Nepaisant to, kad 90 % Meksikos gyventojų – katalikai, vietos gyventojai vis dar praktikuoja Santa Muerte – šventosios mirties kultą. Čia turima galvoje ne atskirus magiškus ritualus, o visą religiją…

 

Mirtis padeda visiems?

Šventosios mirties kultas glaudžiai susijęs su meksikiečių įsivaizdavimu apie išėjimą iš gyvenimo. Santa Muerte – tai ne kas nors abstraktaus, o visiškai reali moteriškos lyties būtybė. Pasak legendos, šventoji mirtis kadaise buvo labai graži mergina. Tačiau dažniausiai ji vaizduojama skeleto, vilkinčio baltus apdarus, panašius į vestuvinę suknelę, pavidalu…

Kokia nauda iš šios žiaurios būtybės? Anot meksikiečių, ji geba padėti tiems, kuriems bejėgiai pagelbėti kiti šventieji. Be to, šventoji mirtis vienodai teisinga visiems. Ji itin paplitusi tarp vagių, prostitučių ir prekeivių narkotikais. Šie žmonės neretai įsirengia namuose altorėlius ir gražiai juos išpuošia, kad šventoji mirtis jiems padėtų. Šiai būtybei aukoja gėles, duoną, vandenį, alkoholį ir cigaretes.

Šventosios mirties garbintojai paprastai nešiojasi su savimi jos atvaizdą. Santa Muertės statulos būna trijų spalvų: juodos, baltos ir auksinės. Juoda simbolizuoja jėgą, balta – nekaltybę, auksinė – finansinę gerovę. Kartais šventoji mirtis vaizduojama su Švč. Mergelės Marijos atributais. Tačiau dažniausiai ji laiko vienoje rankoje Žemės rutulį, o kitoje – dalgį. Pastarasis kur kas labiau tinka jos įvaizdžiui.

Kulto pasekėjai ant kaklo vietoj kryžiaus nešioja Santa Muertės medalioną arba pasidaro tatuiruotę. Melsdamiesi jie prašo šios šventosios pagalbos darbe ir versle, taip pat saugoti nuo pikto.

Tačiau prieš kreipiantis pagalbos į šventąją mirtį reikia iš pradžių paprašyti leidimo pas Kristų arba Švč. Mergelę Mariją. Be to, mainais už tai priimta duoti šiai būtybei kokį nors pažadą. Teigiama, kad jei šio pažado neįvykdysi, Santa Muertė gali supykti ir atimti žmogaus gyvybę. Taip pat negalima prašyti pernelyg daug. Kreipiantis į šventąją mirtį būtina sakyti: „Neprašau nieko nereikalingo, duok man tik tiek, kad galėčiau normaliai gyventi!“

Daugelį baugina viskas, kas susiję su šventosios mirties kultu. Meksikos valdžia aktyviai kovoja prieš šios alternatyviosios religijos propagandą. Atskirose vietovėse nugriautos šventyklos, skirtos šiam kultui, o jų tarnautojai areštuoti, nes plačiai paplito gandai, kad jie praktikuoja ritualinius aukojimus. Tačiau to įrodyti nepavyko.

 

Narkotikai bendravimui su dvasiomis

Dar vienas meksikiečių kultas susijęs su narkotikais. Pavyzdžiui, iš baltojo kaktuso, augančio Meksikoje ir kai kuriuose Šiaurės Amerikos rajonuose, išgaunamas narkotikas – meskalinas. Senovės Meksikos indėnai tikėjo, kad šiame kaktuse įsikūnijusi dievybė, todėl surengdavo bendravimo su ja ritualus, kurie tęsdavosi 15–20 val. Visi susėsdavo aplink laužą ir melsdavosi. Vėliau žynys arba šamanas padalydavo po gabalėlį kaktuso. Maždaug po pusiaunakčio imdavo mušti būgnus, kurie ragindavo linksmintis dėkojant dievams…

Indėnų šamanai neretai ritualams pasitelkdavo grybus. Praėjusio šimtmečio pradžioje Oachakos valstijoje (Meksika) gyveno mergina, vardu Marija Sabina. Ji buvo kilusi iš labai vargingos šeimos. Kartą Marija Sabina su seserimis pririnko miške grybų. Mergaitės paragavo jų ir pradėjo garsiai dainuoti… Netrukus Marija Sabina pareiškė, kad grybai „kalbasi“ su ja. Kai susirgo viena seserų, grybai jai „pakuždėjo“, iš kokių žolelių išvirti nuovirą, kuris išgydytų ligonę. Netrukus į ją pradėjo kreiptis visi, kuriems reikėjo pagalbos.

Kai Marijai Sabinai sukako keturiolika metų, ją ištekino. Tuomet mergina nustojo valgyti stebuklinguosius grybus tikindama, kad jie netenka galių moteriai ištekėjus. Du jos sutuoktiniai netrukus mirė… Po to, kai anapilin iškeliavo trečiasis vyras, Marija Sabina pareiškė, kad daugiau niekada netekės ir paskirs savo gyvenimą žmonėms gydyti.

1955 m. Marija Sabina atskleidė savo magiškas paslaptis atvykėlių amerikiečių tyrėjų porai. Pastarieji išspausdino keletą straipsnių apie jos gydymo meną. Tai sukėlė didžiulį sujudimą. Žmonės puolė rinkti stebuklinguosius grybus ir naudoti juos savo tikslams. Vietiniai valstiečiai apkaltino Mariją Sabiną, kad ši išplepėjo svetimšaliams šamaniškas paslaptis, ir, keršydami už tai, padegė jos namą. Tačiau vėliau žmonės patys pradėjo rinkti magiškus grybus, pardavinėti juos užsieniečiams ir norintiems pabendrauti su dvasiomis.

Nors Marija Sabina visiems sakydavo, kad dvasios užmezga ryšį tik su tais, kurie nori padėti kitiems, o ne spręsti savo problemas, jos niekas neklausė. Taigi vietos gyventojai naudos iš stebuklingųjų grybų turėjo mažai… Tikriausiai jie „kalbėjo“ tik su išrinktaisiais, tokiais kaip Marija Sabina.

Moteris mirė1985 m. Kad ir kaip būtų keista, Meksikos katalikų bažnyčia ją garbina ir nekaltina raganavimu. Nežiūrint į tai, kad Marija Sabina praktikavo šamaniškus ritualus, ji buvo labai dievobaiminga.

 

Raganiškas Sonoros turgus

Magiškame Sonoros turguje (Meksika) kiekvieną savaitgalį apsilanko apie 2 000 žmonių. Čia prekiaujama amuletais, pasagomis, įvairių spalvų, formų ir dydžių žvakėmis. Taip pat galima įsigyti auksinio smėlio, juodosios druskos arba miltelių iš nežinomų ingredientų… Čia pat sėdi ir moterys kerėtojos, vadinamos raganomis. Jos už nedidelį mokestį siūlo priemonių, padėsiančių atsikratyti įvairių baimių, sunkių ligų ir pan.

Šiame turguje itin populiarūs avokadų lapai. Teigiama, kad jie malšina įvairius uždegimus. Taip pat mimoziniai palisandramedžiai, kurių lapai gerina skrandžio veiklą. Kaip vaistas nuo onkologinių ligų siūlomos džiovintos barškuolės. Taip pat galima įsigyti džiovintų kolibrių miltelių. Teigiama, kad jie padeda pritraukti sėkmę. Nuo piktųjų dvasių padės apsisaugoti česnakų vėriniai, o nuo piktų kerų – elnių akys.

Gyvi egzotiški paukščiai, varlės, voverės ir iguanos siūlomi norintiems imtis juodosios magijos ritualų.

Itin paklausūs Sonoros turguje įvairūs purškalai, skirti meilei pritraukti. Beje, jie kainuoja vos keletą dolerių. Teigiama, kad naudojant juos antroji pusė niekada nepaliks. Nuo nesėkmės meilėje taip pat padės apsisaugoti aromatiniai aliejai ir losjonai, pavyzdžiui, afrodiziakas „Skorpiono aliejus“. Sakoma, kad pastarasis gali sugundyti netgi vienuolį!

Nepasitikite savo jėgomis? Kreipkitės į burtininką, kuris atlikdamas magiškus veiksmus padės išsaugoti mylimąjį arba sugrąžins į šeimą neištikimą sutuoktinį.

Sonoros turguje galima išvysti ir mediumų, ekstrasensų bei būrėjų. Taip pat paprašyti chiromanto paburti iš delno arba išbandyti likimą Taro kortomis. Taigi tikėjimas okultizmu gajus iki šiol, todėl klientų niekada netrūks.

 

Neringa Martinkutė