Skerdynės Kražiuose, kuomet ne kartą teistas, darbo ir pastovios gyvenamosios vietos neturintis 57-erių metų Rimantas B. nužudė 4 moteris, ieškodamas kelių eurų nusipirkti alkoholiui, dar kartą atvėrė gilias Lietuvos piktžaizdes. Kalinių integracija bei kova su alkoholizmu dar vis yra tos bėdos, kurių valstybei niekaip nepavyksta išspręsti.

 

LR_TV_LT_S. Skvernelis

Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis „Lietuvos ryto“ televizijos aktualių pokalbių laidoje „Lietuva tiesiogiai“ teigė, jog pirmiausia reikia ieškoti priežasčių, kodėl kai kurie žmonės, grįžę iš įkalinimo įstaigų, tampa lyg tiksinčios bombos, bet kada galintys tapti agresyvūs ir neprognozuojami. Ministras pastebėjo, kad Kražiuose siautėjusį, 12 kartų teistą vyrą, žmogžudžiu padarė ne tik įkalinimo įstaigos, bet ir alkoholio liūnas.

 

„Tai nebūtinai reikia sieti su spalvinga įkalinimo praktika, gerumo tas „universitetas“ neprideda, bet kai gauna tokią praktiką, jis atsiduria atstumtoje pozicijoje, pradeda piktnaudžiauti alkoholiu. Laiko klausimas, kada ištiks alkoholinė psichozė ir kokios bus pasekmės“, – kalbėjo S. Skvernelis.

 

Anot ministro, Kražių tragedijos metu itin gerai dirbo tiek pareigūnai, užkirtę kelią tolimesniam kraujo praliejimui, tiek visa bendruomenė, suteikusi informacijos ir padėjusi tyrimo eigai. S. Skvernelis gyrė pareigūnus, kad pastaruoju metu visais smurto artimoje aplinkoje atvejais, policijos pajėgos reagavo itin operatyviai, bylos prieš kaltinamuosius buvo pradėtos žaibišku greičiu.

 

Milžinišką alkoholio žalą visuomenei pastebi ir Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė. Anot politikės, kitais metais tiek visuomenės švietimui, tiek prevencinėms priemonėms prieš besaikį alkoholinių gėrimų vartojimą bus skirta daugiau nei 1 mln. eurų. Anot D. Mikutienės, viena iš didžiausių bėdų šalyje yra tai, kad niekaip aiškiai nepasakoma, kokia yra alkoholio politika, o Alkoholio kontrolės įstatymas yra keičiamas bene dažniausiai.

 

Įtariamojo Kražių žudiko paskutinės bausmės vykdymas buvo atidėtas, jis buvo įrašytas į probacijos sistemą. Anot Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vicepirmininko Stasio Šedbaro, dabar svarbiausia išsiaiškinti, ar apskritai probacijos sistema šiam asmeniui veikė, ar jis turėjo probatorių, ar juo buvo rūpinamasi.

 

„Jam reikėjo lankyti smurto kontroliavimo programą. Ar buvo tuo domimasi? Nes jeigu nevykdė, turėjo būti nukreiptas atgal į įkalinimo įstaigą“, – kalbėjo S. Šedbaras.

 

„Pas mus su žmogaus teisėmis yra tikrai per daug liberalu. Drįstu taip sakyti. O kur yra aukos teisė į saugią visuomenę, teisė į gyvenimą? Kas dabar atsakingi už šitą žmogų? Kaip probacijos pareigūnai vykdė savo veiklą? Kodėl tik dabar seniūnas padejuoja, kad jo niekas nekontroliavo“, – piktinosi D. Mikutienė.

 

Anot jos, kaip žmogui, už žmogžudystę ir plėšimus teistam jau 12 kartų, teisėjai apskritai galėjo bausmės vykdymą atidėti?

 

„Lyg nušvitimas jam bus. Nebus“, – kalbėjo politikė. Pasak Seimo narės, dabar itin svarbu peržiūrėti Probacijos įstatymą, jeigu reikia, jį sugriežtinti, kad probatoriai, pastebėję galimos nelaimės užuomazgą, būtų įpareigoti visą informaciją perduoti pareigūnams.

 

Vidaus reikalų ministras ragino nesusikoncentruoti būtent į šią Kražių tragediją, o žvelgti šiek tiek plačiau.

 

„Jei matom tik konkretų atvejį, tai tokių atvejų dar turėsim ateityje. Šalyje turim žymiai globalesnę bėdą. Kiekvienas žmogus iš įkalinimo įstaigos grįžta su tam tikru antspaudu, kurį labai sunku nugalėti“, – kalbėjo ministras.

 

Laidos „Lietuva tiesiogiai“ transliaciją ir visų praėjusių laidų įrašus galite žiūrėti internetiniame „Lietuvos ryto“ televizijos puslapyje http://tv.lrytas.lt.