Sausio pabaiga šįkart žymėjo ir paraiškų daugiabučiams atnaujinti pateikimo terminą. Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) gavo 480 paraiškų iš 51 šalies savivaldybės. O bendra investicijų suma, preliminariais skaičiavimais, siekia maždaug 210 mln. eurų.

 

IRMA7680

Renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš BETA archyvo

 

Kadangi kvietime numatyta 150 mln. eurų bendroms investicijoms ir 50 mln. eurų valstybės paramai, o gauta paraiškų, kurios šią sumą viršija, greičiausiai bus taikomas konkursinis paraiškų atrankos būdas.

 

Prioritetinis atrankos kriterijus – ar teikiamos paraiškos yra įtrauktos į savivaldybės parengtą Kvartalų energinio efektyvumo didinimo programą. Jos pagrindinis tikslas yra padidinti kvartalo energinį efektyvumą bent penktadaliu. Svarbu, kad ją vykdant būtina įgyvendinti daugiau nei dvi energinį efektyvumą didinančias priemones.

 

Taip pat vertinant paraiškas svarbiais taps ir papildomi kriterijai: aukštesnė energinio naudingumo klasė, efektyvumas, namo dydis, gyventojų aktyvumas pritariant investicijų planui. Šįkart į sąrašą nepatekusias paraiškas numatoma įtraukti į rezervinį projektų sąrašą, sudarant sąlygas projektus įgyvendinti kitais metais.

 

BETA_logo (2)

 

Didžiausias dėmesys – iš didmiesčių

 

Didelė dalis – net 21,25 proc. – visų paraiškų buvo gauta iš didžiųjų Lietuvos miestų ir jų rajonų. Čia pirmauja Klaipėda su 36 paraiškomis, nedaug nuo jos atsiliko Vilnius su 34 paraiškomis, trečias – Kaunas su 32 paraiškomis.

 

Tarp mažesnių savivaldybių šiame kvietime aktyvumu išsiskyrė Ukmergės rajono savivaldybė, pateikusi 24 paraiškas, Palangos miesto savivaldybė (22 paraiškos), Šilutės (20), Telšių (18), Jonavos (17), Plungės (17) ir Švenčionių (17) rajonų savivaldybės. Po 13 paraiškų gauta iš Kretingos, Prienų ir Šalčininkų  rajono savivaldybių.

 

„Šio kvietimo rezultatai išryškina keletą svarbių dabartinio renovacijos proceso aspektų. Pirmiausia džiugina tai, jog daugiabučių renovacija išlaiko stabilų pagreitį trijuose didžiuosiuose šalies miestuose. Kitas, ne mažiau svarbus faktas – mažesnių savivaldybių, tokių kaip Palanga, Jonava, Ukmergė, Plungė ir kt., pateiktų paraiškų skaičius sudaro apie 10 proc. visų savivaldybėje esančių energiškai neefektyvių daugiabučių,“ – tvirtina BETA direktorius Valius Serbenta.

 

Šie skaičiai, pasak V. Serbentos,  rodo, jog artimiausiais metais mažesnės šalies savivaldybės bus atnaujinusios didžiąją dalį savo senų daugiabučių namų.

 

zenklas_2015 04 13

 

Sutaupo iki 70 proc. šilumos

 

Įgyvendinant daugiabučių namų atnaujinimo programą, nuo 2013 m. Lietuvoje atnaujintas 2431 daugiabutis, šiuo metu įgyvendinama dar apie 1400 daugiabučių atnaujinimo projektų. Dėka savivaldybių įtraukimo į daugiabučių atnaujinimo procesą, kai kuriose savivaldybėse greitu metu bus atnaujinti visi daugiabučiai namai. Viena jų – Ignalinos rajono savivaldybė, iš kurios dėl šios priežasties nesulaukta nei vienos paraiškos.

 

Ten gyvenantys žmonės jau įvertina renovacijos naudą, po modernizacijos prie centralizuoto šildymo sistemos prijungtuose daugiabučiuose sutaupoma vidutiniškai 50–70 proc. iki renovacijos suvartojamo šilumos kiekio.

 

Namai tampa izoliuoti – panaudojant apšiltinimo medžiagas užkertama bet kokia galimybė pro sienas skverbtis šalčiui, taip pat būstui naudojamą šilumą atiduoti šildant aplinką.

 

Paskatinti renovuoti savo namus turėtų ir tai, kad šimtu procentų dengiamos visos projekto parengimo ir techninės priežiūros išlaidos. Taip pat apmokama 30 proc. išlaidų, kurios tenka įgyvendinant energijos taupymo priemones.