Visame pasaulyje palmių aliejaus suvartojimas auga. Tačiau tai labai prieštaringai vertinamas produktas.

 

aliejus

Viena vertus, palmių aliejus turi gerų savybių. Kita vertus, jis didina širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Aplinkosaugininkams nerimą kelia didėjantis palmių aliejaus vartojimas, nes sodinant palmes kertami ištisi miškai.

 

Palmių aliejus išgaunamas iš palmių vaisių minkštimo. Nerafinuotas palmių aliejus kartais vadinamas raudonųjų palmių aliejumi dėl rausvai oranžinės jo spalvos. Pagrindinis palmių aliejaus šaltinis yra gvinėjinės alyvpalmės (lot. Elais guinneesis) medis, natūraliai augantis Vakarų ir Pietvakarių Afrikoje. Šiame regione aliejus vartojamas jau daugiau nei 5000 metų.

 

Panaši aliejinė palmė (lot. Elais oleifera) aptinkama Pietų Amerikoje, tačiau retai yra auginamos komerciškai. Tačiau šių dviejų augalų hibridas kartais yra naudojamas palmių aliejaus gamyboje.

 

Pastaraisiais metais aliejinių palmių auginimas persikėlė į Pietryčių Aziją, įskaitant Malaiziją ir Indoneziją. Šios dvi šalys šiuo metu pagamina 80 % pasaulyje parduodamo palmių aliejaus.

 

Kaip ir kokosų aliejus, palmių aliejus yra pusiau kietos konsistencijos kambario temperatūroje. Tačiau pradeda tirpti 35° temperatūroje, t. y. aukštesnėje negu kokosų aliejus (24°). Taip yra dėl skirtingų šių dviejų aliejų riebalų rūgščių sudėties.

 

Palmių aliejus yra vienas iš pigiausių ir populiariausių aliejų pasaulyje, kuris sudaro trečdalį pasaulinės augalinio aliejaus gamybos. Svarbu palmių aliejaus nemaišyti su palmių branduolių aliejumi – tai skirtingi produktai. Nors abu aliejai išgaunami iš to paties augalo, tačiau palmių branduolių aliejus yra išgaunamas iš vaisiaus sėklų. Šis aliejus turi kitokių naudingų savybių sveikatai.

 

Palmių aliejus naudojamas kepimui, taip pat jo dažnai dedama į paruoštų vartoti maisto produktų sudėtį prekybos centruose. Jo skonis pikantiškas ir žemiškas. Kai kurie žmonės jo skonį apibūdina kaip morkų ar moliūgų. Šis aliejus yra pagrindinis aliejus Vakarų Afrikoje ir tropinių kraštų virtuvėse, gaminant troškinius su kariu ir kitus aštrius patiekalus. Jis dažnai naudojamas kepti arba gruzdinti, nes jis turi aukštą dūmų tašką (232°) ir išlieka stabilus, kai kaitinamas ant didelės ugnies.

 

Be riešutų sviesto palmių aliejus gali būti randamas ir kituose maisto produktuose: javų dribsniai, kepiniai (duona, sausainiai, pyragaičiai), baltymų ir dietiniai batonėliai, šokoladas, grietinėlė kavai, margarinas ir kt.

 

1980 metais palmių aliejus buvo pakeistas trasriebalais daugelyje produktų, nerimaujant, kad vartojant tropinius aliejus gali būti kenkiama širdžiai. Tačiau tyrimai parodė, kad transriebalai dar labiau kenkia širdžiai, todėl daugelis gamintojų atsisakė jį naudoti.

 

Šio aliejaus galima rasti ir daugelyje ne maisto produktų, pavyzdžiui, dantų pastoje, muiluose ir kosmetikoje. Be to, jis gali būti naudojamas gaminti biodyzelinį kurą, kuris gali būti naudojamas kaip alternatyvios energijos šaltinis.

 

Maistinė vieno šaukšto (14 g) palmių aliejaus vertė: 114 kalorijų, 14 g riebalų, 7 g sočiųjų riebalų, 5 g mononesočiųjų riebalų, 1,5 g polinesočiųjų riebalų, 11 % vitamino E rekomenduojamos dienos normos. Visos kalorijos palmių aliejaus yra iš riebalų. Jo riebalų rūgščių suskaidymas yra 50 % sočiųjų riebalų rūgščių, 40 % mononesočiųjų riebalų rūgščių ir 10 % polinesočiųjų riebalų rūgščių.

 

Palmių aliejaus reikėtų vartoti mažiau arba apskritai atsisakyti ne tik dėl geresnės sveikatos, bet ir dėlto, kad dėl naujų alyvpalmių plantacijų yra naikinamas kraštovaizdis, prasideda pokyčiai ekosistemoje, laukinei gamtai gresia išnykimas arba negrįžtami sveikatos pokyčiai.