Trečiojo XX amžiaus dešimtmečio Brodvėjaus aktorė Mae West karjerą pradėjo varjetė, vėliau tapo režisiere ir scenarijų autore. Talentinga ir graži moteris tapo viena ryškiausių Holivudo kino žvaigždžių ir komikių. Jos darbai buvo vertinami prieštaringai, scenarijai kruopščiai cenzūruojami. Pavyzdžiui, filmas „Belle of the Nineties“ (liet. „Devyniasdešimtųjų gražuolė“) originaliai turėjo vadintis „Ain‘t no Sin“ (liet. „Nėra jokios nuodėmės“). Be to, su kita senojo Holivudo diva Marilyn Monroe lyginama primadona garsėjo pikantiškais ir seksualiais pasisakymais, pavyzdžiui: „Stengiuosi vengti pagundų, nebent neišeina joms atsispirti“.

 

mae2

Mae West gimė Brukline, Niujorko valstijoje, 1893 metais boksininko ir aktorės šeimoje. Motinos dažniausiai namuose nebūdavo, tėvas daug gėrė ir nuolatos įsiveldavo į skandalus. Nuo 7-erių metų mergaitė pradėjo šokti ir dainuoti scenoje. Nuo 16-os pradėjo dalyvauti varjetė pasirodymuose, vakarėliuose. Tėvas, kuriam nepatiko dukters polinkiai, svajojo ištekinti nenuoramą dukterį, nes manė, kad santuokinis gyvenimas ją nuramintų. Suplanuotos vestuvės įvyko, tačiau gyvenimas santuokoje neužgesino ugnelės Mae širdyje. Kaip ir buvo galima numanyti, jų keliai išsiskyrė, nors santuoka oficialiai nebuvo nutraukta.

 

Netrukus po to, kai Mae West paliko savo vyrą, susipažino su tinkamesniu kandidatu, pasiturinčiu, keturiasdešimtmečiu teisininku Jamesu A. Timoney‘umi.

 

Pirmas rimtas spektaklis, kuriame vaidmenį atliko Mae, įvyko Brodvėjaus teatre 1911 metais. Deja, jis nebuvo toks sėkmingas, kaip tikėtasi, todėl įvyko tik 8 pasirodymai. Tačiau tai nesumažino jaunos aktorės svajonių ir entuziazmo – mergina pradėjo vaidinti kituose spektakliuose ir muzikiniuose šou.

 

Vieną dieną Mae nusprendė, kad laikas parašyti knygą. Ji parašė skandalingą pjesę „Seksas“ Brodvėjaus teatrui, kurioje pati atliko pagrindinį sceną. Bilietai į šį spektaklį buvo išpirkti akimirksniu, nors kritikai ir negailėjo aštrios kritikos. Ne visiems patiko Mae West šlovė, todėl talentinga moteris ir visa jos trupė buvo apkaltinta moralės žlugdymu ir chuliganizmu. Mae gavo kalėti 10 dienų, bet į laisvę išėjo jau po 8. Skandalas dar labiau išpopuliarino Mae West. Ji tapo tikra amerikiečių žvaigžde, sekso bomba.

 

Kitame kūrinyje Mae nesiliovė provokuoti: parašė parodijų pjesę „Triukšmas“, kuriame netrūko homoseksualumo užuominų. Spektaklyje Mae nevaidino. Šia pjese ji norėjo parodyti, kad homoseksualai taip pat nori būti suprasti ir įvertinti. Ji taip aktyviai gynė šios seksualinės mažumos teises, kad net pradėjo sklisti kalbos, kad ji pati yra homoseksuali.

 

mae

Vėlesni kūriniai taip pat atsidūrė visuomenės dėmesio centre, ypač dėlto, kad juose pagrindinius vaidmenis atliko pati Mae. Vieniems ji tapo seksualumo simboliu, kitiems – moralės normų griovėja. Tačiau būtent pastarieji labiausiai ir išgarsino drąsią ir kiek akiplėšišką aktorę ir kūrėją.

 

Atšventus keturiasdešimtmetį, galinga kino kompanija aktorę pakvietė vaidinti Holivude. Atėjo geriausi Mae laikai. Niekas negailėjo pagyrų tobulos išvaizdos blondinei, didelėmis mėlynomis akimis.

 

Po skyrybų su pirmuoju vyru aktorė dar kartą susitiko tik 1935 metais. Jis reikalavo skyrybų ir santuokoje įgyto turto dalybų. Tai supykdė Mae, kuri visko siekė pati, ir pakenkė jos reputacijai. Ji bandė neigti, kad buvo susituokusi, bet pirmasis vyras parodė santuokos liudijimą ir ji negalėjo su tuo ginčytis. Tačiau paaiškėjo, kad teisėtas Mae vyras buvo vedęs antrą kartą, todėl teisėjas atmetė ieškinį. Po ilgų teismo procedūrų pora galų gale išsiskyrė.

 

Mae West ištekėjo antrą kartą. Santuoka su muzikantu Guido Deiro truko tris metus. Trečią kartą Mae ištekėjo už teisininko Jameso A. Timoney‘aus. Santuoka pagaliau buvo laiminga ir truko iki mirties. Ko gero, taip nutiko dėlto, kad vyras dievino Mae ir leido jai elgtis taip, kaip ji nori.

 

Mae West mirė nuo dviejų širdies smūgių. Po antrojo – buvo paralyžiuota ir priversti likusias dienas praleisti lovoje. Įspūdinga amerikiečių aktorė pasaulį paliko 1980 metų rudenį.

 

Nuotraukos: TV3 archyvo