Kai kurie žmonės turi atsakymus į visus klausimus, atrodo, kad niekada neatnaujina drabužinės, niekur nekeliauja ir neprideda naujų draugų į savo socialinių tinklų sąrašus. Ar tai skamba, kaip frazė apie jus? Gyvenimas, kuriame nevyksta nieko naujo, saugus ir ramus, tačiau smegenims kyla didelis pavojus. Pajutus, kad gyvenimas pamažu tapo rutina, reikėtų nedelsiant imtis veiksmų ir negyventi užmerktomis akimis, apsimetant, kad nieko gero vis tiek nevyksta…

 

"stereotipai"

Pasaulis, kuriame gyvename, yra nepastovus ir, norint išlikti, reikia mokėti greitai prisitaikyti prie jo pokyčių. Pavyzdžiui, kilus krizei nemažai įstaigų sustabdo savo veiklą ir darbuotojai lieka be darbo, t. y. priversti ieškoti naujo. Kai kuriems gali kilti mintis pabandyti laimę užsienyje, kur viskas kitaip: nuo kalbos ir kelių eismo taisyklių. Arba duktė į namus parsiveda naują draugą, kuris atrodo visiškai nepanašus į tą, už kurio mama norėtų ją ištekinti, ir staiga mamai reikia tinkamai sureaguoti, kad savo veiksmais ir poelgiais neparodytų išankstinio nusistatymo ir neįžeistų dukters draugo. Kai smegenys įpratusios dirbti greitai, tą padaryti nėra sudėtinga. Tačiau jei metų metus švaistote laiką apkalboms ir muilo operoms, teisingą sprendimą priimti gali būti labai nelengva arba net neįmanoma. Tuomet įprastos reakcijos ir mintys, tinkančios visiems atvejams, tampa neveiksmingos. Žmogaus smegenų galimybės yra beveik neribotos. Deja, retai tuo pasinaudojama.

 

Dažnai galima išgirsti, kad naujos patirtys, intelektualinės pastangos, įdomūs pokalbiai, pomėgiai, kelionės teigiamai veikia smegenis, atmintį bei mąstyseną. Taip yra dėlto, kad tokia veikla skatina naujų neuronų jungčių vystymąsi. O kuo daugiau neuronų jungčių, tuo greičiau žmogus galvoja ir randa teisingą sprendimą.

 

XX amžiaus penktajame dešimtmetyje kanadiečių neuropsichologas Donaldas Hebbas nustatė, kad neuronai, kurie yra aktyvūs, anksčiau ir vėliau sukuria stiprius ryšius vieni su kitais. T. y. neuronai veikiami pakartotinų veiksmų (mokantis, treniruojantis) veikia darniau ir padaroma mažiau klaidų.

 

Pastebėta, kad kai kurių žmonių, priklausomai nuo jų profesijos, smegenys veikia geriau nei kitų. Sunku patikėti, bet tyrimai parodė, kad Londone labiausiai išvystytą už mokymąsi atsakingą smegenų dalį (amono ragą) turi vietinis taksistas. Taksi vairuotojai kasdien susiduria su begalę navigacijos problemų, turi galvoti, kaip kuo greičiau galima nuvežti keleivius iš vieno taško į kitą, atmintyje turėti visą Londono žemėlapį, prisiminti bent 25 tūkst. gatvių ir orientuotis jose tiek dieną, tiek naktį.

 

Tyrimai rodo, kad vidutiniškai dažnai žaidžiami kompiuteriniai žaidimai padeda pagerinti vizualinę atmintį, dėmesį, minties greitį ir lankstumą, orientaciją erdvėje, gebėjimą vienu metu daryti kelis darbus. Kompiuteriniai net gali išmokyti, kaip bendrauti su priešinga lytimi, spręsti įvairias problemas darbe, universitete ar mokykloje. Tokio poveikio neturi žiaurūs žaidimai, kurie, ypač vaikams, didina agresiją, skatina nusižengti moralės normoms. Nesaikingas kompiuterinių žaidimų žaidimas gali turėti neigiamą poveikį smegenims, elgesiui ir charakteriui.

 

Kaip nustoti mąstyti stereotipiškai? Atsakymas paprastas: reikia treniruoti smegenis. Smegenis reikia nuolat kuo nors nustebinti, priversti dirbti ir ieškoti būdų skirtingoms problemoms spręsti. Pabandyti iš esmės pakeisti įprastinę įvykių eigą, kiekvieną dieną padaryti kažką naujo, o ne automatiškai, be jokių dvejonių, kaip įprastai. Visa, kas neįprastai stimuliuoja smegenis, gebėjimą sukaupti dėmesį ir atmintį.

 

5 geri pratimai, kurie padės atsikratyti stereotipinio mąstymo:

 
  • Suaktyvinti kitą smegenų pusrutulį. Valytis dantis, sagstytis marškinių sagas, rašyti klaviatūra kaire ranka, jei esate dešiniarankis arba dešine, jei esate kairiarankis.
 
  • Mintyse tapti… šikšnosparniu. Taip, jūs perskaitėte teisingai. Iš šių nakties gyvūnėlių yra ko pasimokyti ir dvikojėms būtybėms. Išmokite orientuotis savo namuose arba kitoje patalpoje, kurią labai gerai pažįstate, užmerktomis akimis.
 
  • Mokytis naujų maršrutų. Eiti arba važiuoti į darbą neįprastais maršrutais, net jei tada kelias bus ilgesnis. Eiti į muziejus ir parodas, išvykti į trumpesnę ar ilgesnę kelionę, atostogas praleisti kiekvieną kartą naujoje vietoje.
 
  • Atsikratyti rutinos. Rekomenduojama dažnai keisti gyvenamojo būsto ar biuro interjerą, pertvarkyti darbo stalą. Atnaujinti darbalaukio fono paveikslėlį. Gaminti namuose ir išbandyti viešosiose maitinimo įstaigose naujus patiekalus. Eksperimentuoti su kvepalais ir t. t.
 
  • Mokytis retorikos. Net į banalius klausimus („Kaip tau sekasi?“, „Kas naujo?“) reikėtų bandyti atsakyti nebanaliai. Vengti stereotipų, tuščių, bereikšmių frazių, kiekvieną kartą sugalvoti naują atsakymą į klausimą. Prisiminti anekdotus, kurti naujus juokingus pasakojimus ir dalintis jais su draugais.