Pavydas yra labai stiprus jausmas, kuris labai veikia žmogaus mąstymą ir elgesį. Nors teigiama, kad tai universalus bruožas, būdingas žmonių santykiams beveik kiekvienoje kultūroje, vyrams ir moterims būdingos kiek kitokios pavydo variacijos. Pasirodo, yra mokslinių paaiškinimų, kodėl vyrai ir moterys pavydi dėl skirtingų priežasčių.

 

santykiai

Veikia evoliucijos planas

 

Kalbant apie evoliuciją, labai svarbu, kad mes ne tik gyventume savo gyvenimą, bet ir kurtume naujus. Remiantis tyrimais, moterims ir vyrams yra skirta atlikti dvi svarbias užduotis: palikti daug palikuonių ir kuo daugiau investuoti į vaikų gerovę. Pirmoji užduotis priskiriama stipriosios lyties atstovams, todėl jie stengiasi išsaugoti savo genus, apvaisindami kuo daugiau moterų. Kita vertus, moterims yra naudinga kruopščiai pasirinkti porininkus, kurie geriau prižiūrės vaikus. Šis biologinis veiksnys paaiškina skirtumus tarp skirtingų lyčių pavydo priežasčių, rašo brightside.me.

 

Vyrai nori būti tikri dėl antrosios pusės

 

Kadangi biologiškai vyrai turi dauginimosi misiją, jie nori įsitikinti, kad jų užaugintos atžalos yra jų pačių. Visas procesas vyksta moterų viduje ir joms nekyla abejonių, ar vaikas tikrai yra jų, bet vyrams tokios garantijos nėra. Taigi, remdamiesi šiuo faktu, mokslininkai paaiškina, kodėl vyrai fizinę išdavystę laiko blogesniu dalyku negu emocinę, nes mano, kad tai jiems kelia riziką auginti ne savo biologinius vaikus.

 

Moterys nori visko, kas geriausia savo vaikams

 

Moterims pavydas kyla dėl priešingų priežasčių – jos nori tvirto ryšio su partneriu, kad galėtų sėkmingai auginti vaikus. Šis poreikis vėlgi yra nulemtas biologiškai. Štai kodėl moteris labiau jaudina emocinė, o ne fizinė neištikimybė: tai padidina riziką būti paliktoms ir prarasti partnerio pagalbą ir paramą.

 

Pavydas taip pat priklauso nuo santykių

 

Nauji tyrimai rodo, kad ne tik biologiniai vaidmenys daro įtaką šiems skirtingiems pavydo tipams, bet ir mūsų santykių suvokimas. Tyrėjai kalbėjo apie du prieraišumo tipus santykiuose: atsiribojančius ir saugius, ir tyrė jų ryšį su pavydu. Pirmojo tipo žmonės labiau vertina savo nepriklausomybę ir atsiriboja nuo gilių ryšių. Linkę atsiriboti žmonės pavydi neemociniame lygmenyje, todėl fizinė neištikimybė juos labiau skaudina. Saugus tipas, priešingai, jaučiasi labai patogiai santykiuose ir džiaugiasi tarpusavo priklausomybe, o šiuos žmones labai jaudina emocinė neištikimybė. Įdomiausia šio tyrimo dalis yra ta, kad vyrai pasirodė labiau atsiribojančio, o moterys – saugaus tipo. Tad vėlgi šis rezultatas patvirtino mintį, kad vyrai ir moterys pavydi dėl skirtingų priežasčių.