Seksas – vienas didžiausių gyvenimo malonumų. Tačiau ne visada jis teikia tik teigiamų emocijų. Šįkart norime pakalbėti apie seksualinį nerimą. Kas tai, kodėl jis kyla ir kaip sau padėti?

 

seksas_800x533

Nepasitikėjimas savimi

 

Seksualinio gyvenimo kokybė susijusi su pasitikėjimu savimi. Tai pasakytina tiek kalbant apie vyrus, tiek apie moteris. Pasitikėjimas savimi didina lytinį potraukį, skatina veikti. Jei jo stinga, pradedame nerimauti, į galvą lenda įkyrios mintys: „O jei mane atstums?“, „Kas jei nepateisinsiu lūkesčių?“, „Gal atrodau per stora(s)?“. Tokie svarstymai gali užplūsti net nepriartėjus prie lovos. Arba užklupti aistringiausią minutę, užgesindami ką tik liepsnojusią ugnį.

 

Santykiuose nepasitikima savimi, nes jaučiamas nepasitenkinimas savo išvaizda ir / arba gebėjimais lovoje. Išsprendus šias dvi problemas nerimas pranyktų it dūmas.

 

Ką daryti? Ilgą laiką sportuojant ir sveikai maitinantis pagerėja išvaizda. Tačiau pradėti labiau pasitikėti savimi galima ir greičiau. Reikia tik įvertinti, kas labiausiai nepatinka išvaizdoje ir rasti, kaip tai paslėpti. Dailiosios lyties atstovėms skirta įvairiausių seksualių drabužėlių, kurie uždengia pilvuką, pakelia krūtinę, apspaudžia šlaunis ir t. t. Tiek vyrams, tiek moterims gali padėti blankesnis apšvietimas, pavyzdžiui, žvakės, kurios dar ir sukurs romantišką atmosferą. Taip pat tinkamos pozos pasirinkimas – pilvukas atrodo plokštesnis gulint ant nugaros.

 

Jei problema – skurdoka seksualinė patirtis, visada gelbsti literatūra. Galima pasidomėti, kas labiausiai jaudina, kokių klaidų nedaryti. Tiesa, nepatartina mokytis iš pornografinių filmų. Mat juose daug netiesos ir nepagrįstų lūkesčių abiem lytims. Dėl jų gali kilti dar didesnis nerimas.

 

Skirtingas libido

 

Jei gyventume idealiame pasaulyje, vyrų ir moterų lytinis potraukis būtų vienodas. Tačiau seksologų patirtis rodo, kad taip nėra. Su retomis išimtimis, pavyzdžiui, nimfomanija, daugiau seksualiai aktyvūs yra vyrai. Tai užkoduota jų genuose. Nuo neatmenamų laikų vyro paskirtis buvo pratęsti giminę. To siekta apvaisinant kuo daugiau moterų. Lig šiol stipriosios lyties atstovų libido yra didesnis nei moterų. Ilgalaikiuose santykiuose tai gali tapti abiejų partnerių nerimo priežastimi.

 

Moteris nerimauja, nes žino, kad antroji pusė seksualiai nepatenkinta. Baiminasi, kad tai gali pakenkti santykiams ar net paskatinti išdavystę. Neretai jaučia kaltę, kad nepatenkina mylimojo poreikių.

 

Vyras nerimauja, nes seksualiai netraukia damos. Mano, kad kažką negerai padarė, bijo būti atstumtas. Gali rūpintis ir dėl sveikatos – tyrimai rodo, kad, vyrams norint išlaikyti lytinę potenciją, geriausia mylėtis 2–3 kartus per savaitę. Abipusis ar vienpusis seksualinis nerimas graužia santykius iš vidaus. Tad šią problemą reikia spręsti.

 

Ką daryti? Santykių ekspertai siūlo pradėti nuo atviro pokalbio. Abu partneriai turėtų pasidalyti neraminančiomis mintimis, stengtis suprasti vienam kitą ir ieškoti būdų patenkinti individualius poreikius. Gali sukurti progų suartėti, išsiaiškinę kas tam kliudo. Galbūt reikia išspręsti tam tikras buitines problemas, įnešti į santykius daugiau romantikos, padėti moteriai pasijusti geidžiamai, seksualiai.

 

Nesėkmės baimė

 

Viena dažniausių seksualinį nerimą vyrams keliančių priežasčių yra susijusi su fiziologija. Stipriosios lyties atstovai baiminasi, kad įvyks priešlaikinė ejakuliacija (per greitai patiriamas orgazmas), susidurs su erekcijos sutrikimais (nesugebėjimu patirti ar išlaikyti jos) ar negebėjimu ejakuliuoti (ejakuliacijos nebuvimas lytinių santykių metu). Dažniausiai nerimastingų minčių kyla, jei susidurta su panašiais sunkumais anksčiau. Ypač neramina pirmasis kartas po nesėkmės. Ejakuliacijos sutrikimus gali lemti psichologinės, fiziologinės ar kompleksinės priežastys. Bet kuriuo atveju negalima numoti ranka.

 

Ką daryti? Derėtų įsitikinti, ar vyro lytinė sveikata nesutrikusi. Tam prireiks gydytojo urologo konsultacijos. Jei problema psichologinė arba kompleksinė, labai svarbus moters elgesys. Reikėtų palaikyti, nuraminti, nepabrėžti problemos, padėti ieškoti būdų ją sprendžiant. Neretai laikinus erekcijos sutrikimus lemia stresas, nesutarimai šeimoje, antsvoris, rūkymas, pamaininis darbas ir kt. Visas šias aplinkybes galima koreguoti.

 

Kai kada padeda ir paprasti triukai, pavyzdžiui, mylėjimasis šviesoje. Vyrus jaudina nuogos moters vaizdas, kartu žiūrimi erotiniai filmai, seksualūs drabužiai. Kartais užtenka tik gerai išsimiegoti.

 

Malonumo stygius

 

Dailiosios lyties atstovėms seksualinį nerimą gali kelti orgazmo nebuvimas. Statistika iš tiesų negailestinga. Trečdalis damų mylėdamosi niekada nepatiria orgazmo. Tai lemia skirtinga anatomija. Mat vyrams nuo lytinio akto pradžios iki ejakuliacijos pakanka vidutiniškai 4 min., o moterims orgazmui pasiekti reikia mažiausiai 10 minučių. Dėl šio skirtumo stipriosios lyties atstovams seksas kur kas dažniau baigiasi orgazmu nei damoms. Jei moteris nepasitenkina, gali vengti lytinių santykių, o mintys, kad reikės vėl patirti nusivylimą arba pasitelkti aktorinius gebėjimus, kelia nerimą. Ilgalaikiuose santykiuose neretai švelniosios lyties atstovės jaučia spaudimą dažniau mylėtis. Mat, kaip minėta, vyrai pasižymi stipresniu libido. Jei seksas nemalonus – jo tiesiog netrokštama. Visgi nesinori nuvilti ar skaudinti partnerio, todėl nerimaujama.

 

Ką daryti? Svarbiausias patarimas, kurį moterims duoda seksologai, – nevaidinti orgazmo. Anot specialistų, taip jos daro meškos paslaugą – malonumo nepatiria, o suvaidintas lytinis pasitenkinimas patvirtina vyrui, kad jis viską daro gerai ir nereikia labiau stengtis ar ką nors keisti. Apie nepatiriamą malonumą reikėtų pasakyti arba leisti suprasti. Pravartu išsakyti, kas negerai: per trumpa preliudija, netinkamas ritmas, blaško aplinka ar kt. Jei partneris pernelyg skuba, galima rinktis pozą, kurioje vadovautų moteris, pavyzdžiui, būti viršuje. Taip pat siūlyti ją pakeisti, parodyti ar pasakyti, kas jaudina labiausiai, nukreipti mylimojo ranką, kur reikia ir pan. Svarbiausia nevengti sekso, antraip šansų patirti malonumą ženkliai sumažėja.

 

Pirmasis kartas

 

Seksualinis nerimas bene dažniausiai aplanko žmones, kurie ruošiasi pirmajam kartui. Tai gali būti ir pirmoji seksualinė patirtis apskritai, ir pirmasis suartėjimas su nauju partneriu. Pirmuoju atveju nerimas – visiškai normali reakcija. Mat visuomet nerimaujame arba baiminamės dėl to, ko nežinome. Baimę lemia ir tokio įvykio svarbos ar pasekmių suvokimas. Taip pat savotiškos ribos peržengimas – iš paauglystės į suaugusiųjų gyvenimą.

 

Neretai nerimaujama ir dėl pirmojo suartėjimo su nauju partneriu. Tai normalu. Kiekvieno žmogaus fiziologija šiek tiek skiriasi, turime nevienodų įpročių, galbūt net klaidingų įsitikinimų. Neramina ir tai, kad patinkantis žmogus gali su kuo nors lyginti – bijoma nuvilti, prastai pasirodyti. Iš JAV atliktos apklausos paaiškėjo, kad prieš pirmą kartą su nauja partnere vadinamą pasirodymo baimę (angl. performance anxiety) patiria net 70 % vyrų, o moterų – mažiau nei 50 %. Toks skaičius nestebina – moterims lengviau išsisukti šiek tiek pagudraujant ar suvaidinant. Visgi joms dažniau pasireiškia nepasitikėjimas savimi, baimė apsinuoginti, būti pažeidžiamai nepažįstamo asmens.

 

Ką daryti? Prieš pirmąjį kartą sukaupti kuo daugiau teorinių žinių. Taip pat tokiam žingsniui tinkamai pasiruošti psichologiškai, būti su žmogumi, su kuriuo saugu, kuriuo pasitikima. Skubėti tikrai neverta.

 

Jei nerimaujama dėl pirmojo karto su nauju partneriu, vertėtų pašalinti kuo daugiau taip jaustis verčiančių aplinkybių. Rinktis savo namus, kur viskas pažįstama, puoštis apatiniais, su kuriais jaučiamasi gražiai ir patogiai. Taip pat sukurti jaukią atmosferą: uždegti žvakių, pasmilkyti smilkalų, įjungti mėgstamos muzikos. Pažinkite žmogų, prisileiskite tik, kai pasitikėsite, kai žinosite, kad nebūsite nuskriausta ar išjuokta. Neskubėkite ir būkite atidūs vienas kitam.

 

Po traumos ar ligos

 

Seksualinis nerimas gali kilti dėl patirtos traumos bei persirgtos ligos. Dažniausiai jį lemia lytinių organų ligos ar traumos. Pavyzdžiui, galima baimė po gimdymo. Susilaukus kūdikio medikai rekomenduoja 6 savaites neturėti lytinių santykių. Per tą laiką moters lytiniai organai grįžta į normalią būklę, sugyja plyšusios ar kirptos vietos, išsivalo gimda bei gimdymo takai. Po gimdymo seksas kelias savaites nerekomenduojamas ne tik dėl mažiau malonių pojūčių, bet ir todėl, kad kurį laiką gimdos kaklelis nesandarus, gali patekti infekcijų. Neretai prieš pirmuosius lytinius santykius po gimdymo moterys nerimauja, bijo, kad labai skaudės. Dažnai tiki mitu, kad viskas pakito negrįžtamai ir seksas abiem partneriams nebus malonus.

 

Persirgus lytiniu keliu plintančiomis ligomis gali varginti baimė vėl užsikrėsti, patirti nemalonius fizinius ir psichologinius išgyvenimus.

 

Onkologinės ligos ir jų gydymas pakeičia ne tik žmogaus savijautą, bet ir išvaizdą. Todėl neretai sunku grįžti į seksualinį gyvenimą. Nerimas šiuo atveju labai didelis. Asmuo nemėgsta pasikeitusio kūno, sunku patikėti, kad jo gali trokšti kitas žmogus.

 

Visa apimančią baimę ir nerimą gali jausti patyrę prievartą ar smurtą.

 

Ką daryti? Duoti sau laiko. Tiek ligos, tiek traumos nepraeina be gilesnių pasekmių. Tad svarbiausia iš tiesų išgyti ir būti pasiruošus suartėti. Jei partnerio rūpesčio, švelnumo ir dėmesio nepakanka, kad galėtumėte įveikti nerimą, verta konsultuotis su specialistu. Paliktos psichologinės žaizdos gali gyti daug ilgiau nei fizinės, todėl svarbu skirti sau pakankamai dėmesio.

 

Įveikti nerimą čia ir dabar

 

Jei seksualinis nerimas tampa sunkiai pakeliamas, virsta priepuoliu, svarbu žinoti, kaip greitai ir efektyviai sau padėti. Pateikiame keletą veiksmingų patarimų.

 

Giliai kvėpuoti. Gilus ir ramus kvėpavimas gali padėti susivaldyti. Taip pat pagelbės reguliarios jogos, meditacijos ar pilateso treniruotės.

 

Sportuoti. 30–60 min. aktyvi veikla skatina išsiskirti laimės hormonų endorfinų. Tinka bet koks širdžiai mielas fizinis užsiėmimas – nuo plaukimo iki šokių.

 

Gerai išsimiegoti. Nemiga stiprina nerimą. Prieš gulant į lovą patartina klausytis ramios muzikos, išsimaudyti šiltoje vonioje, galvoti tik apie teigiamus dalykus.

 

Sugalvoti laimingą pabaigą. Jei pagaunate save nuolat nerimaujant, reikėtų ant lapo surašyti visus į galvą šaunančius teiginius: „O kas, jeigu…“. Būtinai sukurti išsvajotą laimingą pabaigą.

 

Bendrauti. Neatsiriboti nuo artimųjų. Jų požiūris iš šono, patarimai ir palaikymas gali labai pagelbėti.

 

Prisiminti akimirkas be nerimo. Kelionė buvo labai sklandi, egzaminus išlaikiau, darbe sekasi, vaikams buvo paprastas peršalimas ir pan. Ilgainiui suprasite, kad nerimaujate beprasmiškai.

 

Vengti kofeino turinčių produktų, svaigalų. Tonizuojančios bei emocijas slopinančios medžiagos iš tiesų aštrina nerimą. Tad verčiau rinktis žolelių arbatas ar lėtai gurkšnoti vandenį.

 

Užsiimti mėgstama veikla. Tai nukreipia mintis nuo problemų, sutelkia į atliekamą veiklą, ramina. Be to, gauti rezultatai džiugina ir suteikia pasitikėjimo savo jėgomis.

 

Vartoti raminančius preparatus. Vaistinėse galima įsigyti įvairių priemonių, skirtų nervų sistemai raminti, nerimui mažinti bei miego kokybei gerinti, pavyzdžiui, valerijono tinktūrų ar arbatų.

 

Prašyti pagalbos. Jei nepavyksta susidoroti su nerimu, jis virsta milžiniška baime ar panikos priepuoliais, būtina kreiptis į specialistą.

 

Kovoti su nerimu – būtina

 

Nerimas gali veikti ne tik mintis, psichologinę savijautą, bet ir fizinę sveikatą. Nuolat jį jaučiant organizme gaminasi per daug adrenalino, širdis per greitai plaka. Todėl ilgai besitęsiantis šis jausmas gali tapti širdies ligų priežastimi.

 

Dėl nerimo prastai miegama, todėl organizme prastai vyksta regeneraciniai procesai, tinkamai neatsikuria kūno ląstelės, tarp jų ir nervinės. Sutrinka dėmesio išlaikymas, susikaupimas, koordinacija, stinga energijos, trūksta motyvacijos. Nepailsint smegenims, nesigamina pakankamai laimės hormonų seratonino ir dopamino, todėl gali apnikti depresyvi nuotaika.

 

Ilgainiui silpsta imuninė sistema ir kimba peršalimo bei kitos ligos. Imunitetas susijęs su sklandžia virškinimo sistemos veikla. Pastarąją trikdo nerimaujant išsiskiriantys streso hormonai.

 

Dėl nerimo gali pablogėti ir plaukų, nagų, odos būklė.

 

Įdomu

 
  • Nerimas – viena sudėtingiausių žmonių emocijų, galinčių stipriai apkartinti gyvenimą.
  • Maždaug 10 % paauglių ir 40 % suaugusiųjų kenčia nuo tam tikro pobūdžio nerimo sutrikimų.
  • Apie 60 % žmonių, kurie kreipiasi į psichoterapeutus, jaučia nerimą.
  • Šis jausmas sustiprėja rudenį ir pavasarį.
  • JAV per metus nerimo sutrikimams gydyti skiriama daugiau nei 42 mlrd. dolerių sveikatos draudimo išlaidų.
  • Statistiškai moterys nerimauja dažniau nei vyrai.
  • Nerimą dėl sekso patiria abiejų lyčių atstovai, tačiau dėl skirtingų priežasčių.
  • Seksualinį nerimą gali sukelti patiriamas stresas.