Prasidėjęs šaltasis sezonas yra tikras iššūkis sąnariams, nepriklausomai nuo žmogaus amžiaus. Sąnariai mėgsta šilumą, patogumą ir sveiką judėjimą, tad labai svarbu yra neužsisėdėti. Dėl nuolatinio sėdėjimo atsiranda kelių, čiurnų ir klubų sąnarių skausmai, blogėja stuburo juosmeninės dalies, pečių juostos ir kaklo būklė. Pasak medicinos mokslų daktaro, ortopedo Giedriaus Bernatavičiaus, sėdimoji padėtis silpnina ir vargina raumenis, kurie yra pagrindiniai sąnarių ramsčiai.

 

Giedrius Bernatavičius

 

„Judėjimas yra gyvenimas, o gyvenimas yra judėjimas. Sąnariams, kremzlių būklei, sąnario kraujotakai labai svarbus yra judėjimas. Jeigu nejudėsi, nukentės paties kaulo kokybė. Vystosi osteopenija, vėliau osteoporozė. Sąnarių judesys atitolina rimtą patologiją arba apskritai padeda to išvengti“, -TV8 laidoje „Sveikas rytojus“, kurioje buvo skiriamas didelis dėmesys sąnarių sveikatai, pasakojo VUL Santaros klinikų  Vaikų ligoninės Ortopedijos ir traumatologijos skyriaus vedėjas gyd. ortopedas Giedrius Bernatavičius.

 

Diana Bodzevič

 

Laidoje savo patirtimi pasidalino ir architektė, ponia Nijolė iš Vilniaus. Ji, išėjusi į pensiją, pajuto, kad nejudrumas turėjo įtakos ne tik svorio augimui, bet ir sukėlė sąnarių skausmus. Dabar senjorė kiekvieną rytą, viena ar su bendraminte, žygiuoja Karoliniškių apylinkėmis ir turi patarimų kitiems, kaip palaikyti puikią sąnarių būklę.

 

Irena Pivoriūnienė ir senjorė Nijolė

 

„Buvo gyvenime ir nugaros skausmų, ir kojų skausmų. Pasivaikštai po gamtą, praeini savo takais. Dirba ir rankos, ne tik kojos, pamosikuojam jomis, padarome pratimų, žinodami, kur mums skauda. Ypatingai gerai yra maudymasis ežere. Nepaprastai smagu iš ryto nuvažiuoti prie ežero, kur pakrantė tuščia, o žmonių nėra. Praplauki savo distanciją, kaip mes sakome, ir važiuoji namo“, – savo geros savijautos receptu dalinosi laidos herojė ponia Nijolė.

 

Nijolė

 

Gydytojas ortopedas G. Bernatavičius atkreipia dėmesį į fizinės veiklos svarbą. Pats gydytojas reguliariai sportuoja, tokiu būdu stengdamasis atitolinti stuburo problemas, tačiau pabrėžia, kad sportas gali būti ne tik naudingas, bet ir pakenkti sąnariams. Kenksmingas sportas gali būti tiems, kurie be fizinio pasiruošimo ar be trenerio konsultacijos, bando pradėti bėgti ilgesnius nuotolius ar kiloti labai didelius svarmenis. Gydytojas, kaip vieną iš natūraliausių sąnarių būklę veikiančių veiksnių, įvardija vandenį ir, žinoma, sveiką mitybą.

 

senjorė Nijolė

 

„Vanduo, be abejo, yra svarbu. Sąnarys turi sąnarinę kapsulę ir pats produkuoja skystį, tepa sąnarį, kad kremzlė nesidėvėtų. Skysčio vartojimas yra labai svarbu, kaip ir sveika mityba“, – pasakojo gyd. ortopedas G. Bernatavičius.

 

Pasak gydytojo G. Bernatavičiaus, kojų sąnarių būklei didelę įtaką daro avalynė. Jeigu jaučiate, kad jūsų kūno svoris pėdoms paskirstomas netolygiai ir jūsų stovėsena yra netaisyklinga, anot gyd. ortopedo, reikia rinktis avalynę tik su minkštu padu, kuri perims dalį svorio, tenkančio pėdai, o kojų sąnariams, tokiu būdu, sumažinsite apkrovą.

 

Dažnas stengiasi paisyti kuo sveikesnės gyvensenos principų, deja, tai nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti. Be to, dėl itin greito gyvenimo tempo, labai sunku tinkamai prisižiūrėti savo mitybą, tad neretai organizmui nesuteikiame visų jam reikalingų medžiagų. Kalbant apie sąnarių sveikatą, itin svarbus – kolagenas.

 

Žodis „kolagenas“ yra kilęs iš graikų kalbos, colla reiškia „klijai“, genno – „gaminti“. Kolageną organizmas gamina natūraliai, o pagrindinė šio baltymo funkcija  yra „suklijuoti“, „sujungti“ ląsteles, iš kurių formuojasi audiniai. Deja, vidutiniškai nuo 25-erių metus kolageno gamyba ima lėtėti. Organizmas ima jo naudoti daugiau nei pasigamina, taip su laiku atsiranda vis didesnis šio baltymo trūkumas.

 

„Pamaitinti sąnarius, kremzles ir kaulus, apsaugoti nuo vadinamo priešlaikinio sąnario kremzlės susidėvėjimo, padeda įvairūs papildai su kolagenu. Ypač veiksmingi, šalia sveiko gyvenimo būdo, yra papildomai vartojami išgryninti pirmojo ir antrojo tipo kolagenai, tokie kaip Cemio Gemze. Pirmojo tipo kolagenas formuoja stiprų, į pintą virvę panašų, skaidulinį audinį, kad raiščiai ir sausgyslės galėtų pakelti smarkų tempimą. Šis kolagenas susidaro iki 90 proc. visų kolagenų kūne. Jo daug yra ir odoje. Antrojo tipo kolagenas yra iš labai plonų skaidulų ir formuoja tankius, erdvinius tinklus, saugančius kremzles nuo apkrovų. Jis sudaro iki 70 proc. kremzlės masės. Vitaminas C padeda palaikyti normalų kolageno, taip reikalingo normaliai kaulų, kremzlės ir odos funkcijai, susidarymui“, – apie kolageną pasakoja vaistininkė Diana Bodzevič.

 

Kolagenas yra labai svarbus mūsų organizmui baltymas, nes atlieka daugybę mūsų organizmui naudingų funkcijų. Jis aktyviai dalyvauja audinių atstatymo (regeneracijos) procese, intensyviai drėkina odą, skatina odos ląstelių medžiagų apykaitą ir regeneraciją, skatina plaukų augimą, stiprina nagus, gerina sąnario judrumą, didina kaulinio audinio tankį, gerina regėjimą, palaiko dantenų sveikatą, suteikdamas joms stangrumo, elastingumo, užtikrina kraujagyslių sienelių elastingumą, suminkština pooperacinių randų kraštus, skatina žaizdų gijimą.

 

Laidos „Sveikas rytojus” stopkadrai