Pasauliui tampant vis draugiškesniu aplinkai, neišvengiamai keičiasi vartotojų įpročiai, kurie skatina keistis ir įmones. Lietuva – ne išimtis. Mūsų šalies verslininkai šiandien rūpinasi ne tik uždirbamu pelnu, bet ir kaip jo siekiant sukelti kuo mažesnę žalą gamtai. Būtent nuo tokio noro prisidėti prie švaresnio rytojaus gimsta ir tvarumą puoselėjantys projektai bei akcijos.

 

vlcsnap-2022-10-28-17h02m28s477

Šį šeštadienį „Lietuvos ryto“ televizijos ekranuose rodoma laida „Švarūs miestai“ keliaus po Vilnių. Tai sparčiausiai besivystanti sostinė Baltijos šalyse. Vilnius turistus traukia ne tik dėl savo senamiesčio, bet ir dėl išskirtinės gamtos, mat beveik 44 proc. miesto teritorijos sudaro miškai. Tai viena žaliausių sostinių visoje Europoje.

 

Vilniuje veikiančios įmonės taip pat stengiasi puoselėti miškus, kurie prisideda prie švaresnio oro. Italų profesionalų kosmetikos prekinio ženklo atstovas Lietuvoje sako, kad ekologija įmonėje rūpinamasi kasdien ir kiekviena, net mažiausiai detalė yra svarbi. Pakuojant produktus stengiamasi atsisakyti plastiko, o ir patys klientai yra skatinami užsakinėti vienu didesniu užsakymu, taip taupant kuro bei pakavimo sąnaudas.

 

„20-ąjį įmonės gimtadienį norėjome paminėti prasmingai, todėl fejerverkus iškeitėm į medelių sodinimo akciją. Mūsų kompanija yra tarptautinė, kurios šaknys suleistos Italijoje ir pats prezidentas Davide Bollati ne kartą yra pasakęs, jog grožis be tvarumo negali gyventi. Ši akcija gavosi per labai trumpą laiko tarpą, todėl kartosime ir kviesime daugiau partnerių prisijungti. Visgi, mūsų kolektyvas šiandien susirinko čia savu noru, nuo buhalterijos iki sandėlių skyrių, komandoje turime posakį „be prievartos“ ir tai yra be galo smagu“, – apie įgyvendintą medelių sodinimo akciją pasakos prekinio ženklo „Davines“ atstovas Lietuvoje Gytautas Čilinskas.

 

Kitas sostinėje veikiantis ir ekologija besirūpinantis verslas yra senamiestyje įsikūręs viešbutis „Pacai“. Ne paslaptis, jog apgyvendinimo paslaugos neišvengiamai patiria dideles sąnaudas, nuo vandens iki maisto, todėl modernios technologijos bei kūrybingi sprendimai leidžia sumažinti paliekamą žalą gamtai.

 

„Viešbučio pastate yra įdiegtos valdymo sistemos, kurios reguliuoja kaip protingai paskirstyti elektros energiją, šildymą. Naudojame 100 proc. žaliąją energiją, vandenį taupome su tam specialiai pritaikytais čiaupais. Mūsų viešbutis išskiria tuo, kad neturime spausdintos medžiagos, išskyrus būtinas, kaip restorano meniu. Maisto švaistymas taip pat yra didžiulė problema visame pasaulyje, bet mes ne Turkijos kurortas, kur maistas tiesiog virsta iš marmitų. Mes stebime, žiūrime, kontroliuojame, orientuojamės į kokybę, ne kiekybę. Pusryčių metu svečiai randa produktų įvairovę, bet jų nebūna daug, o šefų užduotis akylai stebėti ir papildyti tik tuomet, kai trūksta“, – laidoje pasakos viešbučio „Pacai“ generalinė direktorė Rūta Pulkauninkaitė-Macikė.

 

Kadangi maisto atliekų išvengti nepavyksta, viešbutis jas išveža į ūkį, kur toliau jos yra kompostuojamos. Tačiau panaudotas aliejus – dar vienas rūpestis, su kuriuo susiduria kavinių ir restoranų verslai, bet ir čia lietuvių inovatyvūs sprendimai rado išeitį.

 

„Aliejaus kelias pas mus prasideda kavinėse ir restoranuose. Iš čia nemokamai surenkam panaudotą aliejų, klientams niekuo papildomai rūpintis nereikia, o aliejus turi vertę, kurią mes galime išgauti. Per mėnesį surenkame net 200 tonų aliejaus, jį filtruojame, pašaliname visas priemaišas, kol galiausiai jį pilnai išvalome ir paruošiame žaliavą biodegalų gamybai“, – pasakos „Biomotorai“ direktorius Donatas Karanauskas.

 

Ekologija sugrįžta į jūsų ekranus. Nepraleiskite „Švarūs miestai“ laidos jau šį šeštadienį, 11 val. ryto, per Lietuvos ryto televiziją!

 

Nuotraukų autorius: „Lietuvos ryto TV” archyvas