Kodėl kai reikia dirbti, norime miego, o kai bandome užmigti, jaučiamės energingi ir negalime sumerkti akių? Galbūt kalti bioritmai? Sakoma, kad jie daro įtaką dienotvarkei. Jeigu žmogus jos paiso, jaučiasi energingas ir žvalus. Tad metas sužinoti, kada geriausia pusryčiauti, užsiimti protine veikla ir pan. Tam tikromis valandomis reikia ne tik dirbti ar ilsėtis, bet ir užsiimti seksu, sportuoti ar atlikti grožio procedūras.

 

Paar hat Spass im Bett. Lachen, Freude und Erotik

XIX amžiuje gimusi teorija

Bioritmai – žmogaus emocijų, fizinės veiklos ir galimybių kaita. Geriausiai ją atspindi asmeninė bioritmų schema, priklausanti nuo asmens gimimo datos. Tačiau daug ką gali parodyti visiems tinkanti 24 val. kasdienė bioritmų dienotvarkė. Pirmą kartą apie bioritmų teoriją užsiminta XIX a. pab.–XX a. pr. Juos atrado austrų psichologas Hermann’as Swoboda ir vokiečių gydytojas Wilhelm’as Fliess’as. Jie pastebėjo, kad žmogaus psichologinė ir fizinė būsenos linkusios cikliškai kartotis. Išskiriami trys pagrindiniai pojūčių ciklai:

  • Fizinis. Trunka 23 dienas. Šis ciklas daro įtaką žmogaus energijai, fizinei ištvermei, sveikatai.
  • Emocinis. Trunka 28 dienas. Jis veikia asmens nuotaiką, emocijas, kūrybingumą ir suvokimą.
  • Intelektualinis. Trunka 33 dienas. Šis ciklas daro įtaką žmogaus mąstysenai, atminčiai, bendravimui, logikai, analitiniams gebėjimams ir reakcijai.

Šių ciklų suvokimas padeda planuoti veiklą ir palengvina bendravimą su kitais žmonėmis. Šį kartą siūlome susipažinti su paros bioritmų kaita.

 

Mityba

6–9 val. Tinkamiausias laikas pusryčiams. Šiuo metu organizmas puikiai priima maisto medžiagas ir jas įsisavina. Todėl pavalgę visą dieną jausitės energingi ir žvalūs. Pusryčiams geriausia rinktis baltyminį maistą arba įvairias košes.

9–12 val. Nepatariama užkandžiauti. Tačiau jei nespėjote papusryčiauti ir jaučiatės labai alkani, galima suvalgyti vaisių arba indelį jogurto.

12–14 val. Pietų metas. Būtina pastiprinti organizmą, kad jis nepritrūktų jėgų tolesniems darbams. Patariama valgyti mėsos arba žuvies patiekalus su daržovių garnyru.

14–17 val. Jeigu jaučiatės išalkę, reikėtų suvalgyti vaisių arba šiek tiek nekaloringų daržovių salotų. Tačiau jei esate sotūs, nederėtų užkandžiauti.

17–20 val. Vakarienės metas. Jeigu nesilaikote dietos ir nenorite numesti svorio, būtina pavalgyti. Patariama rinktis neriebų, lengvai virškinamą maistą, pavyzdžiui, daržovių salotas, sriubą, žuvies patiekalus ar kt.

20–6 val. Organizmas visiškai nepasiruošęs priimti maisto, todėl draudžiama valgyti. Jeigu jaučiate alkį, galima išgerti stiklinę vandens ar puodelį nesaldintos arbatos.

 

Aistros potvyniai ir atoslūgiai

Dailiosios lyties atstovių ir vyrų lytinių santykių bioritmai visiškai skirtingi. Kad meilės žaidimai teiktų malonumą, būtina atsižvelgti laiką.

6–8 val. Šiuo metu moterų organizmas yra visiškai nepasiruošęs intymiems santykiams. Tačiau jei nuspręsite mylėtis, seksas turi būti labai švelnus. Deja, šiomis valandomis vyrų organizme testosterono lygis būna padidėjęs apie 40 %, todėl suderinti stipriosios lyties atstovų ir moterų poreikius šiuo metu sunku. Vyrai trokšta tik greito ir audringo sekso, kuris jiems suteikia jėgų ir geros nuotaikos.

8–10 val. Dailiosios lyties atstovės pasiruošusios ne tik dienos darbams, bet ir meilės žaidimams. Šiuo metu moterų organizme padidėja endorfinų lygis, todėl jas sujaudinti ir patenkinti labai lengva. Tačiau vyrų testosterono lygis sumažėja. Todėl jiems seksas šiuo metu nėra itin svarbus. Jie daugiau dėmesio skiria dienotvarkei. Stipriosios lyties atstovams šiomis valandomis itin sunku susijaudinti.

10–12 val. Jeigu pasitaikys galimybė, intymiais žaidimais mėgausis abu partneriai. Tačiau jei jos nebus, apie seksą tikriausiai net nesusimąstys. Vyrai šiomis valandomis nėra nusiteikę imtis iniciatyvos, todėl tikėtina, kad juos gundys mylimoji. Tačiau dailiosios lyties atstovė šiuo metu nori neįprasto sekso. Todėl tikėtinos oralinės glamonės.

12–14 val. Abu partneriai nusiteikę meilės žaidimams. Jeigu tik atsiras galimybė atitrūkti nuo darbų ir skirti laiko lytiniams santykiams, jie bus labai aistringi. Be to, tikėtina, kad partneriai daug eksperimentuos. Šiomis valandomis moterys linkusios pasiduoti vilionėms ir žaidimams. Vyrų organizme padidėja laimės hormonų lygis, todėl jie būna nusiteikę žaismingai ir noriai tenkina partnerės įgeidžius.

14–16 val. Palankus metas seksui. Moterys trokšta būtent jo, o ne švelnių glamonių. Šiuo metu jos kur kas lengviau patiria orgazmą. Jeigu pora nori susilaukti vaikų, būtina nepraleisti šios akimirkos. Ne tik dėl aistringo dailiosios lyties atstovės nusiteikimo, bet ir dėl to, kad šiomis valandomis partnerio organizmas gamina itin kokybišką sėklą.

16–18 val. Dailiosios lyties atstovės nenusiteikusios meilės žaidimams. Jiems galėtų ryžtis tik tuomet, jeigu vyras negailėtų jėgų ir laiko švelnioms bei ilgoms įžanginėms glamonėms. Deja, tam stipriosios lyties atstovai būna nenusiteikę. Šiuo metu jie trokšta greito ir paprasto sekso, kuris padėtų pamiršti dienos rūpesčius.

18–20 val. Nei moterys, nei vyrai nesvajoja apie seksą. Šiuo metu jų organizmai trokšta poilsio. Todėl verčiau rinktis bendravimą prie vakarienės stalo, o ne meilės žaidimus lovoje.

20–22 val. Puikus metas lytiniams santykiams. Moterys nevengia imtis iniciatyvos, o stipriosios lyties atstovai nė neabejoję tenkina partnerės troškimus ir stengiasi ją pamaloninti. Tinkamas metas ilgoms ir jausmingoms glamonėms bei seksualiniams eksperimentams. Abu partneriai bus ištvermingi ir dėmesingi.

22–00.00 val. Neverta tikėtis ko nors įdomaus meilės guolyje. Vyrai vis dar nusiteikę ilgoms glamonėms ir jausmingam seksui, tačiau mylimoji nori poilsio. Todėl gali trokšti švelnių apkabinimų ir atvirų pokalbių prieš miegą.

00.00–6 val. Netinkamas metas seksui abiem partneriams. Abu partneriai nori tik poilsio.

 

Tinkamiausias metas sportui

7–9 val. Geriausia užsiimti joga, eiti pasivaikščioti, atlikti tempimo pratimus ir kt. Raumenys vis dar pratinasi prie dienos krūvio, todėl yra itin lengvai pažeidžiami. Šiuo metu pasitaiko itin daug traumų.

9–12 val. Palankus metas aktyviai veiklai. Tinka sporto šakos, kurios reikalauja ne tik fizinių jėgų, bet ir protinių gebėjimų. Galima rinktis komandinius sporto žaidimus arba Rytų dvikovos menus.

12–15 val. Organizmas šiuo metu yra pavargęs, apsunkęs ir trokšta poilsio, o ne aktyvios veiklos. Visiškai netinkamas metas sportui. Verčiau pailsėti ar užsiimti kokia nors protine veikla.

15–19 val. Tinkamiausias laikassportuoti. Organizmas šiuo metu kupinas energijos ir ištvermės. Todėl raumenys ne tik atsparūs pažeidimams, bet ir greičiau tvirtėja.

20–22 val. Netinkamas metas aktyviai fizinei veiklai. Jeigu nespėjote pasportuoti anksčiau, verčiau atlikti tempimo pratimus arba užsiimti joga ir pan.

22–7 val. Organizmas ilsisi ir kaupia jėgas kitai dienai. Bet koks sportas gali išbalansuoti natūralų žmogaus biologinį laikrodį.

 

Renkamės laiką grožio procedūroms

Organizmo reakcija į tą pačią procedūrą skirtingu metu gali labai skirtis. Todėl tik atsižvelgę į vidinį organizmo laikrodį pasieksite geriausių rezultatų.

5–8 val. Kūną galima lepinti kremais, kaukėmis, aliejais ir kt. Ryte naudinga išmėginti kontrastinį dušą, nes jis padeda stangrinti odą bei kovoti prieš celiulitą. Tačiau nederėtų skubėti naudoti makiažo priemonių. Jomis patariama dažyti veidą praėjus bent valandai po pabudimo.

8–11 val. Palanku apsilankyti pas kosmetologę, kirpėją arba pasilepinti masažu. Šiuo metu kraujotaka ir medžiagų apykaita suaktyvėjusios, todėl masažas bus itin veiksmingas.

11–15 val. Organizmas praranda rytinį žvalumą, energingumą, aptingsta, todėl tinkamiausia atlikti paprastas grožio procedūras. Jeigu tik yra galimybė, patariama pamiegoti grožio miego. Tiesa, jis neturėtų trukti ilgiau negu pusvalandį. Patariama neatlikti jokių grožio procedūrų.

15–17 val. Suaktyvėja kraujotaka. Iš kūno lengviau šalinasi blogosios medžiagos, o gerosios priimamos lengviau. Puikus metas atlikti kosmetologines procedūras, masažą, apsilankyti pirtyje. Joje organizmas išsivalo kur kas geriau.

17–19 val. Organizmo reakcijos pamažu lėtėja, nes ruošiasi poilsiui. Tinkamas metas atlikti nemalonias, skausmingas procedūras, pavyzdžiui, depiliaciją, sutvarkyti antakių formą ir kt. Šiomis valandomis jos kels mažesnį diskomfortą ir ne taip dirgins odą. Patariama atlikti odos šveitimą. Po šių procedūrų naudinga pasilepinti vonioje, į kurią derėtų įsilašinti kelis lašus atpalaiduojančio eterinio aliejaus.

19–21 val. Pagreitėja regeneracijos procesai. Tinkamas metas drėkinti odą, maitinti kaukėmis plaukus ir kt.

21–5 val. Netinkamas metas grožio procedūroms, organizmui reikia leisti ilsėtis.

 

Ligų simptomų intensyvumas

Skirtingomis paros valandomis organizmas nevienodai reaguoja į įvairius dirgiklius, nes vienu metu yra itin pažeidžiamas, kitu – atsparus bakterijoms, virusams ir kt. Nuo to priklauso ligų simptomų atsiradimas.

Alerginis rinitas. Dažniausiai jo simptomai – čiaudulys, ašarojimas, sloga, gerklės perštėjimas – pasireiškia per pirmas dvi valandas po pabudimo.

Angina. Gerklės skausmas, pasunkėjęs rijimas, karščiavimaslabiausiai kamuojapraėjus 4–6 val. po pabudimo.  

Astma. Dažniausiai šios ligos priepuoliai užklumpa netikėtai ir nepasiruošus, kai iki pabudimo dar būna likusios kelios valandos. Mokslininkai apskaičiavo, kad yra 100 kartų didesnė tikimybė, jog astmos simptomai pasireikš anksti ryte, o ne dieną.

Hipertonija. Žmonės, kenčiantys nuo didelio kraujospūdžio,prasčiausiai jaučiasi 11–15 val.

Širdies ligos. Skausmas krūtinės srityje verčia pabusti naktį arba paryčiais. Tikėtina, kad kraujagyslių trombos susidaro per pirmąsias valandas po pabudimo. Infarktas dažniausiai ištinka 9–10 val.

Sąnarių ligos. Jos ramybės neduoda popietėmis ir vakarais. Sąnarių gėlimas, maudimas ar net stiprus skausmas neleidžia užmigti ir pailsėti.

Epilepsija. Šios ligos priepuoliai dažniausiai ištinka dieną arba naktį. Ryte ir vakare jie pasitaiko gana retai.

Šlapimo takų infekcija. Skausmas ir padažnėjęs noras šlapintis dažniausiai kamuoja naktį arba anksti ryte.

Skausmas. Įvairių priežasčių sukeltas skausmas – dantų, galvos, menstruacijų ir kt. – dažniausiai ramybės neduoda naktimis, paryčiais ir popietėmis.

 

Organų aktyvumas

Nors sveiko žmogaus organai funkcionuoja visą parą, tačiau skirtingomis valandomis jų aktyvumas padidėja arba sumažėja. Laikas, kai organai veikia aktyviausiai:

  • Kepenys – 1–3 val.
  • Plaučiai – 3–5 val.
  • Skrandis – 7–9 val.
  • Širdis – 11–13 val.
  • Inkstai – 17–19 val.
 

Protinių gebėjimų veikla

7–9 val. Itin aktyviai veikia dešinysis smegenų pusrutulis. Geriausias metas užsiimti kūrybine veikla.

9–10 val. Kūrybingumas išlieka, tačiau suintensyvėja logikos reikalaujanti protinė veikla. Pagreitėja reakcija, pagerėja trumpalaikė atmintis, tampa lengviau sutelkti dėmesį.

10–12 val. Palankiausias metas užsiimti protine veikla. Šiuo metu greitai suvokiama, įsisavinama ir įsimenama nauja informacija, lengviau įžvelgiami santykiai tarp skirtingų dalykų. Puikus metas užsiimti analitinio ir kritiško mąstymo reikalaujančia veikla.

12–15 val. Protiniai gebėjimai silpsta, apima nuovargis, mieguistumas bei alkis. Šiuo metu geriau pietauti arba pailsėti.

15–17 val. Suaktyvėja smegenų veikla, darbai atliekami greitai, o informacija įsisavinama itin lengvai. Tinkamas metas mokytis ar spręsti keblias problemas.

17–18 val. Šiuo metu tampa itin sunku susikaupti, todėl nepatariama užsiimti kruopštumo reikalaujančia protine veikla. Verčiau svarbius reikalus atidėti rytdienai ir užsiimti fizine veikla.

18–21 val. Lėtėja suvokimo reakcija, silpnėja logiškas mąstymas. Šiuo metu verčiau vakarieniauti ar leisti laiką su bičiuliais, o ne dirbti ar mokytis.

21–7 val. Būtina ilsėtis. Geriausiu atveju prieš miegą galite paskaityti knygą arba žurnalą.

 

ĮDOMU

  • Apie bioritmus žinojo dar senovės kinai. Jie tikėjo, kad jų kaitai įtaką daro planetų judėjimas.
  • XIX a. Europoje išplitus bioritmų teorijai, manyta, kad jie priklauso nuo endokrininių liaukų veiklos.
  • Bioritmų ciklai prasideda vos gimus ir trunka visą gyvenimą.
  • Geriausiai sutaria žmonės, tuintys panašius biritmus.
  • Anot mokslininkų, organizmas infekcinėms ligoms neatspariausias 9 val., todėl tuo metu geriau laikytis atokiau nuo tokiomis ligomis sergančių žmonių.
  • Specialistų teigimu, geriausias laikas kokybiškam miegui – 23–7 val.
  • 18–20 val. organizmas lengviausiai pakelia skausmą.
  • Geriausias laikas darbo pokalbiams – 10–11 val.
  • Vaikai aktyviausi būna 12 val.

 

 Jūratė