Duodama interviu vyrų šių, 2017 metų, vasario mėnesį žurnalui „Playboy“ Holivudo aktorė Scarlett Johansson pažėrė prieštaringų komentarų apie santuokos pobūdį. „Manau, kad santuokos idėja yra labai romantiška; tai labai graži idėja ir jos praktikavimas gali būti labai gražus dalykas. Tačiau aš nemanau, kad natūralu būti monogamišku asmeniu“, – sakė gražuolė šviesiaplaukė aktorė, sukūrusi vaidmenis tokiuose populiariuose filmuose kaip „Keršytojai“, „Pasiklydę vertime“ ir „Žmogus, kuris nebuvo“.

 

monogamija

Monogamijos tema dažnai sukelia prieštaringus jausmus ir net sukelia aršius konfliktus. Šiandien, kai vis daugiau šalių įteisina ne tik tradicinę, kurią sudaro vyras ir moteris, bet ir homoseksualių žmonių santuoką ar partnerystę, neretai pasigirsta, kad galbūt reikėtų suteikti daugiau laisvių ir tiems, kurie nori turėti artimų santykių su daugiau nei vienu partneriu.

 

Gyvūnijos karalystėje daug seksualinių partnerių turėjimas leidžia plačiau paskleisti savo genus (vyriškos lyties patinėliams), padidina tikimybę, kad bus apvaisintos patelės ir kad susilauks stipraus bei atsparaus ligoms palikuonio. Tik 3 – 5 % iš beveik 5000žinduolių rūšių(įskaitant žmones) garsėja visą gyvenimą trunkančiais monogaminiais santykiais. Iš gyvūnų visą gyvenimą tam pačiam partneriui išlieka ištikimi bebrai, vilkai ir kai kurie šikšnosparniai.

 

Moksliniame žurnale „Nature Communications“ tyrėjai rašė, kad poligamija buvo normali praktika, kol žmonės neperėjo iš medžiotojų iki sėslaus, žemdirbių gyvenimo būdo. Po to monogamija buvo skatina, pasitelkiant įvairias priemones. Itin didelį vaidmenį atliko bažnyčia, rašo indy100.com.

 

Priežasčių, kodėl ilgainiui įsigalėjo monogamija, randama įvairių: vieni aiškina tai tuo, kad monogamija padėjo užtikrinti, kad palikimas atiteks vienos šeimos nariams. Pagal kitą teoriją, monogamija atsirado, kad būtų sumažinti lytiškai plintančių ligų rizika. Pastarosios ligos poligamiškose bendruomenėse plinta tiesiog žaibišku greičiu. Pagal trečią teoriją, monogamija atsirado dėlto, kad abu tėvai galėtų labiau įsitraukti į vaikų auginimą ir auklėjimą. Nors kiti primatai neretai turi poligamiškų santykių, žmonės turi stipresnį motinystės ir tėvystės jausmą, todėl jie yra mažiau linkę į poligamiją nei pastarieji.

 

Tačiau ar monogamija yra natūralus dalykas ar socialinis konstruktas? Britų sociologė prof. Catherine Hakin mano, kad viskas labiausiai priklauso nuo to, koks patrauklus laikomas žmogus. „Idėja, kad kiekvienas vyras gaus vieną moterį ir kiekviena moteris gaus vieną vyrą yra populiari dėl vyraujančio patriarchato“. Profesorė identifikuoja tam tikros rūšies socialinę hierarchiją – tie, kas yra viršuje, pritraukia daugiau potencialių partnerių. „Žmonės kaip Scarlett Johansson, Jennifer Lawrence ir George Clooney. Žmonės ant aukščiausio hierarchijos laiptelio gali savo gyvenimą suprasti kitaip nei kiti“, – sakė prof. C. Hakin.

 

Fizinis patrauklumas yra valiuta. Pasak profesorės, moterys labiau moka pasinaudoti savo grožiu ir, jeigu reikia, gali imtis priemonių, kad jį padidintų. Vyrai yra linkę gyventi klestėdami ir tiki, kad tada išlieka patrauklūs, net ir sendami. „Vyrai vis dar turi kontrolę. Patriarchatas vis dar valdo. Jie reikalauja būti valdžioje. Iliuzija galvoti, kad jei moterys vis dažniau iškyla, vyrų galia yra išnykusi. Patraukliausi ir turtingiausi asmenys yra labiausiai linkę turėti romanų. Tada atsiranda daugiau demokratijos – kiekvienas, kuris yra labai patrauklus ir labai turtingas gali save palepinti“, – aiškino profesorė.