Jau šį sekmadienį BTV pristato Rusijos nepasitenkinimą sukėlusio norvegų serialo „Okupuoti“  premjerą. Pirmoji ir antroji serialo serijos bus parodytos 21 ir 22 val. Jis bus transliuojamas kiekvieną sekmadienį.

 

okupuoti

 

Lietuva – viena pirmųjų šalių, įsigijusių šį serialą kartu su Jungtine Karalyste, Vokietija, Prancūzija, Švedija, Danija, Suomija, Islandija, Nyderlandais ir Belgija. Daugumoje šalių premjeros numatomos tik kitų metų pradžioje.

 

Serialas „Okupuoti”, kurio 90 milijonų kronų (9,5 milijono eurų) biudžetas padarė šį politinį trilerį pačiu brangiausiu Norvegijos televizijos serialu, įsiutino Rusiją.

 

Dar visai neseniai norvegiško serialo „Okupuoti“ (Okkupert) siužetas  galėjo skambėti kaip utopija: Norvegiją valdo naujai išrinkta kraštutinių pažiūrų žaliųjų partija. Ji taip rūpinasi gamta, kad net nutraukia visą naftos ir dujų gavybą Šiaurės jūroje. Europos Sąjungoje kyla energetikos krizė, nes Norvegija yra gana stambi kuro tiekėja ES šalims. Todėl Rusija, sudariusi slaptą sandorį su ES šalimis, įsiveržia į Norvegiją ir okupuoja dalį valstybės, kad galėtų valdyti išteklių gavybą ir vėl išgauti juodąjį auksą.

 

okupuoti_dapkunaite

 

Populiarus Norvegijos rašytojas Jo Nesbø „Okupuotų” scenarijų parašė dar 2008 metais ir jo sumanymas buvo priimtas vangiai. Duodamas interviu „The Guardian“, jis prisipažino: „Kai pristačiau šią idėją, buvo pasakyta, kad serialas yra kiek dirbtinis.” Kai praėjus keleriems metams Rusija aneksavo Ukrainai priklausančią Krymo teritoriją, pasirodė, kad autorius teisus.

 

Rusija pasmerkė serialą už Skandinavijos žmonių nuteikimą prieš rusus „blogiausiais šaltojo karo metodais”. Nors serialo kūrėjai teigia, kad istorija yra išgalvota, po to, kai „Okupuoti“ buvo sumanyti, pasaulinis kontekstas pasikeitė – Rusijos įvykdyta Krymo okupacija ir pilietinis karas Rytų Ukrainoje paskatino didžiausią santykių su Maskva krizę pastaruoju metu.

 

„Okupuotus“ rodančios norvegų televizijos TV2 dramų vadovas Christopheris Haugas, komentuodamas Rusijos priekaištus, atsakė, kad seriale pirmiausia „rodoma apie Norvegiją ir norvegus, o ne apie Rusiją ir rusus.”

 

Norvegų, rusų ir anglų kalbomis susukto serialo „Okupuoti“ vieną pagrindinių vaidmenų atlieka lietuvių aktorė Ingeborga Dapkūnaitė.  „Vaidinu Rusijos ambasadorę Norvegijoje ir iki šiol nežinau, gera ji ar bloga, nes visi akcentai bus sudėti montuojant. Tikiuosi, kad ji vis dėlto nebus pati blogiausia. Bet tai išaiškės net ne šio, o kito sezono pabaigoje. Aš aktorė, o aktoriams tenka įvairiausi vaidmenys – ir žudikai, ir bet kas. Tačiau, kiek žinau iš prodiuserių ir režisierių, „Okupuoti“ – filmas ne apie Rusiją, o apie Norvegiją ir apie tai, kaip norvegai išgyvena politines krizes ir reaguoja į okupantus“, – Rusijos laikraščiui „Komersant“ teisinosi ilgus metus Maskvoje gyvenanti lietuvių aktorė.

 

Didelio biudžeto serialas „Okupuoti“ kuriamas su prancūzų ir vokiečių TV kanalo „Arte“ parama ir prodiusuojamas Švedijos studijos, kuri dirbo su žinomu serialu „Volanderis“ (rodomas per TV1) ir filmu „Mergina su drakono tatuiruote“.