Juodaodė amerikietė Ela Ficdžerald buvo vadinama pirmąja džiazo ledi. Stulbinamas vokalas, romantiškos dainos pavertė Ela viena įtakingiausių džiazo vokalisčių. Jos gyvenimas nebuvo panašus į daugelio kitų dainininkų. Nepaisant didžiulės šlovės, ji išliko labai drovi ir nugyveno pakankamai ramų gyvenimą.

 

Elos Ficdžerald (1917 – 1996) kelias į šlovę nebuvo rožėmis klotas. Elos tėvai išsiskyrė vos jai gimus. Motina su mažąja Ela persikraustė į Jonkerso miestą Niujorko valstijoje. Mergaitė augo svajodama tapti garsia šokėja, tačiau jos svajonės vos nesudužo, sulaukus 15 metų, kai mirė mama. Negana to, ji patyrė patėvio prievartą. Elos globėja tapo viena teta, gyvenanti Harleme, tačiau su ja ilgai negyveno.

 

Netrukus būsimoji džiazo dainininkė metė mokyklą ir pateko į teisėsaugos akiratį, mat pradėjo dirbti vietinio bordelio stebėjimo punkte. Tada buvo išsiųsta į mergaičių mokyklą, iš kurios taip pat netrukus pabėgo. Nuo tada iki 1934 metų ji, galima sakyti, gyveno gatvėje. Tik po sėkmingo debiuto „Apolo“ teatre jos gyvenime atsirado šiek tiek daugiau spalvų ir komforto. Ela pagaliau gyvenime darė tai, apie ką visąlaik svajojo – dainavo didžiosiose scenose. 1938 metais ji įrašė pirmąjį hitą „A-Tisket A-Tasket“. Tais pačiais metais įrašė ir antrąjį hitą „I Found My Yellow Basket“.

 

Vėliau džiazo karaliene praminta Ela išvyko į koncertinį turą su trimitininku Dizi Gilespi ir jo grupe. Tuo metu Ela Ficdžerald pamilo grupės bosistą Rėjų Brauną, su kuriuo susituokė 1947 metais. Sutuoktinių pora įsivaikino Elos pusseserės sūnų, tačiau santuoka nebuvo laiminga ir jie išsiskyrė. Beje, tai nebuvo pirmoji Elos santuoka – 1941 metais ji buvo ištekėjusi už narkotikų prekeivio. Trečią kartą charizmatiška atlikėja paslapčia ištekėjo už jauno norvego, tačiau netrukus jis pateko į kalėjimą už vagystę.

 

Gyvenimo saulėlydyje dainininkės sveikata labai suprastėjo. Jai buvo atlikta širdies operacija bei diagnozuotas diabetas. Dėl ligos moteris apako, jai buvo amputuotos kojos. paskutinį koncertą surengė jau būdama labai prastos sveikatos 1989 metais Niujorke. Po septynerių metų mirė savo namuose Beverli Hilse.