Naujausi vartotojų tyrimai atskleidžia šokiruojančią tiesą – didžioji dalis emigravusių lietuvių nė neketina grįžti į Lietuvą. „The Future of Lithuania“ atliko tyrimą, kurio metu paaiškėjo, kad 79 proc. lietuvių turi emigravusių giminaičių, net 59 proc. emigrantų savo ateities su Lietuva nesieja. Maža to, Europos  Komisijos piešiama Lietuvos ateitis – taip pat niūri. Šalies gyventojų skaičius mažės sparčiausiai visoje Europos Sąjungoje ir 2060 m. Lietuvoje gyvens tik – 1,8 mln. žmonių.

 

LR_TV_LT_emigrantai

Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentas Žilvinas Šilėnas „Lietuvos ryto“ televizijos aktualių pokalbių laidoje „Lietuva tiesiogiai“ teigė, jog tokios statistikos šokiruoti neturėtų, mat žmonės ir emigruoja su mintimi užsienyje susikurti geresnį gyvenimą.

 

„Jeigu žmonės važiavo iš Lietuvos, kad susikurtų geresnį gyvenimą ir tą tikslą pasiekė, tai viena priežastis negrįžti. Kita – kuo ilgiau būni išvažiavęs, tuo priežasčių grįžti yra mažiau. Dauguma žmonių sako, kad padirbs ir sugrįš, bet tas laikinumas perauga į pastovumą“, – kalbėjo Ž. Šilėnas.

 

Anot „Swedbank“ vyresniosios ekonomistės Vaivos Šečkutės, Europos Komisija pernelyg pesimistiškai vertina Lietuvos demografinę situaciją.

 

„Mes darėme gyventojų skaičiaus projekciją iki 2050-ųjų metų. Pasak Europos Komisijos prognozės, 2020 – 2025 m. emigruos net 1,4 proc. populiacijos daugiau, nei imigruos, 2020 m. neto migracija bus 37,4 tūkst. Labai didelis skaičius, turint omenyje, kad pastaruoju metu emigracija kurį laiką mažėjo. Greičiausiai nevertėtų tikėtis, kad emigracija tiek išaugs ir toks mažas gyventojų skaičius liks Lietuvoje“, – teigė ekonomistė.

 

Seimo Socialinių reikalų komiteto narys Algirdas Sysas tikino, jog žmonės emigruoja todėl, kad svečiose šalyse šiuo metu žmonėms įsikurti lengviau – yra pilna tiek lietuvių gyvenviečių, tiek įmonių, kuriose visada atsiras darbo. Anot politiko, žmonės iš Lietuvos bėga dėl prasto darbo užmokesčio ir sąlygų.

 

„Darbo užmokestis toliau nekyla, santykiai darbo rinkoje ne patys geriausi. Lyginant 2008 ir 2015m., tai bendras vidaus produktas jau praeitais metais viršijo 2008m. lygį, bet darbo užmokestis, dar to nepasiekė. Žmonės sukuria produktą, bet jo perskirstymas ir apmokėjimas lieka toks pat“, – kalbėjo A. Sysas.

 

Pasak Ž. Šilėno, pagrindinis kelias Lietuviai susigrąžinti emigravusius tautiečius – į Lietuvą prisikviesti kuo daugiau investicijų ir stambių verslo atstovų. Tačiau investicijų šalyje nebus tol, kol nebus sutvarkytos teisinės ir mokestinės bazės.

   

„Žmonės važiuoja ten, kur jiems geriau. Aš už tai, kad Lietuvoje būtų didesni atlyginimai, bet tai galima padaryti tik pritraukus investicijas, dideles įmones, finansines institucijas. Už darbą kastuvu didelį atlyginimą buvo galima mokėti tik piko metais, prieš krizę. Žmones grįžti pritraukia brangiai apmokamos darbo vietos, bet jas baido mūsų netobuli įstatymai, Sodros lubų nebuvimas ir pastovūs siūlymai įvesti progresinius mokesčius“, – kalbėjo LLRI prezidentas.

 

Anot V. Sečkutės, sugrįžti panorusiems emigrantams labai svarbu sukurti palankią aplinką, paskatinti sukaupusius nemažą įdirbį, patirtį ar kapitalą savo idėjas realizuoti Lietuvoje. Anot ekonomistės, nuolat pasigirstantys parlamentarų siūlymai padidinti vienus ar kitus mokesčius neigiamai veikia ne tik visuomenę, bet ir pačią valstybę.

 

„Praktiškai visi ekonominiai tyrimai rodo, jog tiek darbo, kapitalo apmokestinimas, tiek didesni pelno mokesčiai turi neigiamą įtaką ekonomikos, produktyvumo augimui“, – laidoje „Lietuva tiesiogiai“ kalbėjo V. Sečkutė.

 

Darbuotojų sektoriuje Lietuvos strategija nuo seno yra pražūtinga, teigė Ž. Šilėnas. Šiuo metu, mažėjant darbingo amžiaus lietuvių, šalis neturi galimybės atsivežti darbininkų iš užsienio.

 

„Lietuva per pastaruosius 10 metų padarė didelę strateginę klaidą. Žmonėms iš Ukrainos, Baltarusijos ar Moldovos specialiai laikome uždarytas duris. Norint įdarbinti baltarusį ar amerikietį programuotoją, puodelių gamintoją, turi įrodyti, kad tokio darbuotojo Lietuvoje nėra, turi mėnesį rodyti skelbimą. Kai jį atsiveži, jis neturi garantijos, ar čia galės atvažiuoti jo šeima, pasilikti. Joks darbuotojas, galvojantis apie ilgalaikį atvažiavimą, neatvažiuos padirbėti keliems metams“, – piktinosi LLRI prezidentas.

   

„Lietuva tiesiogiai“ – nuo pirmadienio iki ketvirtadienio 17.20 val. per „Lietuvos ryto“ TV.