Budos dieta – tai populiari ir labai madinga mitybos sistema JAV Silicio slėnyje, kurią sudarė žmonės, toli gražu ne dietologai. Teoriją apie tinkamą mitybos sistemą sukūrė Tara Cottrell iš Stanfordo verslo mokyklos ir vienas iš „Facebook“ socialinio tinklo vadovų, Danas Sigmondas. Kartu jie išleido bestseleriu tapusią knygą „The Diet of Buddha: The Ancient Art of Losing Weight“ ir tada viskas prasidėjo. Kokia Budos dietos esmė? Budos dieta buvo sukurta dviejų informacinių technologijų profesionalų ir turi tik šešias pagrindines taisykles. Taip, ji yra labai paprasta, bet tikriausiai todėl ir tapo tokia mėgstama mokslininkų slėnyje.

 

budos dieta

6 pagrindinės Budos dietos taisyklės:

 

  • Budos dieta yra mitybos būdas, kurį prieš labai daug metų aprašė senovės mokslininkai ir ji pagrįsta badavimo su pertraukomis principu. Tikslas yra sutrumpinti valgymo laiką. Tačiau valgyti galima bet ką. Protarpinis badavimas egzistavo tūkstančius metų įvairiomis formomis skirtingose pasaulio šalyse. Kai Buda pirmą kartą išdėstė savo sekėjams taisykles, jis patarė jiems vengti valgyti vėlai. Jo gyvenimo laikais, tai reiškė nevalgymą po vidurdienio. Tuo pačiu laiku jis neturėjo jokių mokslinių įrodymų, pagrindžiančių jo dietą. Šiandien toks maisto ribojimas laikomas per griežtu. Tačiau atsisakyti valgyti vėliu paros metu yra sveikintinas patarimas. Beje, siekdamas nušvitimo, Buda pats išbandė ir ekstremalų badavimą, bet šios veiklos nelaikė labai veiksminga.

 

  • Valgyti maistą galima tik 9 valandas per parą. Idealus laikas, kada galima valgyti, yra nuo 9 iki 18 val. Taigi, jeigu pritariate Budos dietos taisyklėms, žiūrėdami vakarinę televizijos programą, neturėtumėte kuo nors užkandžiauti ar gurkšnoti kokius nors gėrimus.

 

  • Prie naujosios dietos pratintis pamažu. Tai nereiškia, kad turėtumėte staiga pereiti prie tokios mitybos. Pavyzdžiui, pirmąją savaitę galima valgymui skirti ilgesnį, 12 valandų, laikotarpį – nuo 8 iki 20 val. Po trijų ir keturių dienų jau galima sutrumpinti valgymo laikotarpį iki 11 val. Ir taip palaipsniui siaurinti maisto vartojimo laikotarpį iki rekomenduojamų 9 valandų per dieną.

 

  • Budos dieta yra apie sveiką, subalansuotą mitybą ir gyvenimo būdą. Nors Budos dieta orientuota į valgymo laiką, o ne į mitybos racioną, bet tai nereiškia, kad visas 9 val. galima valgyti spurgas ir šokoladukus.

 

  • Kodėl reikia valgyti tam tikru nustatytu laiku? Pirmiausiai todėl, kad vakarais, ypač tada, kai esame pavargę, mūsų mityba dažniausiai suprastėja, esame linkę prisivalgyti daugiau nesveiko, bet skanaus maisto. Budos dietos principai gali padėti išvengti tokių pagundų ir duoti kūnui pakankamai laiko pailsėti nuo nebūtino maisto kiekio ir streso.

 

  • Kartais gali tekti nusižengti dietos taisyklėms. Po to, kai pradėsite laikytis Budos dietos, pastebėsite, kad organizmas tampa atsparus tam tikriems vaistams, todėl kai kurias atvejais, šios dietos taisykles rekomenduojama pažeisti. Tačiau sveikiems žmonėms toks mitybos planavimas pagal laikrodį gali padėti pagerinti savijautą ir išmokyti disciplinos.