Norite numesti keletą kilogramų, tačiau neturite valios valgyti mažiau ir reguliariai sportuoti? Ką darytumėte, jei po poros savaičių lauktų šventė ar kitas svarbus renginys ir norėtumėte tilpti į mažą, juodą suknelę? Galbūt susigundytume šiuo metu itin paklausiais maisto pakaitalai lieknėjimui? Tačiau ar tikrai tai yra geriausias sprendimas?

 

dietos

Norint numesto svorio reikia suvartoti mažiau kalorijų negu reikia organizmui. Tuomet kūnas pradeda eikvoti riebalų atsargas ir tiekia papildomą energiją, reikalingą, kad organizmas normaliai funkcionuotų. Ilgalaikėje perspektyvoje tai padeda sumažinti riebalų kiekį ir numesti svorio.

 

Maisto pakaitalai gali padėti numesti svorio ir padėti kontroliuoti dienos kalorijų suvartojimą. Pasirinkus šį lieknėjimo planą nereikia papildomai skaičiuoti kalorijų, nes viskas jau yra suplanuota ir atidžiai apskaičiuota. Maisto pakaitalai skirti pakeisti įprastą maistą ir juose kalorijų paprastai būna ne daugiau nei 1200 – 1400. Tiek kalorijų rekomenduojama suvartoti, norint numesti svorio.

 

Nieko nėra lengviau negu laikytis šitos dietos! Tereikia pasirinkti maisto pakaitalų tiekėją ir laikytis ant pakuotės nurodytų instrukcijų. Paprastai maisto pakaitalai pakeičia du pagrindinius dienos valgymus (pusryčius ir pietus). Maisto pakaitalai – tai įvairūs kokteiliai, sriubos ir javainių batonėliai. Kai kurie maisto pakaitalai atitinka visos dienos kalorijų normą, todėl papildomai nebereikia nieko valgyti. Tačiau yra ir tokių planų, kai maisto pakaitalai vartojami per pusryčius ir pietus, o vakarienei siūloma pasigaminti patiekalą, kuris turėtų ne daugiau nei 600 kalorijų. Užsisakius maisto pakaitalų gamintojai paprastai patiekia ir sveikų, nesudėtingų patiekalų receptų vakarienei, kad nekiltų pagunda prisišveisti nesveiko maisto.

 

Vartojant maisto pakaitalus dažnai yra leidžiama suvalgyti 2 – 3 100 kalorijų užkandžius per dieną ir rekomenduojama išgerti 6 – 8 stiklines vandens arba nekaloringų gaiviųjų gėrimų. Be to, reikėtų laikytis sveikos gyvensenos rekomendacijų (keisti valgymo įpročius ir tapti aktyvesniems).

 

Kiek svorio galima numesti, pakeitus įprastą valgį maisto pakaitalais? Vėlgi viskas priklauso nuo to, kiek kalorijų suvartosite. Pavyzdžiui, jeigu suvartosite 1200 – 1400 kalorijų per dieną, per savaitę galite numesti nuo 0,5 iki 1 kg svorio.

 

Ar maisto pakaitalus vartoti sveika? Remiantis įstatymais, maisto pakaitalų produktai turi atitikti rekomenduojamų per dieną suvartoti maistinių medžiagų normą, kurios reikia, kad žmogus išliktų sveikas ir atitiktų Europos direktyvos nustatytus reikalavimus. Direktyvoje teigiama, kad maisto pakaitalai turi turėti nuo 200 iki 400 kalorijų, bent 25 % baltymų ir 23 skirtingų vitaminų ir mineralų. Skaidulų daugelyje produktų yra apie 5 – 6 g. Suaugusiems rekomenduojama per dieną gauti su maisto 18 g skaidulų (2 maisto pakaitalų produktai atitinka šį reikalavimą). Daugelis maisto pakaitalų planų rekomenduoja valgyti vaisių ir daržovių ir taip papildyti naudingomis medžiagomis savo mitybą.

 

Be to, maisto pakaitalų produktai nėra sukurti būti vieninteliu mitybos šaltiniu ir, priešingai vyraujančiai nuomonei, jie nėra tas pats, kas mažo kaloringumo dietos, rekomenduojančios per dieną neviršyti 800 kalorijų ir daugeliui žmonių netinkamos.

 

Maisto pakaitalų planai labiausiai tinka žmonėms, norintiems numesti svorio gana greitai. Jie tokie pat veiksmingi, kaip įprastos dietos, kurių laikantis reikia skaičiuoti kalorijas. Tyrimai parodė, kad tokių dietų nebūtinai būna trumpalaikiai. Maisto pakaitalų dietos duoda tik trumpalaikį poveikį, jeigu po to grįžtama prie senų mitybos įpročių. Tad svarbiausiai yra ugdyti sveikos mitybos ir gyvensenos įpročius. Jokie maisto pakaitalai to nepakeis. Maisto pakaitalų vartojimas iš tikrųjų gali padėti žmonėms palaikyti normalų kūno svorį. Daugeliui žmonių maisto pakaitalai labai patrauklūs, nes jie patogūs vartoti ir nebereikia galvoti apie tai, ką valgyti dieną, gaminti ir skaičiuoti kalorijų.

 

Maisto pakaitalai lieknėjimui labiausiai tinka žmonėms, kurie nori numesti svorio ir nenori gaišti laiko specialių patiekalų planavimui ir ruošimui. Taip pat tinka asmenims, kuriems patinka, kad kažkas kitas kontroliuoja jų patiekalų porcijų dydį ir kaloringumą. Gali tikti, jeigu neturima laiko patiems gaminti maistą arba jeigu sunku patiems įvertinti porcijų dydį ir kaloringumą.

 

Netinka žmonėms, kurie mėgsta gaminti. Tokiu atveju tokia dieta bus tikra kančia. Daugeliui žmonių maitintis maisto pakaitalais ilgainiui pasidaro nuobodu, ypač jeigu nėra didelis skonių pasirinkimas. Jeigu negalite pakęsti braškinių, vanilinių ir bananinių kokteilių – maisto pakaitalų dietos ne jums! Be to, tai gana brangi dieta, nes reikia pirkti maisto pakaitalus, kurių kainos gana iškeltos. Jeigu jūsų finansinė situacija nėra labai gera, ekonomiškiau būtų tiesiog nusipirkti šviežių vaisių ir daržovių. Galų gale tiems, kurie netoleruoja laktozės, maisto pakaitalai taip pat dažniausiai netinka, nes daugelio produktų sudėtyje yra pieno. Sergant II laipsnio diabetu maisto pakaitalai dažniausiai tinka, tačiau prieš pradedant laikytis šios dietos, rekomenduojama pasitarti su gydytoju.