Sabos karalienė – egzotiška ir paslaptinga valdžios moteris, įamžinta didžiuose pasaulio religiniuose kūriniuose: nuo hebrajų Biblijos ir musulmonų Korano. Jos atminimas taip pat išliko turkų ir persų piešiniuose, Kabalos traktatuose, krikščionių mistikų darbuose, kuriuose vaizduojama kaip dieviškos išminties įsikūnijimas ir Šventojo Kryžiaus kulto pranašė. Afrikoje ir Arabijoje Sabos išmintis perpasakojama iki šių laikų, daugiau nei 3000 metų.

 

seba

Holivudas taip pat neatsilaikė karalienės kerams ir 1959 metais kino ekranus pasiekė „Saliamonas ir karalienė Saba“. Legenda domina daugelį, tačiau istorikams ją tenka dėlioti kaip dėlionę ir vis tiek yra tuščių vietų. Tai viena paslaptingiausių legendų istorijoje.

 

Sabos karalienė garsėjo abejose Raudonosios jūros pusėse. Pasak arabų ir kitų islamo kraštų šaltinių, Sabos karalienė buvo vardu Bilkis ir valdė Pietų Arabijos pusiasalio karalystę, esančią dabartinio Jemeno teritorijoje. Etiopijos šaltiniuose teigiama, kad Sabos karalienė buvo monarchė vardu Makeda, valdžiusi Aksumo imperiją, dabartinėje Šiaurės Etiopijoje.

 

Tačiau yra išlikę archeologinių įrodymų, kad X amžiuje prieš Kristų Etiopiją ir Jemeną valdė ta pati dinastija, kurios pagrindinė būstinė buvo šiuolaikinio Jemeno teritorijoje. Po keturių dešimtmečių regionas pateko į Aksumo imperijos įtakos zoną. Taigi skirtingus kraštus vienijo bendra politika ir kultūra, todėl greičiausiai abiejų kraštų gyventojai buvo teisūs. Sabos karalienė turėjo valdyti ir Etiopiją, ir Jemeną, nors ir negalėjo būti gimusi abejose vietose, kaip teigiama skirtingose legendose.

 

Etiopų šventajame rašte apie karalių šlovę „Kebra Nagast“ pasakojama apie karalienę Makedą, kilusią iš Aksumo miesto, kuri keliavo į Jeruzalę pas garsųjį Saliamoną patarimo. Makeda su palyda pas išminčių praleido keletą mėnesį ir per tą laiką Saliamonas valdovę karštai pamilo. Kai Makedos vizitas artėjo į pabaigą, Saliamonas pakvietė nakvoti tame pačiame pilies sparne, kuriame buvo ir jo miegamieji. Makeda sutiko su sąlyga, kad nebus jokių seksualių užuominų ir veiksmų. Jis sutiko su sąlyga, tačiau tik tada, jei Makeda nepaims nieko, kas jam priklauso. Tą vakarą Saliamonas įsakė vakarienei patiekti aštraus ir sūraus maisto, o prie viešnios lovos padėjo stiklinę vandens. Naktį Makeda pabudo ištroškusi ir išgėrė tą vandenį. Tą pačią akimirką į kambarį įžengė Saliamonas ir pasakė, kad ji paėmė tai, kas priklauso jam. Tą naktį jie permiegojo ir Makeda grįžo į Etiopiją, laukdamasi Saliamono sūnaus.

 

Tuo pačiu metu dabartinėje Jemeno teritorijoje egzistavo Sabos arba Šebos karalystė. Islamo tautosakoje išliko duomenų, kad karalystės valdovės valdas buvo Bilkis. Karalienė ir krašto gyventojai garbino Saulę. Tai žinodamas Saliamonas nusiuntė karalienei laišką, kuriame papasakojo apie Dievą. Bilkis laišką suprato kaip grėsmę jos šaliai ir nežinojo, kaip į jį atsakyti. Todėl nusprendė aplankyti jį asmeniškai ir sužinoti daugiau apie jo kėslus ir tikėjimą. Su Džino pagalba Bilkis su visu sostu nuskriejo per vieną akimirką iki Saliamono rūmų. Sabos valdovė taip susižavėjo šiuo išradimu, Saliamono išmintimi, kad nusprendė atsiversti į jo religiją. Priešingai nei etiopų legendoje, Sabos karalienė iš Jemeno neturėjo intymių santykių su garsiausiu pasaulio išminčiumi.

 

Galbūt ateityje archeologai atras daugiau įrodymų apie tikrąją Sabos karalienės tapatybę. Tačiau kol kas turime pluoštą nuostabių istorijų, kuriomis galime tikėti, galime ne.