Prieš 30 metų, 1989 metų rugpjūčio 23 dieną, Lietuvos Sąjūdis surengė akciją „Baltijos kelias“, kurios metu Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojai (apie 2 – 2,5 mln. žmonių apie 670 km ilgio) susikibo rankomis ir sudarė gyvą žmonių grandinę, besidriekiančią per šias tris Baltijos šalis. Šia akcija siekta simboliškai pavaizduoti Baltijos šalių atsiskyrimą nuo Sovietų Sąjungos ir nepriklausomų valstybių atkūrimą, žmonių pasisakymą už lygybę, vienybę ir brolybę.

 

Baltijos kelias

Kodėl Baltijos kelias įvyko būtent rugpjūčio 23 dieną? Pasirodo, ši data buvo pasirinkta neatsitiktinai, mat 1939 metų rugpjūčio 23 dieną Vokietijos užsienio šalių ministras J. Ribentropas ir Sovietų Sąjungos užsienio reikalų liaudies komisaras V. Molotovas pasirašė slaptą paktą, kuriuo pasidalijo Baltijos šalis (pagal šį paktą Lietuva turėjo atitekti Vokietijai, o Latvija ir Estija – Rusijai). Tačiau maždaug po mėnesio buvo pasirašyta antra slapta sutartis, pagal kurią A. Hitleris „padovanojo“ Lietuvą Rusijai.

 

Baltijos kelio akcija prasidėjo lygiai 19 val., kuomet pasigirdo specialūs radijo signalai Lietuvos, Latvijos ir Estijos miestuose. Manoma, kad vien lietuvių šioje akcijoje sudalyvavo apie milijonas. Kelias, einantis per tokius Pabaltijo miestus kaip Vilnius, Ukmergė, Panevėžys, Pasvalys, Bauskė, Ryga, Cėsys, Valmiera, Rūjiena, Viljandis, Tiūris, Rapla ir Talinas buvo įtraukas į Gineso rekordų knygą kaip ilgiausia žmonių, susikibusių rankomis, grandinė. Tačiau neseniai Baltijos kelią aplenkė kita žmonių akcija, kai 2004 metų gruodžio 11 d. Bangladeše rankomis susikibo daugiau nei 5 mln. žmonių. Nuo Teknašo iki Tentulijos nusidriekė 1095 km žmonių eilė. Tačiau net ir netekęs Gineso rekordo, Baltijos kelias yra įspūdinga ir svarbus istorinis įvykis, kurį 2009 metais „UNESCO“ įtraukė į „Pasaulio“ atminties sąrašą.

 

Šiandien, minint 30 metų sukaktį po šios svarbios politinės demonstracijos, miestuose organizuojama daugybė renginių. Tad nepamirškite apsilankyti! Įvyks ir šiai dienai paminėti skirtas automobilių ir motociklų žygis, prasidėsiantis vienu metu Vilniuje ir Taline.