Mokslininkai yra įsitikinę, kad žmonių mąstymas yra labai glaudžiai susijęs su kultūra (Rytų ar Vakarų), kuriai jie priklauso. Žinant savo mąstymo tipą, galima ne tik geriau pažinti save, bet ir pasaulį.

 

panda-3857754_640

 

Daug didžiųjų pasaulio protų domėjosi rytietiško ir vakarietiško mentaliteto skirtumais, įskaitant psichoterapeutą Carlą Jungą. Savo darbuose žymus psichiatras išskyrė pagrindinį principą: Vakarai yra apie ekstravertus, o Rytai – apie introvertus, rašo brightside.me.

 

rabbit-1903016_640

 

Pagal vakarietišką mąstymą svarbiausia yra pats asmuo, jo nuomone ir orumas. Taip pat finansinė gerovė, pagarba jaunystei, asmeninių pergalių siekimas.

 

carrot-3179988_640

 

Rytiečiams pasaulis yra harmoninga vieta, kurį vakariečiai nori keisti ir kontroliuotis (toks noras ir mąstymas lemia technologinį progresą ir inovacijų atsiradimą), o štai azijiečiai likę keisti save pačius, kad pritaptų prie pasaulio ir atrastų vienybę su gamtą.

 

Pagal rytietišką mąstymą svarbiausia yra kuklumas, harmonija ir pagarba vyresniems žmonėms. Azijiečiai sutinka, kad jų vaidmuo pasaulyje ir gamtoje yra labai mažas, todėl, priešingai net vakarietiško mąstymo žmonės, jie pirmenybę teikia kolektyvizmui, o ne individualizmui.

 

Richardas E. Nisbettas atliko tyrimą ir nustatė skirtumą tarp Rytų ir Vakarų mentaliteto. Viename savo eksperimente jis parodė tą patį paveikslėlį savo studentams amerikiečiams ir kinams. Paaiškėjo, kad amerikiečiai labiau žiūrėjo į objektą priekiniame plane, o kinai – į tai, kas buvo antrame plane. Šie eksperimentai parodė, kad azijiečiai linkę būti kūrybiškesni, o vakariečiai yra geresni analitikai.

 

Atsakykite į vieną klausimą ir sužinokite, kuriam iš šių tipų jūs priklausote! Kuris iš šių trijų išvardytų dalykų čia netinka – panda, morka ar triušis?

 

Morka. Jeigu jūsų atsakymas yra morka, vadinasi, jums būdingas vakarietiškas mąstymo būdas. Šiai kultūrai labai reikšmingi yra daiktavardžiai, todėl tikriausiai priėjote tokią išvadą, kad panda ir triušis yra susiję, nes jie abu yra gyvūnai.

 

Panda. Rytuose svarbesni yra veiksmažodžiai. Štai kodėl asmuo, kuriam būdingas rytietiškas mąstymo tipas, pirmiausiai pastebės ryšį tarp triušio ir morkos (šis gyvūnas minta šiomis daržovėmis). Kadangi panda minta daugiausiai bambukais, todėl ji iškrenta iš šio konteksto.

 

Pasak R. E. Nisbetto tam, kad žmonės būtų sėkmingi XXI amžiuje, jie turėtų pasiimti viską, kas geriausia iš abiejų kultūrų. Pavyzdžiui, jeigu jūsų dominuojantis mąstymo tipas yra rytietiškas, tuomet reikėtų skirti daugiau dėmesio ir laiko, lavinant analitinius įgūdžius. Gali padėti net tokie stalo žaidimai kaip šachmatai ir šaškės. Analitiniai gebėjimai taip pat gerėja, sudarinėjant būtinų padaryti dalykų sąrašus, finansų lenteles ir prioritetinių dalykų sąrašus.

 

Tie, kurių mąstymas yra vakarietiško tipo, turėtų labiau ugdyti savo kūrybiškumą. Tai reiškia, kad reikia skaityti daugiau grožinės literatūros, mokytis naujų dalykų, žaisti asociacijų žaidimus. Mokslininkai taip pat teikia, kad žalia ir mėlyna spalvos aplinkoje, kur praleidžiama daugiausiai laiko, taip pat tyla teigiamai veikia kūrybiškumą.