Šio šildymo sezono pradžia atėjo ir su džiugiomis naujienomis – šildymo kaina bus mažiausia per 20 metų. Tačiau tuo, kad šilumos kilovatvalandė vidutiniškai kainuos šiek kiek daugiau nei 4 ct., gali tekti džiaugtis ne tiek ir ilgai, perspėja ekspertai. O išties sutaupyti galima tik atnaujinus daugiabučius.

 

1

   

„Energijos kaina išlieka nestabili, tad kitą sezoną gali vėl keistis. Reikia akcentuoti finansinę renovacijos naudą, kurią žmonės patiria ilgojoje perspektyvoje. Be to, itin svarbi ir gerovė gyvenant šiltame būste“, – pataria Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) direktorius Valius Serbenta.

 

BETA_logo (2)

 

Todėl jis kviečia dalyvauti naujausiame Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos kvietime. Šįkart daugiabučių atnaujinimui yra numatyta skirti 150 mln. eurų, iš kurių net 50 mln. eurų numatyta energinį efektyvumą didinančioms priemonėms. Būtent jei daugiabučių namų renovacija atliekama su šilumos ūkio pertvarka, pasiekiami geriausi rezultatai.

 

„Didžiausią reikšmę šildymo kainoms daro tai, kokioje erdvėje namas stovi, kokia jo vidaus sistemų būklė, ar šilumos punktas automatizuotas. Beje, kiekvienas renovacijos planas susijęs su šilumos infrastruktūros pertvarka – perėjimu į žemesnę temperatūrą, mažesnio diametro vamzdynų naudojimu, labai galingų katilų atsisakymu. Mažesniuose miesteliuose, kur renovacijos tempai gana spartūs, šilumos sistemas nespėja pritaikyti prie pasikeitimų, todėl šilumos kaina šiek tiek auga. Pagrindinis rezervas mažinti šildymo išlaidas – pastatų renovacija ir sistemų atnaujinimas“, – teigia Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Valdas Lukoševičius.

 

zenklas_2015 04 13

 

Kita žiema – jau atnaujintame name

 

Paskatinti renovuoti savo namus turėtų ir tai, kad valstybė dengia šimtą procentų projekto parengimo, administravimo ir techninės priežiūros išlaidų. Kompensuojama ir 30 proc. išlaidų, kurios tenka įgyvendinant energijos taupymo priemones, susumavus, valstybės parama gali siekti net 40 proc. projekto sumos.

 

Paraiškų BETA lauks iki 2020-ųjų sausio 31 dienos, o agentūros padalinius, priimančius paraiškas, gyventojai gali rasti kiekviename Lietuvos regione. Tad jau po metų būtų galima džiaugtis šiltesniais namais ir mažesnėmis sąskaitomis už šildymą. Ypač kai didesnis dėmesys ir pirmenybė šįkart skiriama tiems daugiabučiams, kurie atnaujinimo procesą pradės vykdyti anksčiau.

 

„Daugiabučiuose namuose gyvenantiems ir rogių šiai žiemai neparuošusiems žmonėms tai labai geras laikotarpis pasiruošti kitai žiemai. Jei suskubsite ir bus sparčiai vykdomi darbai, iki kito šildymo sezono bus galima gyventi šiltoje, saugioje ir jaukioje aplinkoje“, – tvirtina BETA direktorius.

 

Šildymo sąskaitos sumažėja ir kelis kartus

 

Pašnekovas pabrėžia ir galimybę sutaupyti, o to pavyzdžių Lietuvoje jau yra daugybė. Pavyzdžiui, Vilkaviškio, kur šildymas yra vienas brangiausių šalyje, gyventojai. Ten renovuotuose daugiabučiuose būstą turintys žmonės teigia, kad itin patogu patiems nusistatyti, kokios temperatūros bute norima, o sutaupyti galima net 60 proc. šilumos energijos. Tai reiškia, kad tame pačiame mieste sename daugiabutyje sąskaitos šiltą žiemos mėnesį gali siekti beveik 200 eurų, o renovuotame name jos gali būti ir kelis kartus mažesnės.

 

Daugiabučių atnaujinimo naudą įvertina ir taip pat brangiai už šildymą mokantys Biržų gyventojai. Tačiau padėtis keičiasi – mieste renovuota jau apie 30 proc. daugiabučių, o tokio atsinaujinimo naudą supranta juose gyvenantys – mokama kone pusė tos sumos, kaip anksčiau.