Seniau kilmingi žmonės galvojo, kad karšta vonia yra geriausias vaistas nuo melancholijos (taip anksčiau buvo vadinama depresija). Labai ilgai karštoje vonioje dauguma gydytojų nerekomenduoja, nes per daug apkrauna širdį. Tačiau egzistuoja ir kita nuomonė – ilgos (valandos trukmės) maudynės šiltoje vonioje padeda atsipalaiduoja, mažina įtampą ir padeda pasijusti dvasiškai geriau.

 

vonia

2016 metais Lafboro universitete D. Britanijoje buvo atliktas tyrimas, parodęs, kad pusvalandžio trukmės maudynės vonioje gali pagreitinti metabolizmą ir sukelti priešuždegiminį atsaką, panašų kaip ir sportas.

 

Tyrimas buvo nedidelės apimties, tačiau rezultatai stulbinantys: dešimt vyrų, kurie dirba sėdimą darbą, o laisvalaikį leidžia prie televizoriaus ar kompiuterio, buvo prijungti prie gliukozę nuolat matuojančių prietaisų (gliukozės lygis buvo matuojamas 24 valandas per parą) vieną dieną maudėsi vonioje, kurioje vandens temperatūra buvo 40° pagal Celsijų. Kitą dieną jie turėjo minti dviratį, kol kūnas įkaito iki panašios temperatūros.

 

Tie, kurie maudėsi vonioje sudegino papildomas 126 kalorijas per valandą (lygu 25 – 30 minučių pasivaikščiojimui). Tai mažiau negu sudegino tie, kurie važiavo dviračiu, tačiau daugiau negu tie, kurie nei sportavo, nei mirko vonioje.

 

Be to, dalyviai, maudęsi vonioje, turėjo 10 % mažesnį gliukozės lygį (tai naudinga ne tik diabetikams, bet ir tiems, kurie neserga jokiomis medžiagų apykaitos ligomis). Anot mokslininkų, tai gali būti alternatyvus būdas, padedantis mažinti gliukozės lygį kraujyje (be sveikos mitybos, fizinio aktyvumo ir vaistų). Manoma, kad priežastis, kodėl taip nutinka yra ta, kad šilta vonia skatina išsiskirti šilumos šoko baltymus, kurie gali padėti sumažinti cukraus lygį kraujyje ir, veikiant insulinui, reguliuoti gliukozės koncentraciją kraujyje.

 

Įvairiose kultūrose karštos vonios arba pirtys (saunos) buvo vertinamos dėl teigiamo poveikio sveikatai. Dabar mokslininkai pradeda suprasti priežastis, kodėl taip yra.

 

Kita vertus, nereikėtų manyti, kad karšta vonia gali pakeisti sportą. Geriausiu atveju tai gali būti priedas prie sporto. Sveika mityba ir sportas vis dar laikoma geriausiais būdais, norinti kontroliuoti kūno svorį. Karšta vonia nesuteikia tokių privalumų, kuriuos suteikia sportas: užplūsta geros nuotaikos hormonai, gerėja raumenų tonusas, sustiprinama širdies ir kraujagyslių sistema. Tačiau esant norui, kartais gerai ir pagulėti karštoje vonioje.