Vakarų medicina ne visada gali atsakyti žmogui į jam kylančius klausimus, todėl pastaruoju metu vis daugiau domimasi alternatyviomis gydymo sistemomis. Tradicinė Tibeto medicina yra holistinė, t. y. į žmogų žvelgia kaip į vientisą sistemą, kuri yra neatskiriama pasaulio dalis. Apie tibetietiškojo masažo paslaptis pasakoja sertifikuota tibetietiškojo masažo Ku Nje, dietologijos, gyvenimo būdo ir mantrų terapijos specialistė Anastasija Žandalinova.

 

tibeto medicina

Kokią reikšmę Tibeto medicinoje turi profilaktika? 

 

Profilaktika ir sveikas gyvenimo būdas Tibeto medicinoje turi didelę reikšmę. Būtent tam pasitelkiami įvairūs masažai, tibetietiška joga ir mityba.

 

Kokias didžiausias klaidas daro tipiškas lietuvis?

 

Didžiausia klaida – ta, kad žmonės nepusryčiauja, iš ryto nieko nevalgę geria kavą, valgo per daug vėlai vakare, taip pat skubėdami.

 

Ar Tibeto medicina rekomenduoja atsisakyti kavos, energinių gėrimų? 

 

Nebūtinai. Visi patarimai suteikiami individualiai. Vieni žmonės gali gerti kavą, kiti – nelabai. Reikia įvertinti laiką, kada ji geriama. Taip pat protingai pasirinkti jos kiekį – per dažnai geriama kava gali pakenkti, sukelti nerimą, nemigą. Renkantis bet kokius produktus būtina atsižvelgti į individualias paciento savybes: organizmo, sveikatos būklę ir pan. Taip pat reikia įvertinti ir klimato zoną, kurioje jis gyvena, metų arba paros laiką.

 

Kokias su poilsio, miego režimu susijusias klaidas dažniausiai daro šiuolaikiniai žmonės? 

 

Svarbu miegoti užtektinai ir neiti gulti per vėlai. Ne visiems patariama miegoti dieną. Tokiu paros metu miegoti gali vyresnio amžiaus žmonės, vaikai, patiriantys nuovargį, ligoniai, o sveikai gyvenantiems dieną geriau nemiegoti. Nepatartina užmigti iš karto po pietų, geriau išeiti pasivaikščioti. Vakare sveikiausia eiti gultis 22–23 val. Prieš miegą patartina daug nevalgyti.

 

Dauguma rekomendacijų, susijusių su ligų profilaktika, geros sveikatos palaikymu, skirtingose medicinos sistemose yra panašios, taip pat Vakarų medicinoje. Norint išlikti sveikiems, patariama vadovautis sveiku protu, reguliariai valgyti ir laikytis dienos režimo.

 

Kuo ypatinga Tibeto joga?

 

Tibeto joga nuo kitų pratimų sistemų skiriasi tuo, kad nebūtinai reikia lankyti daug užsiėmimų. Yra labai paprastų pratimų, susijusių su skirtingais organais arba jų sistemomis, kuriuos pasirinkti reikėtų individualiai. Pavyzdžiui, turint širdies problemų keletą minučių rytais rekomenduojama atlikti tam tikrų pratimų, stiprinančių širdį. Jų galima išmokti per Tibeto jogos užsiėmimus.

 

Ar patariama valgyti mėsą, pieno produktus? 

 

Viskas priklauso nuo žmogaus organizmo, vietovės, kurioje gyvena, klimato. Kai kurie asmenys būtinai turi valgyti mėsą, ypač gyvenantys mūsų šalyje, kur šalta ir drėgna. Tačiau nereikia jos valgyti 3 kartus per dieną. Kai kuriems žmonėms patartinas vegetarizmas, ypač tiems, kurių organizme per daug karščio – Ugnies stichijos. Pieno produktus irgi reikia vartoti saikingai. Jie gali būti naudingi priklausomai nuo situacijos. Svarbiausia – valgyti kokybišką mėsą, užaugintą be hormonų ir antibiotikų.

 

Ar rekomenduojama vartoti augalus, žoleles, jų rinkinius? 

 

Taip. Patariama gerti karštą mėtų, kmynų, gvazdikėlių, pankolių, anyžių, muskatų arbatą. Visiems tinka gerti karštą virintą vandenį, ypač prieš pusryčius, kad virškinimo sistema pabustų. Renkantis augalus, jų rinkinius, maisto papildus reikia atsižvelgti į individualią kiekvieno žmogaus situaciją, organizmo būklę, metų laiką.

 

Dabar parduotuvėse visada galima rasti pomidorų, salotų ir kitų šviežių daržovių. Tai ne visai sezoninis maistas. Ar sveika žalumynus valgyti žiemą? 

 

Po truputį sveika, tačiau Tibeto medicina pataria valgyti labiau apdorotą maistą, ypač žiemą, jeigu yra virškinimo problemų ir kamuoja nemiga. Neapdorotą maistą rekomenduojama rinktis žmonėms, kurių organizme yra daug karščio, kurie nuolatos labai prakaituoja ir netgi šaltymečiu jiems būna labai karšta.

 

Tačiau žalumynų vis tiek šiek tiek reikia, pavyzdžiui, špinatų arba žalių salotų, bet ne per daug. Svarbiausia – kad maistas būtų kokybiškas.

 

Kokia yra tradicinė Tibeto medicina?

 

Tibetas – tai šiaurinėje Himalajų kalnų plynaukštėje esanti šalis. Nuo žilos senovės ji garsėja savita kultūra, magija ir tradicine medicina, kuri nepraranda populiarumo iki šiol.

 

Tibeto medicinos specialistas nėra vien kūno sandaros žinovas. Jis išsilavinęs tiek dvasiškai, tiek bioenergetiškai, moka gydyti žodžiais, prisilietimais, atlikti tam tikrus ritualus. Siekiantys tapti gydytojais studijuoja anatomiją daugiau negu keletą metų. Taip pat ne vienus metus turi praktikuotis, kad įgytų užtektinai patirties.

 

Kas labiausiai traukia susidomėjusius šiuo tradiciniu gydymu? Turbūt tai, kad ši sistema nėra taikoma visiems vienodai, bet atsižvelgiama į kiekvieno žmogaus individualias organizmo savybes, gyvenimo būdą, vietą, kurioje gyvena. Vilioja ir jos efektyvumas. Jeigu tradicinė Tibeto medicina nebūtų tokia veiksminga, nebūtų taip sparčiai paplitusi pasaulyje ir susilaukusi pasekėjų daugelyje šalių.

 

Specialistų teigimu, šiuo metu gana populiarius iš Pietų Indijos ar kitų šiltų klimato zonų kilusius rytietiško dvasingumo ir sveikatingumo mokymus neretai būna sunku pritaikyti kitose pasaulio vietose. Tibeto mediciną daug lengviau pritaikyti Rytų ir Vidurio Europos regionuose, nes atsižvelgiama į šiltų bei šaltų metų laikų kaitą.

 

Tūkstantmečiais kaupta patirtis

 

Tibeto medicina skiria daug dėmesio trijų kūno substancijų-stichijų (vėjas, tulžis, gleivės) veiklai žmogaus organizme ir teigia, kad šių sistemų išsibalansavimas gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

 

Kaip ir tradicinė medicina, ji susideda iš ligų profilaktikos, diagnostikos ir gydymo. Gydoma keičiant mitybą, gyvenimo būdą, vartojant vaistus, taikant fizioterapijos priemones, pasitelkiant magiją.

 

Diagnostika

 

Dauguma pastebėjo, kad susirgus labai subtiliai pasikeičia žmogaus būsena, organizme atsiranda tam tikrų ženklų, į kuriuos Vakarų medicina ne visada kreipia dėmesį: pasikeičia liežuvio spalva, pablykšta arba parausta oda, pasikeičia šlapimo ir prakaito kvapas, kinta nuotaika. Tradicinė Tibeto medicina visus šiuos pokyčius išanalizavo ir tūkstantmečius kaupė apie tai žinias.

 

Per apžiūrą įprastai žmogus apžiūrimas, nustatomas jo organizmo tipas, jame vyraujančios energijos. Skiriamas dėmesys odos ir gleivinių spalvai, liežuvio apnašoms, analizuojamas šlapimas, remiantis devyniais kriterijais, čiuopiamas pulsas, įvertinamas jo dažnumas ir t. t.

 

Organizmo tipai 

 

Pagal Tibeto tradicinę mediciną, žmonės nėra vienodi. Pagal tai, kokios stichijos vyrauja organizme, jie skirstomi į tris tipus.

 

Vėjo stichija (Lung) susijusi su judėjimu. Ji atsakinga už nervų sistemą, kvėpavimo organus ir dujų apykaitą organizme.

Tulžies stichija (Tripa) susijusi su karščiu. Ji atsakinga už virškinimo sistemą.

Gleivių stichija (Badkan) susijusi su organizmo skysčiais ir gleivėmis.

 
Kūno substancijos Organizmo savybės Būdo savybės  Rekomenduojama mityba Rekomendacijos elgesiui
Gleivės Dažniausiai stambių kaulų, aukšti. Lėta medžiagų apykaita. Dažnai sulaukia gilios senatvės.Organizme linkusios kauptis gleivės, augti svoris. Ramūs, kantrūs, praktiški, juda lėtai. Linkę atrasti pusiausvyrą. Gali būti linkę tinginiauti, todėl gali nutukti ir kilti sveikatos sutrikimų. Šviežias, karštas, lengvai virškinamas, geriau termiškai apdorotas, pagardintas prieskoniais. Patartina vengti žalio ir šaldančio organizmą maisto: šviežių vaisių, daržovių. Medžiagų apykaita lėta, todėl patariama valgyti rečiau, t. y. kas kelias valandas, kad maistas būtų gerai suvirškintas. Nepatariama užkandžiauti, gerti per daug skysčių. Vertėtų rinktis karštus gėrimus. Žuvis ir mėsa tinka neriebi arba troškinta. Nepatariama miegoti po valgio. Medžiagų apykaita lėta, todėl patariama aktyviai sportuoti, nebijoti didesnio fizinio krūvio, dirbti protinį darbą. Tinka sportuoti gryname ore,vaikščioti pėsčiomis. Būtina vengti šalčio ir drėgmės. Nepatariama būti drėgnose patalpose, sušlapti avalynės, maudytis šaltuose vandens telkiniuose.
Tulžis  Dažniausiai vidutinio ūgio, šiltomis galūnėmis. Organizmas karštas, kraujotaka aktyvi. Dažnai prakaituoja, perkaista, nemėgsta vasaros karščių. Patinka vėsuma. Linkę vadovauti, greitai reaguoja į dirgiklius, supyksta. Drąsūs, moka būti linksmi. Dažni įsiūčio priepuoliai. Vengti šildančio maisto, netinka kepti, gausiai prieskoniais pagardinti patiekalai. Rekomenduojama vengti alkoholio. Maistas turi būti ne per karštas, bet ir ne per šaltas. Geriau valgyti mažiau, bet dažniau. Vaisiai ir daržovės turi būti valgomi švieži arba troškinti. Tinka įvairios žuvys. Patariama vengti smarkiai apdorotų mėsos gaminių: kumpių, dešrų, skilandžių. Reikėtų išmokti valdyti emocijas, ypač pykčio priepuolius, nes tai išbalansuoja organizmo energijas. Rekomenduojama vengti nuovargio, taip pat nesveika būti karštyje, degintis saulėje.
Vėjas  Liekni, dažniausiai neaukšto ūgio, su ryškiai matomomis kraujagyslėmis. Greitai kalba ir juda. Sausa oda, šalti linkusios galūnės. Greitai pavargsta, bet greitai ir atsigauna. Pasižymi dažna nuotaikų kaita. Nepasižymi labai gera atmintimi. Energingi, linksmi. Nevartoti per daug kavos ir energinių gėrimų, negerti nieko šalto, vengti ledų. Netinka termiškai neapdoroti vaisiai ir daržovės, badavimas. Nepatariama eksperimentuoti su madingomis detoksikacijos dietomis arba iškrovos dienomis. Nerekomenduojamas vegetarizmas ir veganizmas.Tinka šiltas ir kaloringas maistas, pagardintas prieskoniais, taip pat saldumynai, riebūs pieno produktai, mėsa. Nevalia pervargti, pernelyg intensyviai judėti, kalbėti nieko nevalgius. Būtina laikytis dienos režimo – valgyti ir eiti miegoti tuo pačiu metu.

Įdomu

  • Tulpa – Tibeto magijos praktika, per kurią pasitelkiant mintis sukuriamos įvairios būtybės. Dabartinėje Vakarų kultūroje tulpamantika (angl. tulpamancy) tapo šiuolaikinės jaunimo kultūros internete dalis. Pasitelkiant vaizduotę ir į meditaciją panašias technikas, mintyse sukuriamos įsivaizduojamos būtybės, su kuriomis bendraujama. Specialistai šią veiklą vertina prieštaringai. Jų teigimu, tai gali paskatinti psichikos ligų vystymąsi.
  • Tibeto magijos nepatariama naudoti mėgėjams, nes neteisingai atliekamos tokios praktikos gali sukelti rimtų ligų.
  • Tradiciniai tibetietiški vaistai gaminami iš Tibete augančių žolelių. Juos gaminant sakomi užkalbėjimai. Sudėtingiausi mišiniai ir tepalai sudaryti netgi iš 70 skirtingų žolelių.
  • Itin retais atvejais į vaistus labai mažais kiekiais dedama gyvsidabrio.
  • Gydymas karščiu, kai ant tam tikrų kūno taškų uždegami kūgio formos smilkalai, padeda sušildyti organizmą ir subalansuoti energijas.
  • Tibeto medicinoje naudojamos tokios fizioterapijos procedūros, kaip augalų vonios, įvairūs kompresai, taurės ir netgi kraujo nuleidimas.
  • Anot Tibeto gydytojų, tarp sapnų ir sveikatos yra glaudus ryšys. Egzistuoja netgi specialios technikos, padedančios susapnuoti tam tikrus sapnus, kurie padeda pasveikti.
  • Tibeto kultūroje egzistuoja sapnų joga. Tai sapnų valdymo technikos, padedančios sapnuoti sąmoningus sapnus. Manoma, kad pasitelkdami tokias technikas žmonės gali išmokti valdyti savo energijas ir numatyti ateitį.
  • Sa Če – tai geomatikos mokslas apie kraštovaizdžio ir pastatų poveikį žmogui. Pastatai ir vietos, kuriuose būname, juose tvyrančios energijos veikia mūsų sveikatą. Taigi itin svarbu gerai suplanuoti savo namus, t. y., jog jie stovėtų tinkamoje vietoje, taip pat tinkamai išdėstyti baldus.