Gėlas ir sūrus jūros vanduo yra lyg seserys, tačiau tarp jų yra gana aiškių skirtumų. Pradėkime nuo to, kad kiekvienas iš jų turi savo misiją ir vaidmenį mūsų planetoje. Gėlo vandens atsargos atviruose rezervuaruose sudaro maždaug 2,5 % visų pasaulio išteklių – visa kita yra Žemės viduriuose. Kadangi geriamojo gėlo vandens poreikis kasmet tik didėja, pradėtas masinis sūrių jūros vandens šaltinių gėlinimas. Tuo pačiu metu abu vandenys yra arti ir iš tikrųjų skirtingos to paties reiškinio – In ir Jan – pusės.

 

vanduo

Įdomu tai, kad prancūzų jūrininkas, okeanografas Jacquesas – Yvesas Cousteau (1910 – 1997) per vieną savo kelionių jūra atrado sieną tarp šių dviejų šaltinių – ji labai aiškiai eina nuo Gibraltaro sąsiaurio krantų ties sankirta su Viduržemio jūra. Jūra turi tam tikrą temperatūrą, florą, fauną ir sudėtį. Įdomus faktas: jūros ir gėlo vandens šaltiniai niekada nesimaišo, daugiausiai dėl tankio skirtumo – litras vandenyno skysčio yra apie 25 g sunkesnis už litrą gėlo vandens. Tai nieko keisto, nes jame yra visas mikroelementų pėdsakų rinkinys, kurie prideda svorio sūriam skysčiui, palyginti su nesūriu. Naudojant specialius filtrus, šias priemaišas galima atskirti.

 

Norint gauti gėlo geriamojo vandens iš sūraus jūros vandens, galima naudoti šiuos metodus:

 
  • cheminis. Į sūrų jūros vandenį įdedamos cheminės medžiagos, kurios, reaguodamos su druskomis, padeda jas nusodinti. Pagrindinis šio metodo trūkumas yra didelė kaina, distiliavimas ir ilgas toksiškas procesas. Cheminis metodas apima distiliatorių naudojimą, distiliavimą, garinimą ir skirtingos sudėties skysčių atskyrimą. Tokiu atveju demineralizuoto vandens išeiga yra maksimali.
 
  • Joninis. Nudruskintas skystis praleidžiamas pro filtrus, kuriuose vyksta vandens jonų mainai su jonitu. Šis metodas leidžia ne tik gėlinti skystį, bet ir gauti iš jo vertingų mineralų. Proceso pelningumas priklauso nuo druskos kiekio vandenyje, o jis gali būti labai įvairus.
 
  • Atvirkštinė osmozė. Tokiu atveju vanduo priverčiamas bėgti per ploną membraną (per membraną praeina tik gryno vandens molekulė, o priemaišos sulaikomos). Technikos privalumai – minimalios energijos sąnaudos, dizaino paprastumas ir kompaktiškumas bei galimybė procesą atlikti visiškai automatiškai.
 
  • Užšalimas. Ledas iš jūros vandens, pasirodo, gali būti gėlas. Užšaldžius druskos skystį, ledas atskiriamas, nuplaunamas ir ištirpinamas. Metodas yra labai sudėtingas ir brangus, todėl naudojamas gana retai. Kaip pasirinkti tinką vandens valymo būdą? Norėdami tai padaryti, turite žinoti sunkaus vandens rodiklį ir pradėti nuo jo, nes padidėjęs deuterio kiekis yra labai nesveikas ir prisideda prie pagrindinių vandens savybių pasikeitimo.
 

Kol kas efektyviausios ir pigiausios vandens gėlinimo gamyklos nėra, tačiau mokslininkai tikisi, kad artimiausiu metu ši problema bus išspręsta ir sprendimas rastas. Gėlo vandens ištekliai nuolat senka, o jų poreikis didėja, todėl naujoviškos gėlinimo gamyklos kūrimas yra labai opi problema.

 

Kokybiško gėlo geriamojo vandens naudojimas ir pakankamas jo kiekis yra raktas į sveikatą ir gerą savijautą. Geriant nepakankamai vandens, laikui bėgant, galima susidurti į įvairiomis sveikatos problemomis. Todėl vandens buteliuką ar stiklinę visada derėtų turėti šalia savęs, kad būtų galima gurkšnoti vandenį, nelaukiant, kol tai privers daryti stiprus troškulys. Sakoma, kad geriausias gėlas vanduo išgaunamas iš kalnų šaltinių.