai vaistai nepadeda iki galo išspręsti problemų. Žinoma, neatmetame vaistų poveikio, jie tikrai gali padėti, tačiau iš esmės išgydyti negali, nes žmogus yra visa visuma ir jį gydyti reikia visapusiškai. Rytų medicinos atstovai dažnai mėgsta sakyti, kad per padus galima pasiekti visus organus (paduose yra biologiškai aktyvių taškų, kurie tiesiogiai veikia tam tikrų vidaus organų veiklą).

 

Trumpa masažo istorija

 

Archeologai rado įrodymų apie tuina egzistavimą 2700 m. pr. Kr. Todėl tuina galima laikyti visų dabar egzistuojančių masažų pirmtaku. Nepaisant to, istorikai nesutaria, ar pirmoji buvo vedinė, ar dao kultūra. Tačiau esmė ne ta, kas buvo pirmas. Teigiama, kad viskas kilo iš vedinės kultūros, bet dao turėjo individualų judėjimą. Šiandien tuina sėkmingai praktikuojamas visame pasaulyje. Pagrindiniai tuina masažo privalumai: stiprina imunitetą; padeda susikoncentruoti; gerina miego kokybę; atkuria virškinimo sistemos veiklą; išsprendžia vidurių užkietėjimo problemas; gydo fibromialgiją; panikos priepuolius; šalina išsausėjusios odos problemas; palengvina astmą, nerimą, stresą, galvos skausmą; stiprina atmintį.

 

Gydanti masažo galia

 

Tuina masažistai dirba su energija, todėl jų atliekami masažai itin veiksmingi. Dr. Johnas Zimmermanas iš JAV Kolorado universiteto medicinos mokyklos dar XX a. devintajame dešimtmetyje itin jautriu kvantinės interferencijos matuokliu nustatė, kad per kvantinę terapiją iš čigongo meistro rankų sklinda 6–10 Hz elektromagnetinės bangos. Šie rankų spinduliuotės dažniai atitinka Žemės rezonansinius dažnius ir smegenų alfa bangų ritmą. Žinome, kad sklindant 2 Hz vyksta nervų sistemos regeneracija, 7 Hz – kaulų regeneracija, 10 Hz – sąnarių regeneracija, prie 15 Hz vyksta gijimas, žaizda tiesiog gyja.

 

Tuina masažo technikos

 

Tuina masažo technikų yra įvairiausių. Masažo metu, siekiant pašalinti kliūtis, trukdančias laisvai tekėti či energijai, spaudžiami biologiškai aktyvūs pėdų taškai, meridianai, raumenų grupės ir nervai. Klinikinėje praktikoje dažniausiai naudojama apie 20 pirminių ir 16 sudėtinių masažo metodų. Kiekvieno masažo tikslas – raumenų ir sausgyslių atpalaidavimas. Masažas palengvina energijos tekėjimą per meridianus (energijos kanalus), kad būtų panaikinti vidiniai ir išoriniai skausmai, pagerinta kraujotaka. Atliekant tuina masažą naudojamos pagrindinės technikos: spaudimas, minkymas, stūmimas, (su)spaudimas, užgniaužimas, voliojimas, trynimas.

 

Gydo ir teikia malonumą

 

Tuina dažnai naudojama kaip nepriklausoma masažo technika ir kaip papildomas metodas per tradicinius masažus. Šis kinų masažas turi gilias, keturis tūkstantmečius menančias tradicijas. Daug dirbantiems kinams tai įprasta procedūra, padedanti efektyviai atsipalaiduoti, susigrąžinti jėgas ir gerą savijautą po darbų, kartu suteikiant nepakartojamą malonumą. Tuina sėkmingai taikoma po įvairių traumų, reumato, neurologinių ar kitų ligų. Sykiu su akupresūra ir vaistažolėmis yra pagrindiniai tradicinės kinų medicinos komponentai. Kinų masažas tuina („tui“ reiškia stumti, „na“ – griebti) reguliuoja či srautą, pagerina kraujo bei limfos tekėjimą, pasižymi atpalaiduojamosiomis savybėmis.

 

Kas slypi paduose?

 

Holistinės medicinos šalininkai teigia, kad yra 12 pagrindinių meridianų ir 8 vadinamieji stebuklingi meridianai. Visi šie meridianai išsiraizgę po visą kūną tam tikra seka ir keliauja. Pvz., in meridianas keliauja į plaučius, kur perauga į jan meridianą. Kepenų meridianas yra jan. Skrandžio meridianas yra in. Blužnies meridianas – in, kuris pereina iš blužnies meridiano į širdies meridianą, o širdies meridianas pereina į plonąją žarną (jan meridianas) ir vėl pereina į jan meridianą. Tulžies meridianas pereina į inkstų meridianą in. In meridianas pereina į perikardo meridianą, o iš jo – į šlapimo pūslės meridianą, tada į storosios žarnos in. Trumpai tariant, meridianai keliauja po organizmą maždaug tokia išvardyta seka. Reikėtų pabrėžti, kad kojose ir paduose yra šlapimo pūslės, inkstų, skrandžio, tulžies pūslės, blužnies meridianai. Per padus keliauja itin svarbių vidaus organų meridianai, pvz., inkstų meridianas suteikia ilgaamžiškumą, taip pat yra virškinimo trakto organų (skrandis, blužnis, kepenys, tulžis) meridianų, kurie užtikrina sklandų virškinimą. Spaudžiant paduose tam tikrus biologiškai aktyvius taškus galima reguliuoti tokias organizmo funkcijas, kaip maisto įsisavinimas, ilgaamžiškumas ir lytinė funkcija. Padų refleksologiniame žemėlapyje atsispindi visi minėti vidaus organai: storoji žarna, inkstai, kepenys, akys, ausys, vyriškieji ir moteriškieji lytiniai organai (kulnų srityje).

 

Kaip masažuoti?

 

Pėdų masažui galima naudoti aliejus. Natūralūs aliejai pasižymi maitinamuoju ir detoksikuojamuoju poveikiu. Ajurvedoje teigiama: vakarinis pėdų masažas su aliejais atlieka maitinimo, ryte – valymo funkcijas. Šiam reikalui galima naudoti įvairius aliejus, tiek šiltus, tiek šaltus. Neutralus, visiems tinkantis aliejus – sezamų. Prieš masažą, dėl stipresnio poveikio, jį rekomenduojama pašildyti. Bazinį aliejų galima paįvairinti mėgstamais eteriniais aliejais. Svarbiausia – suprasti, kad valymasis vyksta per kojas, padus, o tai yra labai stipri organizmo detoksikacija. Dažnai patariu žmonėms kiekvieną rytą, vos atsikėlus, nusivalyti tiek rankų, tiek kojų pirštus. Pirštus reikėtų masažuoti atliekant drenuojančius judesius, t. y. suspaudžiant ir tempiant kiekvieną pirštą. Po nakties miego organizmą padeda išjudinti ir pažadinti patapšnojimai. Iš tikrųjų visą kūną, taip pat ir padus, galima tapšnoti pagal tam tikrą schemą. Vėliau galima naudoti kilimėlius su adatomis, tarkime, tradicinį Liapko kilimėlį su metalinėmis adatėlėmis, ant kurio galima pastovėti. Papildomai pėdų masažui galima naudoti specialų medinį įrankį, panašų į karvės ragą. Galima masažą atlikti rankomis, bet reikia būti įgudusiam, kad pirštu pavyktų užspausti reikalingą tašką. Dažniausiai pėdų taškams aktyvinti naudojamas minėtas įrankis. Masažas atliekamas pagal pėdų sričių žemėlapį:

 

pėdos

 

Biologiškai svarbus inkstų taškas

 

Vienas pagrindinių ir svarbiausių taškų, kuriuos reikėtų akcentuoti atliekant pėdų masažą, – inkstų taškas (meridianas). Jis yra ten, kur baigiasi padikauliai ir prasideda pirštikauliai – tai ypač svarbi sritis pėdų refleksologijoje. Ne mažiau svarbi ir kulnų, atitinkanti lytinių organų, sritis – ją irgi reikėtų pamasažuoti. Norint išlikti puikios sveikatos, būtina kiekvieną dieną šias vietas pamasažuoti. Galima tiesiog patapšnoti padus kumštukais arba delnais padaužyti, patapšnoti. Kaip minėta, masažuojant galima naudoti aliejus, kurie ne tik maitina odą, bet ir detoksikuoja organizmą.

 

Įdomu

 
  • 1 iš 1000 vaikų gimsta turėdami papildomą kojos pirštą.
  • Vaikų pėdos iki 12 metų pasiekia 90 % suaugusio žmogaus pėdos ilgio.
  • Vidutiniškai moterys per dieną nueina 16, vyrai – 11 km.
  • Avint batus su 6,35 cm kulniukais, spaudimas skersiniam pado skliautui padidėja 75 %.
  • Pėdose yra apie 250 000 prakaito liaukų, kurios per dieną gali išskirti maždaug 240 ml prakaito.
  • Iki 70 metų žmogus apeina 3–4 kartus aplink Žemę.