Praėjusių metų rugsėjį, kai Niujorke vyko 2024 m. pavasario ir vasaros kolekcijų pristatymai, mados apžvalgininkai ir įtakingiausi tinklaraštininkai džiūgavo ne tik dėl spalvų ir raštų gausos, bet ir dėl to, kad garsūs dizaineriai ant podiumų žygiuoti išleido plius dydžio modelius. Ir apvalumais besididžiuojančios manekenės tikrai nebuvo paslėptos po keliais rūbų sluoksniais. Jos drąsiai demonstravo nėrinių sukneles, perregimo audinio palaidines ir trumpus sijonėlius. O tai, stilistų teigimu, drąsus dizainerių kvietimas bet kokio dydžio moterims laisvai mėgautis mada.

 

Kintantys standartai

 

Dar prieš dešimtmetį didesnių dydžių aukštosios mados modeliai niekaip nebūtų buvę pademonstruoti per didžiąsias mados savaites. Nors jie ir buvo siuvami, tačiau anuomet galiojo nerašyta taisyklė, kad dizaineriai nestandartinio dydžio drabužį sukurti gali tik pateikus individualų užsakymą. Dabar ryškiausias mados tendencijas atitinkančių drabužių siuvama ne tik standartinio kūno sudėjimo moterims. Ir tai daroma ne tik nesislapstant, tačiau ir tuo didžiuojantis. Vadinamoji įtraukioji mada ir kūno pozityvumas turi daug įtakos, tad net garsiausi prekių ženklai negali ignoruoti realybės ir klientams siūlo atskiras linijas, paprastai pažymimas „Curve“ arba „Plus Size“ pavadinimais. Tai iš tiesų itin palankiai vertinamas pokytis. Mat ilgą laiką visa mados industrija paisė griežtų, specifinių standartų. Šie buvo taip atitolę nuo realybės, kad daugelio madingų modelių paprasti žmonės tiesiog negalėjo dėvėti. Reikia pripažinti, kad to vis dar netrūksta ir šiandien. Visgi situacija sparčiai gerėja. Tai lemia ne tik pozityvesnis požiūris į kūną bei jo apimtis, tačiau ir tai, kad stilius (iš dalies pati mada kaip reiškinys) virsta ne tik tam tikro statuso atitikmeniu, bet ir padeda išreikšti asmenybę, emocijas bei individualumą. Moderniame pasaulyje atrodyti tiesiog gražiai, lyg nužengus iš parduotuvės vitrinos ar dizainerio eskizo, nebepakanka. Norint išsiskirti būtina atrodyti įdomiai ir unikaliai. Unikalumas – ryškiausia šiuolaikinės mados tendencija, dydis ar klasikinis įsivaizdavimas, kas (ne)tinka konkrečiam kūno tipui tampa neaktualus. Visgi stilistai pataria net laisviausiai savo kūne besijaučiančioms moterims paisyti kai kurių paprastų taisyklių, padedančių ne tik nepasiklysti mados pasaulyje, bet ir sėkmingai paryškinti privalumus. Šios taisyklės yra: savo figūros tipo paisymas, stilių derinimas, subtilus sluoksniavimas ir tinkamų aksesuarų pasirinkimas.

 

Tendencijos, vertos dėmesio

 

2024 m. dizaineriai Christianas Siriano, Michaelas Korsas ir prekės ženklas „Coach“ pademonstravo, kad naujausius modelius visiškai nesudėtingai gali pritaikyti ne tik XS dydžio modeliams, bet ir moterims, dėvinčioms XXL ar dar didesnius drabužius. Šie dizaineriai pavasario ir vasaros kolekcijoms tiesiog pasiuvo to paties modelio bet didesnio dydžio suknelių, sijonų, kelnių. Visgi ne visada pavyksta taip sėkmingai pritaikyti standartinius modelius didesnėms apimtims. Tad norint madingus didesnių dydžių rūbus pritaikyti kasdienybėje verta atkreipti dėmesį tik į tam tikras tendencijas. O jas išsamiai kas sezoną apžvelgia populiaraus tinklaraščio medium.com ekspertės. Šiam pavasariui jos rekomenduoja šiuos akcentus:

 

Oversized drabužiai. Daugelis didesnių apimčių moterų baiminasi oversized drabužių, nes galvoja, kad su jais atrodys dar didesnės. Visgi stilistai paneigia šį mitą. Mat apimtis vizualiai didina ne vienas konkretus modelis, o esamų proporcijų nepaisymas. Dėvinčioms plius dydžio rūbus svarbu žinoti savo figūros tipą ir paisyti paprastų taisyklių, leidžiančių figūros proporcijas subalansuoti. Oversized rūbai padeda sukurti laisvą, sykiu dalykišką stilių. Tokius laisvokus drabužius patogu dėvėti, sluoksniuoti ir vieninteliu galvosūkiu tampa spalvų bei faktūrų derinimas. Mados apžvalgininkės ragina drąsiai rinktis didintus švarkus, dėvėti oversized stilistikos marškinius ir nesibaiminti rengtis plačių megztinių. Subalansuoti figūros proporcijas padės diržas, paryškinantis liemens liniją, V formos apykaklė ir sumanus sluoksniavimas. Pavyzdžiui, po oversized laisvalaikio marškiniais dėvima patogi glaustinukė.

 
MixCollage-28-Feb-2024-09-16-AM-4363

 „Betty Barclay“ lietpaltis (apie 129 Eur), „H&M“ marškiniai (apie 50 Eur),  „Reserved“ rankinė (apie 36 Eur).  

 

Madingi raštai ir perregimi audiniai. Seniai praėjo laikai, kai didesnio dydžio drabužius dėvinčios moterys raginamos rinktis juodą spalvą ir vengti ryškių raštų. Iš tiesų raštai – puikus būdas subalansuoti figūrą. Šį sezoną madingi ne tik vienspalviai rūbų deriniai. Monochrominius derinius, vyravusius pastaruosius trejus metus, pamažu išstumia raštuoti audiniai. Madingi augalų motyvai, stambūs rožių spaudiniai. Didesnių apimčių moterims itin tinka spalviniai blokai ir, žinoma, vertikalūs dryželiai. O šio sezono pažiba – vidutinio dydžio taškeliai – tiesiog idealus pasirinkimas plius dydžio merginoms. Jeigu prireiktų išsirinkti tik vieną madingą drabužį pavasario sezonui, stilistai neabejotinai paragintų ieškoti taškeliais margintos suknelės ir derinti ją su patogiais laisvalaikio bateliais bei odine striuke. Beje, dėvinčioms didesnio dydžio rūbus neverta baimintis ir perregimų audinių. Jie šį sezoną itin madingi ir paprastai visada turi laisvą ar maloniai priglundantį pavilkinį. Tad tikrai nepasimatys daugiau nei norisi parodyti.

 
8

„Mango“ suknelė (apie 40 Eur).

 

Platūs džinsai ir įspūdingos rankovės. Mados apžvalgininkai juokauja, kad tikrasis skirtingų kartų, konkrečiau jaunosios Z ir Tūkstantmečio atstovų, konfliktas įvyksta, kai jiems prireikia išsirinkti džinsus. O šįmet jie būtent tokie, kokius mėgsta jaunoji Z karta, – tiesaus kirpimo, aukštu juosmeniu, plačiomis klešnėmis ir laisvoki per klubus. Plius dydžio moterims platūs džinsai ir kelnės iš tiesų puikus pasirinkimas. Tik derėtų atidžiai išsirinkti konkretų modelį ir derinti jį su ne per ilgomis palaidinėmis bei nuosaikiai per liemenį įimtais švarkais. Bet kokio dydžio mados gerbėjams verta paisyti vienos klasikinio stiliaus taisyklių: pasirinkus laisvesnes kelnes, viršutinės dalies rūbas turėtų būti labiau prigludęs. Madingi tiesaus kirpimo džinsai ar plačios kelnės puikiai dera su kitu aktualiu akcentu – plačiomis, pūstomis ar didintomis rankovėmis. Akcentinės rankovės suteikia rafinuotumo bet kuriam rūbų deriniui. Dažnai didesnių apimčių dailiosios lyties atstovės vengia masyvių detalių, visgi šį pavasarį nereikia bijoti, kad akcentinės rankovės išbalansuos siluetą. Derinant su plačiomis kelnėmis ir diržu, pabrėžiančiu liemenį, jos atrodys stilingai ir žaismingai. Visgi negalinčioms prisijaukinti plačių ir pūstų rankovių tiktų peplum stiliaus palaidinės. Praplatėjimas ir nuosaikūs raukiniai ant juosmens vėl grįžta į madą. Tik skirtingai nei prieš dešimtmetį dabar tokių palaidinių nederėtų dėvėti su tamprėmis. Madingas derinys – peplum stiliaus palaidinės ir klasikinės kelnės.

 
MixCollage-28-Feb-2024-09-23-AM-5860

„HM“ džinsai (apie 36 Eur), „HM“ nėrinių palaidinė pūstomis rankovėmis (apie 30 Eur), „Mango“ odiniai batai (apie 160 Eur).

 

Nuotraukos iš paminėtų parduotuvių archyvo. Redakcija už kainų skirtumus neatsako.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė