Šis gėrimas turi panašų žvalinantį poveikį kaip kava, naudingas sveikatai kaip žalioji arbata ir suteikia laimės bei džiaugsmo taip pat kaip juodasis šokoladas. Sužinokite dar daugiau šio Argentinoje populiaraus gėrimo privalumų!

 

"matė"

Matė – tai žolelių arbata, ruošiama iš džiovintų paragvajinio bugienio (lot. Ilex Paraguariensis) lapelių ir šakelių. Laikantis tradicijų matės arbata geriama iš specialių indų, gaminamų iš porongų rūšies moliūgų, vadinamų kalabasomis. Arbata geriama per šiaudelį, vadinamą bombila. Dalijimasis vienu matės puodeliu – tai simbolinis aktas, stiprinantis draugystę ir sveikatą. Štai keletas įrodymų, kuo naudinga matės arbata.

 

Natūraliojoje medicinoje vietiniai indėnai matė naudojo nuo seniausių laikų. Matė gali būti naudojama kaip stimuliatorius, kaip tonizuojanti ir virškinimą gerinanti priemonė, kaip priemonė, padedanti numesti svorio, kaip nervus tonizuojanti priemonė nuo skausmo, nuovargio ir depresijos, nuo alergijos ir sinusito.

 

9 įrodymai, kodėl sveika gerti matę:

 

  • Matė – gėrimas, turtingas antioksidantų ir maistinių medžiagų. Matėje yra daugiau antioksidantų negu žaliojoje arbatoje, tarp jų – ksantinų (kofeino), polifenolių ir saponinų. Šie organiniai junginiai turi stiprų priešuždegiminį poveikį ir net gali padėti sumažinti daugelio ligų išsivystymo riziką. Be to, matės arbatoje yra net septynios iš devynių svarbiausių aminorūgščių.

 

  • Matė – gėrimas, kuris suteikia daugiau energijos ir pagerina koncentraciją. Puodelyje matės yra apie 85 g kofeino – tai yra mažiau negu tokiame pačiame kiekyje kavos, tačiau daugiau negu arbatoje. Dėl šios priežastis puodelis matės grąžina jėgas ir padeda nesijausti tokiems pavargusiems.

 

  • Matė – gėrimas, kuris gali padidinti darbingumą. Kofeinas matės gėrime padeda suskaidyti riebalus fizinės veiklos metu. Taip pat gali pagerinti raumenų susitraukimus, sumažinti nuovargį ir taip pagerinti ištvermę.

 

  • Matė – gėrimas, padedantis apsisaugoti nuo infekcijų. Matė gali padėti išvengti infekcijų, kurias sukelia bakterijos, parazitai ir grybeliai. Didelės matės dozės gali apsaugoti nuo žarnyno parazitų ir net sumažinti galvos ar kūno pleiskanojimą.

 

  • Matė – gėrimas, kuris gali padėti numesti svorio. Matės gėrimas slopina apetitą ir pagreitina medžiagų apykaitą. 12 savaičių trukmės tyrimas, kuriame dalyvavo antsvorio turintys arba nutukę asmenys, parodė, kad jie neteko vidutiniškai apie 0,7 kg antsvorio, jei per dieną suvartojo apie 3 g matės žolelių. Tie, kurie vartojo placebą, priešingai – priaugo dar 2,8 kg.

 

  • Matė stiprina imuninę sistemą. Matėje yra saponinų – natūralių cheminių junginių, turinčių priešuždegiminių savybių. Be to, joje yra nedidelis kiekis vitamino C, vitamino E, seleno ir cinko. Tai antioksidantai, kurie padeda sustiprinti imuninę sistemą ir pagerinti savijautą.

 

  • Matė mažina cukraus kiekį kraujyje. Matė padeda sumažinti cukraus lygį kraujyje ir net gali sumažinti komplikacijų riziką sergantiesiems diabetu.

 

  • Matės mažina širdies ligų riziką. Matėje yra daug antioksidantų, kurie gali sumažinti cholesterolio lygį kraujyje net 8 – 13 %, o tai gali padėti išvengti širdies ir kraujagyslių ligų. Tačiau nepaisant visų matės privalumų, šį gėrimą reikėtų vartoti saikingai ir atsargiai. Taip, matė suaugusiems asmenims neturėtų pakenkti, tačiau vis vien svarbu ją vartoti saikingai – didelis kofeino kiekis gali sukelti galvos skausmus ir migreną, taip pat padidinti kraujo spaudimą. Matės rekomenduojama vengti vaikams, nėščiomis ir krūtimi maitinančioms motinoms.

 

  • Matė naikina blogą burnos kvapą. Blogas kvapas iš burnos yra gana dažna problema tarp suaugusiųjų, tačiau geriausia, kad jį panaikinti gali matė! Matėje gausu polifenolių, kurie neleidžia daugintis bakterijoms burnoje ir skrandyje, kurios gali sukelti blogą burnos kvapą.