„Mylėsiu tave iki paskutinio atodūsio“ dažnai sako mylimieji, apimti aistros. Tačiau jų žodžiai ne visada reiškia, kad taip ir bus. Kai kurie krikščionišką vestuvių priesaiką supranta pažodžiui. Ir stengiasi gyventi taip, kad kiekviena ištarta frazė taptų realybe. Žinoma, istorijoje būta tokių atvejų, kai mirtį įsimylėjėliai buvo priversti pasitikti kartu. Vieni, kaip V. Šekspyro Romeo ir Džiuljeta buvo priversti nusižudyti, nes tik taip galėjo būti kartu amžinai. Kiti, kaip Dž. Verdžio Aida ir Radamesas buvo nuteisti palaidoti gyvi bendrame kape. Pasirodo, didieji menininkai įkvėpimo semiasi iš realiai gyvenusių žmonių istorijų. Kas galėjo patikėti, kad archeologai 2011 metais atkas senovės Romos gyventojų kapą, kuriame gulės susikabinę dviejų mylimųjų kūnai. Ir tai nėra vienintelis pavyzdys.

 

Įsimylėjėliai

Istorikams nekyla abejonių, kad prieš 1500 metų palaidota gyva pora prieš mirtį žvelgė vienas kitam į akis. Neįprastą radinį italų archeologai atkasė Modenoje, šalies šiaurėje. Kapavietėje buvo rasti dar ne visai suirę žmonių palaikai. Moters skeletas gulėjo tokia poza, lyg ji būtų atsisukusi į šalia esantį vyrą. „Manome, kad jie buvo palaidoti vienas į kitą atgręžtais veidais. Vyro slankstelių padėtis leidžia spėti, kad jo galva nusisuko į priešingą pusę po mirties. Dalyvavau daugelyje kasinėjimų, bet niekada nesijaučiau toks sujaudintas “, – teigė archeologinių kasinėjimų vadovas D. Labate.

 

Nelabai gerai išsilaikę poros palaikai buvo rasti viduriniajame senkapių sluoksnyje, maždaug 3 metrų gylyje. Spėjama, kad pora nebuvo labai turtinga. Jie buvo palaidoti labai paprastame tų laikų kape. Gali būti, kad pora gyveno ūkyje. Vyro galva galimai nuriedėjo dėl kelių netoliese esančios upės potvynių. Viršutinės nekropolio sluoksnis buvo padengtas sąnašomis nuo upės potvynių. Įsimylėjėliai buvo palaidoti po septyniais kitais kapais.

 

Rumunų archeologai aptiko panašų radinį. Šalies Cluj Napoca miesto senosiose kapinėse jie atkasė jauno vyro ir moters skeletus, susikibusius rankomis, kurie buvo tarsi sujungti amžinais meilės saitais. Poros palaikai buvo rasti muzikos mokyklos kieme, kur archeologai restauravo Viduramžių dominikonų vienuolyno kapines. Istorikai aiškina, kad vyras mirė nelaimingo atsitikimo metu, nes jo krūtinkaulis buvo sulaužytas kažkokiu buku daiktu. Moters mirties priežasties nustatyti nepavyko, bet įtariama, kad ji galėjo mirti nuo širdies priepuolio ar insulto. Abejojama, ar pora nusižudė, nes ji buvo palaidota oficialiose kapinėse, laikantis religinių ceremonijų. Savižudžių kūnai negalėjo būti laidojami su tikinčiaisiais. Stebina ir tai, kad jie buvo palaidoti kartu, nes Viduramžiais tokios laidotuvės buvo tik labai retais ir išskirtiniais atvejais. Nustatyta, kad jaunieji įsimylėjėliai gyveno tarp 1450 metų, kai vienuolynas buvo pastatytas, ir 1550 metų, kai šalia jo esančios kapinės pradėtos naudoti pasauliečiams laidoti.

 

Ko gero, iki šiol seniausias žinomas kartu palaidotų įsimylėjėlių kapas rastas kasinėjant Neolito laikų žemę. Įsimylėjėlių kūnai buvo rasti vakarinėje Graikijos dalyje, palaidoti urve. Manoma, kad tai įvyko apie 4200 – 3800 m. pr. Kr. Urvas Neolito laikotarpyje buvo naudojamas tiek, kaip žmonių gyvenamoji buveinė, tiek kaip laidojimo vieta. Čia rastų meilužių kūnai buvo senesni net už Valdaro įsimylėjėlius senovės Romoje (prieš 5000 – 6000 metų), kurie ilgą laiką laikyti, kaip seniausia pasaulyje pora palaidota kartu. Visi šie kartu palaidoti įsimylėjėliai archeologams uždavė daugybę klausimų, į kai kuriuos iš jų atsakymai jau rasti, bet dar daug liko ir neatsakyta…

 

2011 metais plačiai pasaulio žiniasklaidoje nuskambėjo įvykis, kai viena, Ajovos valstijoje gyvenanti, pora (JAV) buvo palaidota drauge. Jie kartu praleido 72 gyvenimo metus ir mirė, susikibę už rankų. Normos ir Gordono Yeagerų šeimos nariai priėmė neįprastą sprendimą: palaidoti jų kūnus viename karste, susikibusius už rankų – taip, kaip jie mirė ligoninėje po tragiškos automobilio avarijos. Iš karto po katastrofos judrioje sankryžioje sužeisti garbaus amžiaus amerikiečiai buvo nugabenti į Ajovos ligoninę. Pora gulėjo lovose, esančiose viena prie kitos. Jie mirė, susikibę už rankų. Pirmasis kvėpuoti nustojo ir mirė vyras, moteris širdis kurį laiką dar plakė. Netrukus ir Normos gyvybė užgeso. „Jie viską darė kartu. Jie negalėjo būti atskirai. Tiesiog negalėjo“, – su ašaromis akyse pasakojo įsimylėjusių senolių duktė Donna Sheets.