„Chanel“ mados namų vyriausiasis dizaineris ir kūrybos direktorius Karlas Lagerfeldas mirė 2019 metų vasario 19 dieną, sulaukęs 85-erių. Jis buvo laikomas XX ir XXI amžiaus vienu svarbiausių mados vizionierių, o jo išskirtinio įvaizdžio ženklas buvo nuolat nešiojami tamsūs akiniai nuo saulės, juodas kostiumas ir balti marškiniai bei balti plaukai, surišti į uodegėlę.

 

Karlas

Ne visi žino, kad ekscentriškasis prancūzų mados kūrėjas pusę savo amžiaus buvo vokietis, Hamburgo prekybininko sūnus. Tačiau Karlas Lagerfeldas nemažai kruopščiai kaip ir savo kostiumus sukūrė mitą apie savo tikrąją kilmę ir prisistatydavo kaip Švedijos didikas. Karlas Lagerfeldas savo gyvenimą apgaubė paslapčių šydu. Net jo tikrieji gimimo metai nėra žinomi – 1933 arba 1935-ieji.

 

Apie 1950 metus K. Lagerfeldas pradėjo daug žadančią karjerą „Balmain“ mados namuose ir pas prancūzų mados dizainerį Jeaną Patou (1880 – 1936). Drovus jaunuolis pradžioje gėdijosi net savo neįprastos pavardės ir vadino save Rolandu Karlu. Pirmieji bandymai pristatyti drabužių kolekcijas ant podiumo kritikų išpeikti kaip nepakankamai prabangiai atrodantys. Tačiau jo klasikinės kolekcijos, sukurtos „Fendi“ ir „Chanel“ mados namams, ilgą laiką buvo naudojamos kaip mokymo priemonė jauniems dizaineriams; daugybė drabužių ir aksesuarų, turinčių Karlo Lagerfeldo vardą, net prabėgus daugeliui metų nepraranda populiarumo ir gali būti įvardijami kaip nesenstanti klasika.

 

Karlas Lagerfeldas buvo drąsus kūrėjas, nebijojęs netikėtų sprendimų. Jis nebijojo vadinti daiktus savo vardais, kalbėti tiesiai, be užuolankų, nebijojo pasirodyti politiškai nekorektiškas. Jis visada buvo novatorius ir visur ieškojo estetikos. Jis nebijojo pajuokti plius dydžio modelius ir isteriškas seksualinio priekabiavimo kampanijas, kai moterys neva tik po 20 metų sugebėdavo prisiminti, kas joms kadaise nutiko.

 

Mados dizaineris nepaprastai vertino savo asmeninę erdvę ir gyveno savo susikurtame pasaulėlyje, kuriame svarbiausią vietą užėmė Birmos katė Chouppette, mėgstamiausi modeliai ir, be abejo, darbas. Karlas Lagerfeldas kūrė ne tik aukštosios mados kolekcijas, bet taip pat ir drabužius, kosmetiką bei aksesuarus, prieinamus beveik visoms moterims. Nors, žinoma, didžioji jo darbų dalis liko nepasiekiama svajone aukštosios mados parduotuvėse ir blizgiuose žurnalų puslapiuose. Per visą savo gyvenimą jis rengė begalę pasaulio garsenybių, įskaitant Madonną ir karališkosios britų šeimos narius bei kūrė išskirtinį savo paties įvaizdį.

 

Apie Karlo Lagerfeldo asmeninius santykius nėra daug kalbama. Tačiau žinoma, kad po to, kai tragiškai žuvo jo mylimas gyvenimo partneris, Jacques de Bascher, jis daugiau niekada nebeužmezgė rimtų santykių. Vokiečių kilmės dizaineris palūžo, kai jo ilgametis partneris, su kuriuo buvo 18 metų, Jacques de Basher, mirė nuo AIDS komplikacijų, būdamas 38-erių metų, 1989 metais. Nuo mylimo vyro mirties Karlas Lagerfeldas nebeturėjo lytinių santykių 30 metų iki savo mirties.

 

Manoma, kad ikoniškasis mados dizaineris, likus kelioms savaitėms iki savo mirties Paryžiaus ligoninėje, jautėsi blogai. Artimi vyrui šaltiniai informavo, kad pirmadienį (vasario 18 d.) kasos vėžiu sergantis Karlas Lagerfeldas buvo nugabentas į ligoninę. Mados kūrėjas nemėgo kalbėti apie savo ligą, bet drąsiai su ja kovėsi. Karlas Lagerfeldas didžiavosi savo gera fizine būkle ir sveika gyvensena, todėl sužinojęs, kad serga kasos vėžiu, patyrė šoką. Jau daug savaičių mirties vyro sveikata nebuvo labai gera. Jis nebesilankė mados renginiuose, kuriuose buvo laukiamas.