Šią pirmadienio popietę 17.05 val. LNK laidoje „Yra kaip yra“ – diskusija apie vieną skaudžiausių problemų mūsų šalyje – vaikų namus bei juose gyvenančius vaikus.

 

vlcsnap-2015-04-27-14h16m56s116_1024x576

Valdžia užsimojo iki 2020 metų panaikinti visus vaikų globos namus, tačiau šių pastatų renovacijai skirta 2,6 milijono eurų.

 

SOS kaimo vaikų interesams atstovaujanti patarėja Virginija Pleckevičienė laidoje sakys, kad dabartinė globos išmoka beglobiais vaikais besirūpinančioms šeimoms – akmens amžiaus.

 

„Globėjai turi būti paruošti profesionaliai, o dabar trūksta kontrolės ir kompetencijos auginant globėjams vaikus. Padidinti dotacijas globėjams būtų lengviausia, bet reikia paruošti juos profesionaliai ir emociškai. Dabar globėjai neneša atsakomybės už vaikus, gana dažnai sukonfliktavę sugrąžina vaikus į globos namus“, – kalbėjo moteris.

 

Virginija sako, kad globos namuose išoriškai atrodo viskas gerai – renovuoti pastatai, tvarkinga, sterilu, bet naujos ,,šeimynų‘‘ virtuvės globos namuose dažniausiai nėra naudojamos, maistas vis dar tiekiamas centralizuotai, o pagal ES projektus finansuotos virtuvės yra vis dar tuščios.

 

Aštuonis vaikus globojanti Ilona Leleivienė LNK laidoje sakė pritarianti reformoms, bet klausia, ką padarė valstybė, kad būtų padidintas globėjų skaičius? I. Leleivienė sako, kad globėjai neturi nei atostogų, jie negali sirgti. Moteris pritaria reformai naikinti vaikų namus, nes vaikai ten nemato šeimos modelio, negauna pakankamai meilės ir bendravimo.

 

Vaikų namuose užaugęs teatro ir kino aktorius Robertas Šarnickas sako, kad dabar vykdomą reformą reikia sulaikyti kol nevėlu, kadangi vaikai mėtomi iš vienos vietos į kitą kaip tarybiniais laikais. „Jei netelpi į Alytaus globos namus – tave veža į kitą rajoną. Vaikus atplėšia nuo vietos, nuo jo žmonių, artimos aplinkos“, – sakė R. Šarnickas.

 

Robertas prisiminė, kad septintoje klasėje jį sumušė fizinio mokytojas, nes su draugais nepasidalino krepšinio kamuoliu. „Leisgyvis atsikėliau ir pabėgau iš internato, porą naktų nakvojau šieno kupetoje“. Pasak aktoriaus, kuris ir dabar labai dažnai lanko vaikus globos namuose, šiais laikais auklėtojai tapo socialiniais darbuotojais, bet jais dirba buvę traktoristai ar kolūkių pirmininkai, ir tai „parodo globos namų veidą“.

 

Studijos svečius aktorius Robertas Šarnickas sugraudino istorija, kaip gyvendamas internate specialiai prasikalsdavo ir gaudavo bausmę plauti koridorius. „Buvau be galo labai laimingas, kai galėdavau su valytojomis plauti tuos koridorius, užaugau su jų pasakojimais, jų istorijomis, jų dainomis. Aš gal dėl to esu šiek tiek geresnis“. Po atviros išpažinties studijos svečiai ėmė šniurkščioti nosimis, o laidos vedėją pavaduojantis Giedrius Drukteinis apsiašarojo. Dažnai gan šaltai besielgiantis laidos vedėjas itin stengėsi paslėpti savo ašarotas akis ir elgėsi, lyg nieko nenutiko.

 

Visą laidą apie globos namų reformą žiūrėkite šiandien 17.05 val. per LNK