Vienas iškiliausių Renesanso laikų italų menininkų Rafaelis 1518 – 1520 metais nutapė „Jaunos moters portretą“ (it. „La Fornarina“). Paveikslą, kuris uždavė daugybę klausimų apie menininką ir jo pozuotoją.

 

Manoma, kad paveiksle vaizduojama žymioji Rafaelio „Siksto madona“. Iš tiesų paveikslui pozavusi Margarita Luti nebuvo be nuodėmės… Tikrai ne šventoji…

 

Kol sutiko lemtingąją moterį, Rafaeliui nestigo nei turtų, nei šlovės. Istorikų ir kritikų nuomonės, kada šie du žmonės susitiko, išsiskiria. Jų pažintis ir santykiai apipinti žodžiu ir raštu perduodamomis legendomis. Vienoje jų pasakojama, kad Rafaelis su Margarita atsitiktinai susitiko vieną vakarą, vaikščiodami Tibro upės pakrante. Tuo metu jis dirbo pas kilmingą bankininką Agostiną Čigį ir tapė jo Farnesinos rūmų sienas. Čia buvo sukurti „Trijų gracijų“ ir „Galatėjos“ siužetai. Liko tik trečias siužetas „Kupidonas ir Psichė“, tačiau jam niekaip nerado tinkamų modelių. Nuo čia viskas ir prasidėjo. Iš pirmo žvilgsnio suprato, kad Margarita, einanti Tibro pakrante, yra ta moteris ir daugiau ieškoti nebereikia. Nuo tada jo gyvenimas tapo kitoks.

 

Margarita buvo kepėjo duktė, prieš daugelį metų iš saulėtosios Sienos persikėlusi gyventi į Romą. Dailininkas iškart pasiūlė pozuoti, tačiau jauna moteris atsakė, kad turi pasitarti su tėvu. Už 3000 auksinių tėvas leido dienomis ir naktimis dukrai dirbti su menininku. Margarita pasiūlymu taip pat džiaugėsi. Moteriška nuojauta šnabždėjo, kad turtingas menininkas ją myli. Jie nedelsiant išvyko į Farnesinos vilą dirbti  ir nuo tada nesiskyrė. Ilgainiui aistra Margaritai ėmė trukdyti darbui.

 

Viskas vyko taip seniai, kad sunku pasakyti, ar istorija tikra tiesa. Kai kurie abejoja, ar Margarita Luti pozavo ir kituose paveiksluose, pavyzdžiui, „La Donna Valleta“ (it. „Moteris su šydu“).