Lapkričio 12 – 20 dienomis Vilniuje vyks, Vilniaus miesto savivaldybės globojamas, XXII Tarptautinis akordeono festivalis, skirtas paminėti reikšmingą instrumentui sukaktį, žyminčią profesionalaus muzikavimo Lietuvoje pradžią. Prieš 60 metų tuometinėje Lietuvos Konservatorijoje (dabar – Lietuvos Muzikos ir teatro akademija) pradėta mokyti akordeono specialybės. Nuo pat pirmųjų metų buvo siekiama kelti grojimo akordeonu ir jo klausymo kultūrą, atlikėją ir jo klausytoją kreipti intelektualumo link. Per šešis dešimtmečius ženkliai pasikeitė akordeono statusas: ilgą laiką buvęs bene svarbiausiu liaudiškos ir pramoginės muzikos ruporu, galop pateko į pirmąsias rimtosios, akademinės muzikos gretas. Ir dar daugiau – galbūt pati instrumento prigimtis ir jo raidos istorija leido akordeonui tapti vienu ryškiausių mediumų tarp populiariosios ir rimtosios muzikos.

 

Philharmonie_de_poche_2_Prancuzija

   

Tad ko tikėtis šiųmečiame festivalyje? – Brandaus ir intriguojančio muzikavimo, įsimintinos sceninės partnerystės tarp ryškių, nestereotipiškai mąstančių asmenybių, netradicinių erdvių, daug nemokamų koncertų, edukacinių veiklų. Festivalio grafikas sudėliotas labai intensyviai: per dešimt dienų įvyks dvylika renginių, kurių metu organizatoriai kviečia pažinti ir atrasti naujus atlikėjus, platų žanrų spektrą, išgirsti dar nepatirtą erdvių skambesį, sužinoti atlikimo subtilybių ir paslapčių. Daug dėmesio bus skiriama jaunų, dar tebestudijuojančių akordeonistų pasirodymams – jų tarptautiniai laimėjimai yra kompasas, rodantis aktualiausias šiuolaikinio akordeono meno kryptis pasaulyje.

 

Philharmonie_de_poche_Prancuzija (1)

 

Festivalio atidaryme lapkričio 12 d. 19 val. Tolerancijos centre, žydų Gaono muziejaus salėje nuskambės prancūziškos muzikos projektas „Philharmonie de Poche”, kurį atveža šiuolaikinės muzikos puoselėtoja, Prancūzijos muzikos akademijos profesorė Marie-Andrée Joerge. Atlikėjos suburtame projekte “Kišeninė filharmonija” groja muzikantai iš trijų skirtingų orkestrų ir, jei reikia, jų gali būti daug, arba mažiau. Juk sakoma – s’il vous plait, – kaip pageidausite. Koncerte Vilniuje skambės prancūzų kompozitorių kūriniai, kurie, kaip teigia muzikantai, yra jų mėgstamiausi – tai G. Faure, E. Satie, R. Galliano, P. Ceratini, O. Urbano, G. Lozac’h opusai. Jie bus atliekami “kišeniniu“pavidalu – penkiese: gros Hedy Kerpitchian (smuikas), Grégoire Vallette (altas), Jean-Philippe Audin (violončelė), Victor Robin (kontrabosas) ir Marie-Andrée Joerger (akordeonas). Jų rankose atgyjanti muzika skamba nepaprastai ir į subtilų vėrinį suneria “gražiosios epochos” (belle epoque) nostalgiją, Paryžiaus kavinių nuotaiką, išdykėlišką kabareto skambesį, švelnią džiazo eleganciją, kinematografo atgarsius. Jausmingumą jie derina su humoru, aistringumą su rafinuotumu, liūdesį – su stoiškumu.

 

CHARM_Trio_Rusija (1)

 

Lapkričio 13 d. 19 val. festivalio klausytojus svetingai sutiks V.Kasiulio muziejus – jame pasirodys jaunas Rusijos virtuozas Vladimiras Stupnikovas, atliksiantis spalvingą konkursų scenose ištobulintą programą. Jau rytojaus dieną jis gros kaip “Trio Charm” narys – lapkričio 14 d. 19 val. Energetikos ir technikos muziejuje drauge su kitais dviem virtuozais, Sankt Peterburgo konservatorijos auklėtiniais Arturu Adršinu ir Arkadijum Škvorovu atliks klasikos transkripcijų ir šiuolaikinių kūrinių programą.

 

Mika-Väyrynen_Suomija

 

Lapkričio 15d. 19 val. Rotušės salėje skambės akordeono pasaulio megažvaigždės Mikos Vayryneno vardas! Charizmatiškasis suomis po keleto metų pertraukos dar kartą užburs festivalio klausytojus savo meistrišku muzikavimu. Neprilygstamos energijos virtuozas, santūrus ir drauge ekstravagantiškas, beatodairiškai siekiantis maksimumo, kaskart scenoje peržengiantis žmogiškųjų galimybių ribas, čia šniokščiantis kaip viesulas, čia ramiai almantis kaip upelis – tokį jį matysime ir XXII Tarptautinio akordeono festivalio koncerte.

 

Lietuvių atlikėjų atsakas Mikai Vayrynenui lapkričio 16 d. 19 val. – jubiliejinis akordeono specialybės įkūrimo LMTA 60 –mečio koncertas: jame gros ryškiausi studentai, absolventai, koncertuojantys solistai ir ansambliai. Simboliška, kad šis renginys vyks Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Didžiojoje salėje, kurioje savo koncertinį kelią greičiausiai pradėjo visi vakaro atlikėjai.

 

Tadas_Motiecius_akordeonas-Vytautas_Kiminius_birbyne (1)

 

Lapkričio 17 dieną 17 val. V. Kasiulio muziejaus lankytojų laukia įkvepianti muzikinė kelionė. Į ją kviečia du nuostabūs muzikantai – akordeonistas Tadas Motiečius ir birbynininkas Vytautas Kiminius. “Gaublio siuita” pavadintoje programoje skambės muzika, nukelsianti į vaizduotės paveikslų galeriją, kurioje regėsime įvairiausius pasaulio kraštus. Atlikėjai Vytautas ir Tadas, toli gražu ne pėsti, drauge muzikuojantys nuo studijų LMTA laikų, su konkursinėmis ir koncertinėmis programomis apkeliavo mažne pusę pasaulio. Turbūt todėl programos atspirties tašku jie pasirinko kompozitoriaus, krimtusio ir diplomato duoną, kūrinį – O. Balakausko „Gaublio siuitą“. Joje skirtingai suskamba keturių pasaulio šalių – Rytų, Pietų, Vakarų ir Šiaurės – atgarsiai.

   

„Gaublio siuita“ pavadintą programą, kuriai gali prireikti kompaso, girdėsime v. Kasiulio muziejuje 17 val.

 

LMTA_akordeonu_orkestras2 (1)

 

Na, o jubiliejinė sukaktis dar kartą bus įprasminta Šv. Kotrynos bažnyčioje lapkričio 18 d. 19 val. Tarptautinis akordeono festivalis kviečia į orkestrų fiestą ir žada nepakartojamą vakarą su dumplių fejerverkais. Scenoje susitiks du orkestrai – dabartinių akademijos studentų ir profesionalų, kurie muzikantų Mekoje, Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, studijavo prieš keletą metų ar net keletą dešimtmečių. Abu kolektyvai ruošia kontrastingas, intriguojančias ir spalvingas programas, kurias papuoš solistų pasirodymais. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos akordeono katedros studentų orkestras ir absolventų Vilniaus mokytojų namų akordeonų orkestras „CONSONA“. Na, o vakaro solistai- fatališkasis sopranas Dovilė Kazonaitė, perkusininkas Ernestas Verba, trimitininkas Vilandas Kazdailevičius ir akordeonistas Gytis Kaušius. Ir, žinoma, svarbiausi – orkestrų dirigentai! Tai Tadas Motiečius ir profesorius Ričardas Sviackevičius.

 

Radu_Ratoi_Moldova (1)

 

Vienas iš Lietuvos akordeonistų asociacijos veiklos prioritetų – rengti tarptautinį akordeono konkursą ir jo laureatams suteikti sceną tarptautiniame akordeono festivalyje. Lapkričio 19 d. 19 val. Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje gros atlikėjas, ne tik nugalėjęs konkurse Vilniuje, bet ir tituluotas Pasaulio čempionu, Moldovos akordeonistas Radu Ratoi, kurio muzikiniai pasiekimai aukščiausiais balais vertinami visuose prestižiniuose konkursuose keletą pastarųjų metų ir koncertinėje, ir virtuozinėje kategorijoje.

 

K.Paier_A.Valcic_2_Austrija_photo_by_Michael_Reidinger

   

Festivalio kulminacija ir baigiamasis koncertas įvyks Šv. Kotrynos bažnyčioje lapkričio 20 d. 19 valandą. „Vizija dviems“ – taip vadinasi dueto iš Austrijos ir Kroatijos programa, aprėpianti ansamblio dešimties metų kūrybinę odisėją. Jis – kaip Odisėjas, kaskart bangų išmetamas vis kitame pasaulio krante. O ji – lyg Penelopė, tik ne tyliai ir kantriai laukianti savajam krante, o kurianti. Melodijomis išliejanti savo saudade, kuriomis apsigaubia tarsi fluidų voratinkliu. Jų dviejų instrumentai – violončelė ir akordeonas – susilieja į vieną magišką dūzgesį, kuris dvelkia Rytais, užsimiršimo medumi, žaižaruoja balkaniškais ritmais, žadina nepatirtų kelionių ilgesį.

 

Violončelininkės Asjos Valcic ir akordeonisto Klauso Paier tandemas gros savo pačių kurtą muziką, kuri skamba labai originaliai, yra kupina polėkio ir aistros, kartais kvepia Rytais ir kviečia į Šilko kelią, iš naujo atranda Mocartą ir Debiusi, įgarsina sapno poeziją. Išties, šie muzikai turi ką pasakyti vienas kitam ir publikai: jie išgrynino savo braižą, sukurdami nuostabią tembrinę sinergiją, į violončelės ir akordeono dialogą įterpdami ir bandonijos replikų.

   

Festivalio rengėjai Lietuvos akordeonistų asociacija linki malonių įspūdžių festivalio renginiuose ir primena, kad dauguma jų nemokami, o bilietus galima įsigyti koncerto vietoje arba per www.kakava.lt bilietųsistemą.

Daugiau informacijos: www.akordeonofestivalis.lt

Bilietus platina www.kakava.lt