Kas yra persekiojimas? Ar jis visada veda prie nusikalstamos veiklos, o gal tai tiesiog įkyrus dėmesys? Nėra lengva apibūdinti, kas iš tiesų yra persekiojimas, nes persekiotojai gali naudoti labai skirtingus ir įvairius metodus, kaip priekabiauti prie savo aukų. Persekiotojai gali elgtis labai įvairiai, pavyzdžiui, reguliariai siunčia gėles ir dovanas, nepaiso kito asmens norų ir toliau stengiasi bendrauti, palaikyti ryšį, naikina nuosavybę, grasina fiziniu ar seksualiniu smurtu. Toks elgesys yra visiškai nepageidaujamas, kelia baimę, nerimą ir kitokius neigiamus jausmus. Persekiojimas neturėtų būti toleruojamas ir imamasi veiksmų jį sustabdyti.

 

sekimas

XXI amžiuje žodis „persekiojimas“ įgijo naujų reikšmių. Kai internetas tapo neatsiejama kasdienybės dalimi, persekiojimas tapo legalia veikla, savotiška vojerizmo forma, už kurią nebaudžiama. Prieš pasimatymą, susitikimą tapo kone privaloma pašniukštinėti apie naują pažįstamą internete. Žmonės nuolatos seka buvusių draugų gyvenimo įvykius internete, nors iš tikrųjų jie nesikalbėjo jau daugelį metų. Tačiau visa tai – tik nekaltas persekiojimas, niekam nedarantis žalos.

 

Kur kas baisesnių pasekmių galima laukti, jei susiduriama su tikru ir pavojingu persekiotoju. Šiais kompiuterių ir aukštų technologijų laikais, kai sekti yra taip paprasta, nuo persekiotojų per visą gyvenimą nukenčia 1 iš 6 moterų ir 1 iš 14 vyrų. Skaičiai būtų dar didesni, jeigu persekiojimas būtų įvardijimas kaip bet koks elgesys, kuris priverčia aukas pasijausti nepatogiai arba išsigąsti. Tokiu atveju nuo persekiotojų nukenčia 1 iš 4 moterų. Remiantis kai kuriais duomenimis, per metus vien Jungtinėse Amerikos Valstijose nuo persekiotojų nukenčia 7,5 milijono žmonių. Ši veikla labai paplitusi tarp mokinių ir studentų. Daugelis persekiotojų aukų yra jaunesnės negu 25 metų.

 

Persekiojimas – tai nėra atsitiktinai įvykdomas nusikaltimas. Paprastai persekiotoju tampa tas žmogus, kuris gerai pažįsta (arba pažinojo) savo auką. Labai dažnai persekiotojais tampa buvę partneriai ar tie, su kuriais siejo romantiniai ryšiai.

 

Persekiotojai paprastai imasi tokios taktikos. Iš pradžių jie parašo kelis keisto turinio elektroninius laiškus, paskui imasi radikalesnių, dažnai sunkiai nuspėjamų veiksmų.

 

Kaip išvengti nemalonių persekiotojų internete? Svarbiausia gerai pagalvoti, prieš priimant kvietimą draugauti. Tik iš pirmo žvilgsnio sekimas internete atrodo kaip nekalta veikla, tačiau ji neretai veda prie fizinio asmens persekiojamo ne tik virtualiame, bet ir realiame pasaulyje.

 

Kartais gali padėti griežtas ir aiškus pasakymas, kad toks elgesys nepatinka ir bendravimo daugiau nebesinori tęsti.

 

Kodėl reikia sustabdyti persekiojimą kuo greičiau? Žmogus, kuris persekiojamas bet kokiomis priemonėmis, gali jausti labai stiprų nerimą, kuris vėliau gali išsivystyti į psichologines problemas. Jį pradeda kamuoti įvairios baimės, depresija. Asmuo gali pradėti jaustas tarsi atskirtas nuo visuomenės. Kartais persekiotojai gali taip įbauginti, kad auka, baimindamasi dėl savo saugumo, gali vengti išeiti iš namų, jau nekalbant apie tai, kad tokiems asmenims be galo sunku tampa pasitikėti kitais žmonėmis – visur vaidenasi pavojai.

 

Jeigu persekiojimas trunka ilgą laiką, jis gali turėti labai skaudžių pasekmių. Aukos jaučiasi nesaugios, negali pasitikėti kitais žmonėmis, turi intymių santykių problemų. Nuolatos įbaugintų žmonių asmenybė pasikeičia – jie gali užsisklęsti savyje arba net atrasti savyje polinkį į agresiją. Nerasdami išeities jie net gali pradėti galvoti apie savižudybę. Nesvarbu, kad persekiotojas nesiima smurtinių veiksmų, tokia patirtis jo aukai yra ne mažiau skaudi ir pavojinga psichinei sveikatai. Todėl persekiojimo nereikėtų ignoruoti jau pačioje pradžioje – gal pavyks jį išrauti kaip kokią piktžolę, kol ji dar nespėjo padaryti nepataisomos žalos.