Ar gali būti, kad neseniai atrastas virusas, puolantis žaliuosius dumblius ežeruose ir upėse, gali užkrėsti žmonių smegenis ir paversti kvailiais? ATCV-1 virusas gali pabloginti smegenų pažintinę funkciją, pažeisti sritis, nuo kurių priklauso gebėjimas mokytis ir atsiminti naują informaciją. JAV išplatintuose pranešimuose skelbiama, kad patekęs į žmogaus organizmą virusas ilgainiui padaro žmones mažiau protingus.

 

kvailumas

JAV Merilendo universiteto medicinos mokyklos virusologas Robertas Yolkenas, dumblių virusų tyrimo vadovas, įsitikinęs, kad iš pirmo žvilgsnio nepavojingi mikroorganizmai, kurie patenka ant žmonių kūnų, gali turėti didelę įtaką elgesiui ir pažintinei funkcijai. Visi žmonės turi fiziologinių skirtumų, kurie yra užkoduoti genuose, paveldėtuose iš tėvų, tačiau kai kuriuos skirtumus lemia įvairūs mikroorganizmai, kurie patenka į žmonių organizmą ir veikia genus.

 

Virusą mokslininkai atrado atsitiktinai kito, visiškai nesusijusio tyrimo metu, kai buvo tiriami žmogaus gerklėje esantys mikrobai. Analizuotuose savanorių mėginiuose buvo rasta ATCV-1 viruso pėdsakų DNR grandinėje. Iš 92 sveikų suaugusiųjų, 44 % buvo viruso nešiotojai. Pastarieji net 10 % prasčiau atliko pažintinę smegenų funkciją, patikrinančius testus, negu tie, kurie nebuvo užsikrėtę šiuo virusu. Infekuotiesiems taip pat buvo sunkiau sutelkti dėmesį, suprasti ir reaguoti į vizualinę informaciją.

 

Virusas aptinkamas gėluose vandenyse, tačiau juo užsikrėsti rizikuoja ne tik plaukikai, upeiviai, buriuotojai, ir mėgėjai, pavyzdžiui, pasiirstyti valtele. Virusas organizme gali išlikti labai ilgą laiką ir turėti tik labai nedidelį poveikį pažintinei smegenų funkcijai ir elgesiu. Reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų išsiaiškinta, ką šie patogeniniai organizmai iš tikrųjų daro žmogaus kūnui ir jo funkcijoms.

 

Bandymai su pelėmis davė panašių rezultatų. Į pelių burną buvo suleista infekuotų žaliųjų dumblių ir atlikti aibė eksperimentų. Užkrėstos pelės išėjimo iš labirinto ieškojo 10 % ilgiau negu tos, kurios nebuvo šio viruso nešiotojos. Naujiems daiktams surasti joms reikėjo 20 % daugiau laiko negu neinfekuotoms. Genas sutrikdė natūralų hormono dopamino išsiskyrimą. Nuo šio hormono priklauso atmintis, erdvinis suvokimas, emocijos ir malonumo jausmas.

 

Kelti panikos dėl šio viruso nereikia. Žmogaus organizme klesti bakterijų ir virusų kolonijos, kurios nesukelia jokių ligų. Be to, nėra įrodyta, kad virusai, kurie kenkia augalams, gali kenkia žmonėms ir gyvūnams, ir atvirkščiai. Toks procesas, kai augalų virusai mutuoja į pavojingus žmonėms, labai sudėtingas, mokslas jo paaiškinti kol kas negali. Taip pat kol kas neįmanoma paaiškinti, ar šie virusai yra pavojingi ir užkrečiami, ar žmogaus organizmas yra jam atsparus. Manoma, kad ATCV-1 virusas gali sukelti simptomus panašius į aktyvumo ir dėmesio sutrikimą, padidėja susirgti Alzheimeriu. Tačiau jokiu būdu tai nereiškia, kad viruso nešiotojas yra kvailas žmogus – to savo tyrime neminėjo mokslininkai. Be to, pelės, kurios užduotis vykdė lėčiau, galbūt tokios buvo iš prigimties – kas gali paneigti, kad ne tik žmonės, bet ir gyvūnai turi skirtingą temperamentą?

 

Tai, kad žmonių psichiką gali veikti įvairūs virusai – anaiptol ne naujiena. 2009 metais JAV nacionalinio vėžio instituto ir Nevados universiteto klinikos specialistai atliko tyrimą, kuris parodė, kad lėtinio nuovargio sindromą galbūt sukelia gyvūninės kilmės virusas XMRV. Didesnę riziką turėti psichikos sutrikimų turi žmonės, užsikrėtę toksoplazmoze per užterštą maistą, vandenį, dirvožemį, infekuotų kačių kraiką. Taip pat psichikos sutrikimų gali atsirasti, sergant sifiliu bei pasiutlige.

 

Galbūt vieną dieną bus atrasti vaistai, kurie išgydys nuo kvailumo… Tačiau ar tokie vaistai nebus pasiteisinimas, kuris padės išvengti atsakomybės. Įsivaizduokime, kad kvailumas yra pripažinta liga, tada vyras, turėjęs meilės nuotykį, savo teisėtai žmonai gali sakyti: „Atleisk, brangioji, tai ne aš kaltas, o virusas“. Tuomet mokinys padaręs labai daug klaidų aiškins mokytojai: „Čia ne aš kaltas. Tiek klaidų mano namų darbuose, nes užsikrėčiau virusu“. Greitį viršijęs asmuo policininkui teisinsis: „Tai ne aš viršijau greitį, o mano virusas“. ATCV-1 (kvailumo) virusas – idealus atpirkimo ožys.