Testosteronas didina vyrų seksualumą ir yra atsakingas už plaukų retėjimą bei plikimą. Daugelis vyrų bijo netekti plaukų, galbūt be reikalo? Užtenka prisiminti populiarius Holivudo aktorius (Briusą Vilisą, Viną Dieselį) ar buvusį profesionalų JAV tenisininką Andrė Agasį. Jie visi buvo stiprūs, vyriški ir negalėjo atsiginti gerbėjų moterų. Jie visi turi kai ką bendro – buvo nuplikę.

 

seksas

2012 metais užsienio žurnale apie socialinę psichologiją buvo publikuotas tyrimas, kuris atskleidė, kad visuomenėje vyrai su nuskustomis galvomis, laikomi vyriškesniais, labiau linkusiais dominuoti ir užimti lyderio poziciją. Galbūt tokią nuomonei susidaryti turėjo įtakos tas faktas, kad plaukus skutasi tam tikrų, beveik išimtinai vyriškų specialybių atstovai: sportininkai, kareiviai.

 

2010 metais JAV buvo atliktas kitas tyrimas, per kurį pastebėta, kad nuplikusiems vyrams rečiau diagnozuojami sėklidžių augliai. Manoma, kad didesnė vyriškų hormonų koncentracija, užtikrina šiokią tokią apsaugą nuo sunkios ligos.

 

Galima dažnai išgirsti sakant, kad nuplikę vyrai yra vyriškesni. Populiarioje teorijoje teigiama, kad tokių vyrų organizme yra daugiau vyriško hormono testosterono, kuris atsakingas už vyriškas būdo ir išvaizdos savybes bei seksualinį pajėgumą. To kaina: jaunesniame amžiuje netenkami plaukai. Tačiau viskas ne taip paprasta.

 

Tiesa tai, kad plikimas iš tikrųjų susijęs su testosteronu. 1960 metais amerikiečių Jeilio universitete dr. J. B. Hamiltonas atliko tyrimą, kuriame dalyvavo 21 kastraciją patyręs vaikinas. Kartais ši procedūra yra vis dar atliekama vyriškos lyties atstovams, jei jie turi sunkių elgesio ir psichinių sutrikimų. Kai kurie vaikinai buvo stebimi net 18 metų. Įdomu tai, kad jiems senstant, nepasireiškė vyrams būdingas plikimas. To paties amžiaus vyrų, nepatyrusių šios procedūros, plaukai jau buvo šiek tiek praretėję.

 

Jeilio universiteto mokslininkas ne pirmasis, kuris nustatė ryšį tarp plikimo ir testosterono. Tai žinojo ir Aristotelis, ir Hipokratas prieš daugelį šimtmečių. J. B. Hamiltonas iškėlė hipotezę, kad didelis kiekis testosterono gali sukelti vyrų plikimą, tačiau iš tiesų jį gali sukelti bet koks kiekis šio vyriško hormono kraujyje. Kastruoti vyrai, beveik visai neturintys testosterono, gali išvengti plaukų retėjimo, tačiau vyrai, turintys mažą testosterono lygį, vis tiek gali nuplikti.

 

Plikimą lemia ne testosteronas cirkuliuojantis kraujotakoje, o genetika. Manoma, kad yra net keli genai, kurie lemia plaukų svogūnėlių silpnėjimą ir reakciją į testosteroną. Kol kas nėra visiškai aišku, kaip tai vyksta, bet šiame procese dalyvauja fermentas, kuris testosteroną paverčia į cheminį junginį dihidrotestoteroną, dėl kurio kai kuriems žmonės pradeda silpti plaukų svogūnėliai. Manoma, kad jis lemia suprastėjusią kraujotaką, todėl sutrinka galvos odos aprūpinamas vertingomis medžiagomis. Galiausiai plaukų svogūnėliai tampa neveiksnūs ir iš jų nebeauga plaukai. Šis procesas prasideda viršugalvyje. Ilgainiui atsiranda vyriško tipo galvos plikimas. Nuplikę vyrai dažniau yra jautresni dihidrotestoteronui, nors jis kažkodėl neveikia plaukų svogūnėlių barzdos srityje, todėl barzdos auga visą gyvenimą.

 

Daugybė teorijų apie testosteroną lėmė, kad yra nemažai šios problemos sprendimų būdų. XX amžiaus septintajame dešimtmetyje ši estetinė problema buvo gydoma naudojant testosterono hormoną tiesiai ant galvos. Iš pradžių buvo sukurtas testosterono tepalas, bet dėl sunkios ir riebios konsistencijos jis nebuvo populiarus tarp vartotojų, todėl mokslininkai laboratorijoje sukūrė lengvesnį kremą. Tačiau net ir tada daugelis vyrų atsisakė tęsti produkto bandymus, nepraėjus nei 10 mėnesių. Kremas nepadėjo ataugti nuslinkusiems plaukams. Kai kurie teigė, kad jis kiek sulėtino plaukų retėjimo procesą, tačiau moksliškai tai nebuvo įrodyta.

 

Daugelis stipriosios lyties atstovų, kurių testosterono lygis yra aukštas, gali pasigirti geresniu lytiniu gyvenimu, libido ir daugiau erekcijų. Tačiau tai tikrai ne vienintelė priežastis. Nemažai vyrų, kurie ligi senatvės išsaugo gražius ir vešlius plaukus, taip pat gali pasigirti gera sveikata ir lytiniu pajėgumu.