„Duokite, ką turite. Kažkam tai gali būti geriau, nei galite pagalvoti”, – sakė amerikiečių poetas Henry’is Longfellowas. Dosnumas daro mūsų pasaulį geresnį. Jis pagerina gaunančiojo gyvenimą. Jis pagerina ir duodančiojo gyvenimą. Tačiau, nepaisant naudos, dosnumas šiandieniniame pasaulyje yra pernelyg retas. Vietoj to mūsų visuomenė kiekviename žingsnyje trokšta ir siekia daugiau. Siekdami malonumo, didžiąją dalį išteklių skiriame savo siekiams: saugumui, nuosavybei, patirčiai, malonumams ir prabangai. Kasdien, kiekviename žingsnyje mus supa didelės dosnumo galimybės. Norėdami atsisakyti vartotojiškos visuomenės mąstymo ir pradėti labiau naudotis gausia dosnumo nauda, turėtume pakeisti savo pasaulėžiūrą.

 

dosnumas

Jie pripažįsta, kad ištekliai yra baigtiniai.

 

Konkurencijos mąstysena, kad mano ištekliai didėja tik tada, kai kažkieno mažėja, grindžiama klaidinga prielaida. Taip mąstantis žmogus mano, kad ištekliai yra tarsi pyragas, kuris yra baigtinis ir, jei kažkam pasiseka, mano galimybės sumažėja. Tačiau, atvirai kalbant, toks mąstymas yra neteisingas. Išteklių pyragas nėra baigtinis. Jis nuolat didėja, nes visuomenė naudojasi kitų sėkme.

 

Jie žino, kad dosnumas suteikia daugiau laimės. 

 

Tyrimai patvirtina, ką dosnūs žmonės ir taip žino: dovanojimas didina laimę, pasitenkinimą ir tikslą duodančiojo gyvenime. Mes nesame sukurti būti savanaudiškais padarais. Priešingai, mes sukurti taip, kad laimės ieškotume ir atrastume ją mylėdami ir rūpindamiesi kitais. O tie, kurie nusprendžia ieškoti ten pasitenkinimo, greitai jį atranda.

 

Jiems pavyksta padėti kitiems.

 

Lengviausias kelias į sėkmę kiekvieno gyvenime – padėti kitiems ją rasti. Juk mūsų indėlis į šį pasaulį turėtų būti matuojamas kažkuo reikšmingesniu nei mūsų santaupų sąskaitos dydis. Didžiausią reikšmę mūsų gyvenimui turės tai, kaip mes jį pasirenkame nnugyventi ir kaip suteikiame galimybę kitiems nugyventi savo gyvenimą.

 

Jie tiki, kad verta bandyti pakeisti nors vieno žmogaus gyvenimą.

 

Dosnūs žmonės greitai pripažįsta, kad pasaulio problemų niekada neišspręs vienas žmogus… ir galbūt jos niekada nebus visiškai  išspręstos net ateityje. Tačiau tai jų nesustabdo. Jie bus laimingi, jei padės nors vienam žmogui pasijusti laimingesniu. Ir dėl to verta dėti visas pastangas.

 

Jie pasitiki kitais.

 

Dosnumas visada reikalauja pasitikėjimo. Norėdami investuoti asmeninius išteklius į kitą žmogų, turime tam tikru lygmeniu tikėti, kad jis juos panaudos išmintingai. Dosnūs žmonės yra optimistai. O optimistiškai nusiteikę žmonės yra laimingi, nes jie renkasi gyventi pasaulyje, kuriame svarbu pasitikėti vienas kitu.

 

Jie tiki, kad už pinigus galima įgyvendinti dideles svajones.

 

Mūsų pinigai yra tiek vertingi, kiek vertinga yra tai, kam juos išleidžiame. Dosnūs žmonės savo perteklių naudoja didelėms svajonėms įgyvendinti. Mūsų finansiniai ištekliai gali būti panaudojami kitų žmonių gyvenimo kokybei gerinti. Juos galima panaudoti tam, kad bendruomenės būtų saugesnės, išmintingesnės ir atsakingesnės. Jie gali būti naudojami tam, kad šis pasaulis taptų šiek tiek malonesnis visiems. Iš tiesų dosnūs žmonės už savo pinigus svajoja dideles svajones… ir mes taip pat turėtume pradėti svajoti apie didžius dalykus.

 

Jie mato daugiau išteklių, nei vien pinigus, kuriuos galima skirti kilniems tikslams.

 

Mes galime pasiūlyti pasauliui daug daugiau nei vien tik finansinius išteklius. Turime laiko, talentų, patirties ir išmoktų pamokų bagažą. Duodantys žmonės galvoja ne tik apie savo pinigus, bet ir skiria savo brangaus gyvenimo laiko kitiems. Dažnai šis žingsnis būna sunkesnis nei pervesti tam tikrą sumą… bet paprastai jis būna reikalingesnis.

 

Jie supranta, kad gyvenimas trumpas.

 

Gyvenimas yra trumpas. Ir mes gauname tik vieną šansą. Tie, kurie visiškai priima šią tikrovę, išmoksta į ją atsižvelgdami gyventi. Jie supranta, kad turi tik trumpą laiką palikti savo pėdsaką šiame pasaulyje. Jie su džiaugsmu skiria savo išteklius, kad tai pasiektų.

 

Jiems pakanka mažiau.

 

Reikia pripažinti, kad atiduodami kažką kitiems, patys turėsime mažiau. Tačiau, kad ir kaip keista bebūtų, dosnumas taip pat sukelia didesnį pasitenkinimą savo gyvenimu. Mūsų pasauliui reikia dosnių ir linksmų davėjų. Jie gerina visuomenę. Jie mus įkvepia. Jie stumia mus į priekį.