Ar žinote, kad Čekijoje yra apie 2000 pilių ir rūmų? Daug iš jų laukia svečių ne tik vasarą, bet ir šaltuoju sezonu. Pristatome keletą įdomiausių žiemą atidarytų Čekijos pilių ir rūmų.

 

Lednice fot. shutterstock_ Egeris

 

Lednice fot. shutterstock_ Egeris

 

Lednice Fot. VydavatelstvĪ MCU

 

Lednice Fot. VydavatelstvĪ MCU

 

Nuo žemės purvo iki brangakmenių

 

Netoli Prahos įsikūrusi Karlštejno pilis užima absoliučiai išskirtinę vietą tarp Čekijos pilių. Ją įkūrė Čekijos karalius ir Romos imperatorius Karolis IV kaip karališkųjų lobių, šventųjų relikvijų ir karūnos brangenybių saugojimo vietą. Išskirtinis pastatų išdėstymas, nuo gyvenvietės už pilies sienų iki pat imperatoriškųjų rūmų ir virš jų kylančių bokštų, išradingumu stebina ne tik architektūros entuziastus.

 

Karlštejn fot. kaprik Shutterstock

 

Karlštejn fot. kaprik Shutterstock

 

Karlšteino pilis baigta statyti 1365 m. Ji išsiskiria kaskadiniu išdėstymu pagal atskirų pilies dalių svarbą. Žemiausiame taške, už pilies sienų, rasite gyvenvietę su pilies valdytojo namais ir įdomiai suprojektuotu šuliniu. Virš jų išsidėstę dviejų aukštų imperatoriškieji rūmai su karaliaus, jo dvaro ir bajorų kambariais. Aukštesniame lygyje įsikūręs Marijos bokštas su koplyčiomis, o pačiame viršuje rasite aukščiausią Didįjį bokštą, kuriame saugotos Čekijos karūnos brangenybės. Kopimas laiptais nuo žemiausios pakopos iki aukso ir brangakmenių pilno bokšto – išskirtinė patirtis.

 

Didžiajame bokšte įsikūrusi Šventojo Kryžiaus koplyčia sulaukė tokios pagarbos, kad turėjo tris geležines duris su devyniomis spynomis, o pats karalius Karolis IV, norėdamas pabrėžti savo nuolankumą, ten įžengdavo basas. Koplyčios dekoracijos įkvėptos Jeruzalės aprašymo Biblijos Apreiškimų knygoje. Koplyčia naudota kaip Čekijos karūnos brangenybių saugykla, kurioje saugota šventųjų relikvijų kolekcija. Didžiausią įspūdį sudaro auksu ir brangakmeniais grįstos sienos ir lubos, kryžminiai skliautai, Kristaus gyvenimą vaizduojančios freskos ir 129 šventųjų paveikslai. Norint aplankyti bokštus ir koplyčią, teks laukti pavasario, nes žiemos sezonu jie uždaryti. Tačiau imperatoriškieji rūmai laukia lankytojų beveik visą žiemą.

 

Karlšteinas nuo neatmenamų laikų – menininkų įkvėpimas. Pasak vienos legendos, pilis buvo skirta tik dvasinėms karaliaus Karolio IV reikmėms patenkinti, todėl moterims uždrausta ten įeiti. Kita legenda pasakoja apie aklą muzikantą, kuris grodavo liutnia lydimas ištikimo šuns. Kartą Brunsviko princas lankėsi pilyje su klastingu tarnu, kuris norėjo jį nunuodyti. Tarnas padavė jam taurę su nuodais, bet princas pasiūlė ją aklajam muzikantui, kad numalšintų troškulį. Ištikimas šuo neleido šeimininkui gerti iš taurės, šoko ant kelių ir pats išgėrė nuodus.

 

Čekijos Vindzoro pilis

 

HlubokĀ fot. shutterstock_ Pavel Ilyukhin

 

HlubokĀ fot. shutterstock_ Pavel Ilyukhin

 

Vienas gražiausių istorinių miestų Europoje, įtrauktas į UNESCO Kultūrinio ir natūralaus paveldo sąrašą, įsikūręs pietinėje Čekijoje ir poetų vadinamas Šumavos vartais. Tai  Česky Krumlovas. Siaurų ir paslaptingų gatvelių labirintas, vaizdingai suaugęs su milžiniškos uolos šlaitais, jau nuo senovės žavi lankytojus. Senamiestis, kuriame kadaise gyveno alchemikai, laisvieji mūrininkai ir išdidūs aristokratai, išlaikė gotikos laikų atmosferą. Palei gatves ir namus vingiuojanti Vltavos upė bei daugybė tiltų suteikia miestui paslaptingumo ir žavesio.

 

Vos 33 km nuo Česky Krumlovo įsikūrusi Hluboka prie Vltavos. Joje stūkso vieni gražiausių Čekijos rūmų. Romantiškas pastatas panašus į vestuvinį tortą, juosiamą smulkių nėrinių. Hlubokos rūmų architektūra įkvėpta Anglijos karališkosios Vindzoro pilies stiliaus. Hluboka žavi turistus ir pritraukia filmų kūrėjus, kurie čia dažnai filmuoja pasakas vaikams.

 

Hlubokos rūmai – ideali vieta istorijos mėgėjams ir nepataisomiems romantikams. XIII a. viduryje Čekijos karaliai čia įkūrė pilį, kurią naudojo kaip sargybinį postą. Dabartinę išvaizdą Hluboka įgijo XIX a., kai Švarcenbergai perstatė neogotikos stiliumi ir įkūrė platų kraštovaizdžio parką.

 

Rūmai su 140 kambarių ir 11 bokštų vilioja keliais apžvalginių maršrutų variantais. Ekskursijos metu galima žvilgtelėti į privačius kambarius ir prabangias iškilmių sales su kasetinėmis lubomis, elegantiškais baldais, krištolo sietynais ir gausiomis paveikslų, sidabro, porceliano, gobelenų kolekcijomis. Taip pat verta užsukti į pilies virtuvę, kur išlikusi XIX–XX a. sandūros virtuvės įranga.

 

Bajorų kaimo rezidencija

 

Loket fot.shutterstock_ Martin Mecnarowski

 

Loket fot.shutterstock_ Martin Mecnarowski

 

Jizeros kalnų papėdėje įsikūręs Liberecas  didžiuojasi ilga ir įdomia istorija. Miestas labiausiai klestėjo XVIII a., kai tapo didžiausiu gamybos miestu Čekijos karalystėje ir po Prahos antru svarbiausiu manufaktūrų centru. Šiandien tai visų pirma gyvybe knibždantis miestas bei puiki bazė išvykoms į nuostabius Jizeros kalnus ir jų apylinkes.

 

Viešint Liberece verta nuvažiuoti 20 km į pietus ir aplankyti neogotikinius  Sychrovo rūmus – nuostabią Rohanų šeimos rezidenciją. Pasakiškame anglų stiliaus sode, kurio plotas yra 26 hektarai, rasite romantiškų pastatų, pavyzdžiui, Rudolfo pavėsinę ar Artūro pilies griuvėsius, taip pat vieną turtingiausių botanikos kolekcijų Čekijoje.

 

Iš pradžių barokinis pastatas dabartinę neogotikinę išvaizdą įgijo prancūzų kilmės Rohanų šeimos dėka. Rūmai – vienas svarbiausių prancūziško romantizmo ir neogotikos stilių pastatų Čekijoje. Pilies kambariai apstatyti originaliais baldais, puošti paveikslais ir kitais aksesuarais, o dauguma patalpų taip pat gausiai dekoruotos medžio raižiniais. Lankytojai gali lengvai įsivaizduoti, kaip XIX a. antrojoje pusėje kaimo rezidencijoje gyveno turtinga bajorų šeima. Buvusiose pilies arklidėse įsikūrusi „Technopolis“ paroda skirta XIX–XX a. išradimams ir išradėjams.

 

Staigmena plieno ir geležies mieste

 

Ostrava fot. Pecold Shutterstock

 

Ostrava fot. Pecold Shutterstock

 

Ostrava – trečias pagal dydį Čekijos miestas. Jis garsėja unikaliais technikos paminklais, nuostabiu zoologijos sodu, taip pat įdomiu kultūriniu ir sportiniu gyvenimu. Ostrava kadaise buvo pramonės miestas, tačiau bėgant metams sunkiąją pramonę pakeitė naujos technologijos. Buvusios pramoninės zonos tapo sporto ir kultūros renginių, susitikimų ir aktyvaus poilsio vieta.

 

Mieste su tokia praeitimi niekas nesitiki rasti viduramžių pilių. Bet Ostrava savo svečiams paruošė staigmeną. Štai Silezijos Ostravos pilis, įsikūrusi ant nedidelės kalvos virš Ostravicės ir Lučinos upių santakos. Čia Tešyno princas iš Piastovecų šeimos XIII a. antrojoje pusėje pastatė pasienio tvirtovę. Renesanso epochoje pastatas buvo perstatytas, o įėjimo vartai su bokštu, datuojami XVI a., išliko iki mūsų dienų. Kompleksas neseniai kruopščiai atnaujintas. Pilies rūsiuose lankytojus stebina akvariumas su gėlavandenėmis žuvimis, raganų muziejus ir kankinimų paroda. Iš apžvalgos bokšto atsiveria puikus vaizdas į Ostravos centrą.

 

renaissance castle, Pardubice, East Bohemia, Czech republic

 

renaissance castle, Pardubice, East Bohemia, Czech republic

 

Taip pat rekomenduojame:

 
  • Prahos pilis – viena didžiausių pilių pasaulyje. Per 1000 metų čia buvo Čekijos karalių, imperatorių ir prezidentų buveinė.
  • Loketo pilis,, įsikūrusi Karlovi Varų krašte, pastatyta XII a. pabaigoje kaip pasienio bokštas.
  • Vos 40 km nuo Pilzeno, ant kalvos tarp miškų stovinti Zbiroho pilis kviečia į kelionę per šimtmečius – nuo ​​įkūrimo XIII amžiuje iki mūsų dienų.
  • Dečyno rūmai, šiaurės vakarų Čekijoje, garsėja rožių sodu ir didžiulėmis baroko stiliaus arklidėmis.
  • Lednicės pilis, Pietų Moravijos perlas, kviečia vasario ir kovo savaitgaliais. Apžvalgos maršrutas veda per reprezentacinius kambarius, medžioklės kambarį, vonios kambarį, moterų miegamąjį, kinų svetainę, riterių salę, valgomąjį, biblioteką, pobūvių salę ir šiltnamį.
  • Renesanso stiliumi pastatyta Pardubicės pilis įsikūrusi pačioje miesto centre už didžiulių gynybinių pylimų.
  • Ištisus metus veikiantis Stare Hradų pilies ir rūmų kompleksas netoli Jičino siūlo nuostabią pasakų parodą vaikams, taip pat tūkstančius eksponatų, pristatančių paprastų žmonių, miestiečių ir aukštuomenės gyvenimą imperatoriaus Pranciškaus Juozapo I valdymo laikais.
  • Valašsko regiono muziejus įsikūręs Vsetyno pilyje Rytų Moravijoje (apie 30 km nuo Zlyno). Apžvalginiai maršrutai supažindina su krašto istorija ir spalvingomis liaudies tradicijomis.
 

Žiemos sezone turistinių objektų atidarymo laikai gali keistis. Planuodami savo vizitą, patikrinkite atidarymo laiką pilies ar rūmų oficialiame interneto puslapyje.
 
Daugiau turizmo informacijos apie Čekiją rasite čia: www.visitczechrepublic.com