Pietų Korėjos mada šiandien populiari kaip niekada. Žmonės visame pasaulyje kopijuoja šios mažos šalies gatvės stilių, mėgdžioja jos aktorių ir dainininkų įvaizdį. Kodėl korėjiečių stilius taip išpopuliarėjo? Kaip Pietų Korėja per madą siekia daryti politinę įtaką?

 

mada_800x533

Sumanus valdžios planas

 

Rytų Azijoje įsikūrusi mažytė Pietų Korėja nuo seno žavi spalvinga, netikėtų formų ir sprendimų kupina mada. Šios šalies stileivų nesupainiosi su niekuo. Rinkdamiesi aprangą korėjiečiai geba stilingai suderinti daugybę skirtingų elementų. Atrodo, kad mada ir puikus skonis glūdi tiesiog korėjiečių DNR. Vyrai, moterys, netgi vaikai žavi idealiai suderintu įvaizdžiu. Jis – ryškus, bet subalansuotas, spalvingas, sykiu skoningas. Vyriškos detalės meistriškai maišomos su moteriškomis, o elegancija susipina su pankiškais elementais. Ne veltui korėjiečių madą pamilo tiek Vakarų įžymybės, tiek eiliniai stileivos. Tačiau kodėl viso pasaulio žvilgsnis nukrypo būtent į Pietų Korėją, o ne, tarkime, Japoniją? Juk ši šalis irgi pasižymi išskirtine kultūra. Sėklos tapti globalia mados rinka buvo pasėtos, kai Pietų Korėja 1970-aisiais tapo pagrindiniu „H&M“ cechu.

 

Vis dėlto svarbiausius pokyčius sukėlė 1997-aisiais prasidėjusi Azijos finansų krizė. Jai pasibaigus, Pietų Korėjos valdžia nusprendė remti pramogų industriją, kad atgaivintų ekonomiką. Nuo tada kiekvienais metais didžiulės lėšos investuojamos į šalies popmuziką ir kiną. Taip visą pasaulį pasiekė korėjiečių muzika, serialai, animė filmukai. Žinoma, ir išskirtinė šios šalies mada. Pamažu Pietų Korėja tapo svarbia ir įtakinga pasaulyje. Originalus korėjiečių stilius pavergė ne tik Azijos gyventojus, bet ir vakariečius.

 

Pietų Korėjos dainininkams ar serialų veikėjams reikia tik vilkėti kokį nors drabužį, kad šis įvaizdis būtų pradedamas visuotinai mėgdžioti. 2021 m. visą pasaulį sužavėjo korėjiečių distopinis serialas „Kalmaro žaidimas“. Tikru hitu tapęs serialas pasakoja apie finansinių problemų prislėgtą mechaniką Seongą Gi-Hun. Norėdamas išgyventi sutinka dalyvauti šiurpiame žaidime, kur tenka rizikuoti savo gyvybe. Šiandien visame pasaulyje puikiai atpažįstami „Kalmaro žaidimo“ ženklai: raudonas kombinezonas, žali sportiniai kostiumai ir balti „Vans“ bateliai. Šios aprangos detalės masiškai šluojamos iš parduotuvių lentynų. Manoma, kad panašų poveikį turės ir neseniai sukurtas Pietų Korėjos fantastinis serialas „Hellbound“.

 

Galinga Korėjos banga

 

Pietų Korėja puikiai supranta, kad Vakarų valstybių turbūt niekada neperspjaus savo ekonomika ar kariuomene. Tačiau ji tiesiog meistriškai išnaudoja minkštąją galią – muziką ir filmus. Šiandien Pietų Korėjos popkultūra mėgstama ne tik Rytų Azijoje, bet ir JAV, Europoje, netgi Australijoje. Šis fenomenas pramintas hallyu – Pietų Korėjos banga. Tokį terminą 1999-aisiais sugalvojo Pekino žurnalistai. Jie buvo didžiai nustebinti greitai augančio Pietų Korėjos pramogų pasaulio populiarumo Kinijoje. Minkštoji galia veikia panaudojant patrauklumo elementą. Žiūrėdami populiarų korėjietišką serialą dauguma nė nesusimąsto, kad taip perduodamos šios šalies kultūros vertybės. Tikriausiai prisimenate, kokį ažiotažą 2012 m. sukėlė korėjiečių atlikėjo PSY daina „Gangnam style“. Žmonės visame pasaulyje mėgdžiojo dainos klipe matomą šokį, stengėsi atkartoti PSY bei jam pritariančios dainininkės Hyunos stilių. Daina tapo globaliu fenomenu ir daugiausiai peržiūrų „Youtube“ platformoje sulaukusiu vaizdo įrašu. Tiesa, 2017 m. ją nukarūnavo amerikiečių dainininkas Charlie Puthas.

 

Atsispyrus nuo 2012-ųjų, Pietų Korėjos ambicinga strategija tęsiasi. Šalis toliau sėkmingai eksportuoja savitą madą ir muziką. Kasmet sostinėje Seule vyksta mados savaitė, kurios metu Vakarai supažindinami su vietos dizaineriais. Įdomu tai, kad šalies valdžia finansiškai remia tiek šią savaitę, tiek Pietų Korėjos mados ir dizaino konkursą. Tai kylantiems dizaineriams suteikia progą parodyti pasauliui savo kolekcijas ir žinomumu pralenkti kitų Azijos šalių dizainerius. Japonijoje ar Singapūre situacija visiškai kitokia. Jauni šių šalių dizaineriai gali pristatyti kolekcijas plačiajai visuomenei tik tada, jei patys turi lėšų arba randa rėmėjų.

 

Investuodama į mados kūrėjus ir popkultūrą, Pietų Korėjos valdžia žino, kad tai paskatins Vakarų visuomenę nemažomis sumomis papildyti šalies biudžetą. Vis dėlto tai nereiškia, kad vien valdžios pinigų užtenka tam, jog visas pasaulis garbintų korėjietišką madą. Ji pati savaime unikali, turi niekur kitur nematytų elementų. Skirdami lėšas šalies kultūros eksportui, politikai tik padeda jai lengviau sklisti po pasaulį. Tačiau Pietų Korėjos kultūra ir mada nebūtų tokios populiarios, jei neturėtų galingo užtaiso.

 

Dalelė Pietų Korėjos namų spintoje

 

Tad koks gi tas korėjiečių stilius? Kaip jo elementus pritaikyti kasdienėje aprangoje? Pietų Korėjos sostinėje Seule moterų stilius skirstomas į dvi pagrindines kryptis. Pirmoji kryptis yra klasikinių elementų turintis moteriškas stilius. Tai nėriniuotos palaidinės, trumpi languoti sijonai, pastelinės spalvos, gėlių raštai, elegantiški švarkeliai. Antroji kryptis – aštresnis, pankiškais akcentais dėmesį traukiantis stilius. Jį palaikantys korėjiečiai renkasi sportinės aprangos elementus, išskirtinio kirpimo švarkus ir paltus, oversized marškinėlius ir kelnes, neonines spalvas, akį rėžiančius aksesuarus. Gatvės madoje itin populiaru derinti, rodos, nesuderinamus aprangos elementus: romantiškas sijonas poruojamas su sportiniu džemperiu, o elegantiška palaidinė vilkima su apsmukusiomis kelnėmis. Pietų Korėjos madoje gausu unikalių aksesuarų, ryškių spalvų, netikėtų raštų.

 

Norint prisijaukinti dalelę korėjietiškos mados, reikia laikytis kelių taisyklių. Korėjiečiai be galo mėgsta oversized aprangą. Neretai iš per didelių drabužių susideda visas aprangos komplektas. Visgi korėjiečiai geba viską suderinti taip, kad neatrodytų pernelyg apsmukę. Norint pagyvinti asmeninį stilių, verta prisijaukinti oversized drabužius. Tokio tipo džemperį galite derinti su koketišku sijonu. Arba laisvus džinsus vilkėti su aptemptais marškinėliais. Gera idėja įprastą aprangos ansamblį papildyti per dideliu švarku ar paltu. Tuomet nusimetus viršutinį rūbą galima visiškai pakeisti įvaizdį.

 

Kitas svarbus Pietų Korėjos stiliaus atributas – sijonas. Korėjietės ypač mėgsta mokyklinę uniformą primenančius klostuotus, languoto rašto, trumpus sijonus. Juos galima derinti su viskuo – džemperiais, koketiškomis palaidinėmis ar paprastais baltais marškinėliais. Jei nenorite atrodyti it mokyklinukė, klostuotą sijoną rinkitės kiek ilgesnį. Jį derinkite su neutralių atspalvių palaidinėmis ar džemperiais. Puikiai tiks juoda ar pilka palaidinė aukšta apykakle (turtle neck). Korėjiečių madoje be galo svarbios ryškios spalvos. Mes, vakariečiai, paprastai tokias spalvas naudojame kaip akcentą. Tačiau korėjiečiai nebijo akis tiesiog rėžiančio ryškumo. Dažnai nuo galvos iki kojų vilki ta pačia ryškia spalva, tik skirtingų atspalvių. Itin mėgstama ryški mėlyna, geltona, rožinė, purpurinė. Tad metas nuspalvinti savo garderobą! Jei nenorite atrodyti pernelyg rėksmingai, spalvos ryškumą palengva mažinkite. Pavyzdžiui, dėvėkite ryškiai rožinį švarką, pastelines rausvas kelnes ir koralų atspalvio palaidinę. Nereikėtų pamiršti ir unikalių aksesuarų. Jie pagyvins net niekuo neišsiskiriančią aprangą. Tinka viskas – neįprasti akiniai nuo saulės, neoninė rankinė, itin dideli auskarai.