Išrinkti tinkamą dovaną – ne visada lengva užduotis. Ypač kai žmogus, kuriam ji bus teikiama, menkai pažįstamas. Kaip nesuklysti? Į ką derėtų atkreipti dėmesį renkant dovanas? Atsakymai į šiuos klausimus padės išvengti papildomų rūpesčių per netrukus prasidėsiančias šventes.

 

dovanos

Dovana – siunčiama žinutė?

 

Dovanos šeimos nariams, giminaičiams, draugams, kolegoms… Ko jie nori? Ką jau turi? Ar užteks turimo biudžeto? Ieškant atsakymų į šiuos klausimus prekybos centruose praleidžiama 1–2 val. Tai ne tik vargina, bet gali ir erzinti. Juk norisi išrinkti gerą dovaną. Tad kaip tai padaryti?

 

Pirmiausia patariama keisti suvokimą apie dovanas. Dažniausiai problemų kyla dėl to, kad dovanos laikomos tarsi mainais. Tačiau naudinga apie jas galvoti kaip apie komunikacijos procesą. Nors tai skamba itin moksliškai, viskas kur kas paprasčiau. Reikia tik įsivaizduoti, kad dovana, kuri teikiama konkrečiam žmogui, yra tarsi žinutė arba palinkėjimas. Užtenka prisiminti pastaruoju metu gautas dovanas. Greičiausiai kai kurios jų simbolizuoja atstumą, kitos yra itin intymios, trečios tarsi sako: „Man patinka, kad esi kūrybingas“ arba „Turėtum skirti daugiau laiko sau“ ir t. t. Žinoma, dovanos gali žeisti arba žeminti. Pasitelkus šį dovanų rinkimo metodą reikėtų savęs paklausti: „Ką noriu šiam žmogui pasakyti?“, „Kas galėtų tinkamai atspindėti mano žinutę?“ Tai padės išrinkti prasmingų, originalių ir įsimintinų dovanų.

 

Dovanojimo menas

 

Prasminga dovana – misija įmanoma. Tam reikia tik šiek tiek įžvalgumo ir kūrybiškumo. Štai keletas patarimų, kurie padės įvaldyti dovanojimo meną.

 

Būtina stebėti

 

Draugai ir artimieji to nė nejausdami neretai išsiduoda arba užsimena, ko norėtų. Vienintelė užduotis, kurią reikia įgyvendinti, – tai užfiksuoti šias užuominas. Nepavyksta to padaryti, o tiesiogiai klausti, atrodo, netaktiška? Galima subtiliai pasiteirauti, kas palengvintų kasdienį gyvenimą ar suteiktų malonumo, o gal reikėtų ką nors atnaujinti.

 

Išdavikė asmenybė

 

Kiekvienas turi pomėgių, savitų interesų ir hobių. Pagalvojus apie konkretų žmogų neįmanoma jo atsieti nuo tam tikros srities, pavyzdžiui, jogos ar kelionių. Tikrai nesuklysite, jeigu dovaną rinksite atsižvelgdami į žmogaus pomėgius. Pavyzdžiui, jeigu draugas itin domisi ekologija, jam tikriausiai labai patiktų gauti dovanų medžiaginį krepšį.

 

Nepamirštami įspūdžiai

 

Ką dovanoti žmogui, kurio poreikiai minimalūs arba turi absoliučiai viską? Susidūrus su tokia situacija dažnai tenka ilgai pasukti galvą. Tačiau taip neturėtų būti. Juk tokie žmonės taip pat kažką vertina. Galbūt jiems patinka nematerialios dovanos? Pavyzdžiui, gal jiems itin patiktų auka jų vardu labdaros fonde, bilietai į tam tikros grupės koncertą arba spektaklį?

 

Pasitelkti kūrybingumą

 

Dovanos, kurias padaro pats žmogus, yra unikalios ir itin asmeniškos. Jos parodo, kad jis dėl kito asmens negaili nei savo laiko, nei kūrybinių idėjų. Kas tai galėtų būti? Kruopščiai atrinktų nuotraukų albumas, iškepti sausainiai ar pyragas, o gal pačių numegztas šalikas arba megztinis.

 

Kliautis astrologija

 

Vieni žvaigždžių įtaka tiki, kiti ne. Tačiau galbūt draugų rate yra kaip tik tokių, kurie itin domisi astrologija. Jeigu jie dar ir pasižymi tipiškais konkretiems Zodiako ženklams priskiriamais bruožais, tuomet atsižvelgus į jų horoskopus galima drąsiai rinkti dovanas.

 

Skirti savo laiko

 

Dovanoti savo laiką – skamba paradoksaliai, netgi šiek tiek juokingai. Taip, tai nemateriali dovana ir tikrai skiriama ne kiekvienam. Tačiau šiais skubėjimo laikais valanda dėmesio ir atsidavimo gali išties tapti dovana. Galbūt tik tiek iki visiškos laimės trūksta mamai arba sūnui.

 

Skatinti rūpintis sveikata

 

Dovanos gali suteikti sveikatos, padėti pagerinti savijautą, fizinę ir emocinę būklę. Tokia staigmena maloniai nustebins mamą, verslo atstovą, senjorą, žmogų, kuriam būtina stiprinti organizmą arba reikalingos specialios priemonės, pavyzdžiui, specialios kompresinės kojinės, juosmens įtvaras nėščiosioms ar net medicininė avalynė. Tokia dovana parodys, kokie jums yra svarbūs artimieji.

 

Ką byloja etiketo taisyklės?

 

Išrinkti dovaną – viena, padovanoti ją – visai kas kita. Net ir geriausia dovana gali nublankti, jeigu ji bus įteikta ne ta proga ar nepaisant tam tikrų etiketo taisyklių. Tad ką dar reikėtų žinoti apie dovanų teikimą?

 
  • Proga. Prieš pradedant galvoti ir ieškoti dovanų vertėtų apsvarstyti bei įvertinti, kokia proga jos bus teikiamos. Pavyzdžiui, ar tai bus formalus vakarėlis, ar paprastas gimtadienis, ar kalėdinis susibūrimas? Kitas svarbus klausimas, į kurį reikėtų sau atsakyti, – ar iš tiesų gerai pažįstamas šventės kaltininkas. Jeigu ne, galima nesidrovėti ir klausti jo artimųjų, šeimos narių patarimo.
  • Įpakavimas. Tai taip pat dovanos dalis, kuri gali atspindėti kūrybingumą, originalumą ir išskirtinumą. Dailus dovanos įpakavimas dar labiau padidina jos vertę.
  • Kultūriniai skirtumai. Jų reikėtų nepamiršti teikiant dovanas užsieniečiams. Pavyzdžiui, Azijos šalių gyventojams laikrodis – itin nepriimtina dovana, rodanti, kad jų gyvenimo valandos suskaičiuotos. Kai kurios kultūros taip pat daug dėmesio skiria spalvų simbolikai.
  • Kortelė, atvirukas prie dovanos nebūtini. Tačiau jei šventė didelė, jie padės jos kaltininkui iš gausybės dovanų vėliau atskirti, kas ir ką įteikė. Be to, atvirukas gali puikiai atskleisti dovana siunčiamą žinutę.
 

Specialistės komentaras

Japonų kultūros centro vadovė Augustė Juraškaitė

 

Japonai nuo seno mėgo keliauti, pažinti naujas vietas, ragauti ir mėgautis skirtingų regionų maistu. Kai 1600 m. senoji sostinė iš Kioto buvo perkelta į Edo miestą (dabartinis Tokijas), nusidriekė eilės žmonių, nepaisant to, kad reikėjo gauti pasą, o pati kelionė truko apie 2 savaites. Greičiausiai taip ir susiformavo tradicija dovanoti omiyage (liet. suvenyras, lauktuvės). Tik skirtingai nuo kitų tautų, Japonijoje lauktuvėmis laikyti ne daiktai, bet būtent to regiono, kur keliaujama, maistas bei gėrimai (nuo džiovintų žuvų tokių kaip fugu, kalmarų, iki vaisių arba daržovių, kurios auga tik tame krašte, japoniškų tradicinių pyragaičių, gėrimų, tarkime, sakės, ir pan.). Beje, netgi šiuolaikinėje Japonijoje išlikusi ši omiyage tradicija. Tik dabar bet kurį Japonijos kampelį galima pasiekti greituoju traukiniu shinkansen, o žmonės tokie užimti ir dirba viršvalandžius, kad, atrodo, neturi laiko pirkti lauktuvių. Bet visose greitųjų traukinių stotyse yra daugybė gražių parduotuvėlių. Kai kurios įkurtos net pačioje traukinių platformoje. Todėl prieš sėdant į traukinį nesudėtinga ką nors įsigyti. Beje, omiyage neperkama tik šeimai ar draugams. Jeigu keliaujama darbo reikalais, vykstama į komandiruotę, galioja nerašyta taisyklė būtinai parvežti omiyage ir kolegoms (nebūtina visiems, bent tiems, su kuriais dirbama viename skyriuje). Kaip tik prieš mėnesį centre lankėsi Japonijos universiteto laikų draugė, kuri jau turi darbą. Tad užtrukome, kol radome, ką parvežti lauktuvių jos kolegoms. Teko skaičiuoti, kiek bus žmonių, kaip galės viską pristatyti ir gražiai paserviruoti. Juk pasitelkiant maistą, užkandžius pristatoma ir pati šalis. Ši mergina, radusi lauktuvių kolegoms, tik vėliau ėmė ieškoti dovanų šeimos nariams.

 

Japonams niekada nebuvo būdinga švęsti gimtadienius ir per juos dovanoti dovanas. Netgi senovėje to niekas nedarė, išskyrus per krikštynas, 3 m., 5 m., 7 m., 20 m. bei 60 m. gimtadienių proga, bet tai jau daugiau tam tikri ritualai, lankymasis šventyklose ir pan. Visgi per pastarąjį dešimtmetį tarp jaunimo (20–30 m. asmenų) išpopuliarėjo gimtadienių šventimas (dažniausiai draugai susitinka restorane, vakarieniauja ir įteikia dovanas).

 

Tiek senovėje, tiek dabar vaikai tradiciškai itin laukia japonų Naujųjų metų, nes tuomet gauna dovanų otoshidama, kai į gražius vokelius įdedama pinigų). Labai gražiuose vokuose pinigai dovanojami ir per vestuves. Netgi parašoma kiek dovanojama ir užregistruojama, nes po šventės jaunavedžiai turi atsidėkoti svečiams bei maždaug 10 % nuo dovanotos sumos įteikti padėkos dovanėlių. Padėka už paslaugą ar dovaną labai svarbi, todėl dėkojama už tą patį net kelis kartus. Tad kaskart susitikus konkretų žmogų padėkojama už anksčiau gautą dovaną.

 

Be abejo, svarbu ne tik pati dovana ar lauktuvės omiyage, bet ir jų įpakavimas. Senovėje, kai dar nebuvo tokio popierius ir maišelių kaip šiandien, dovanos pakuotos į furošikio medžiagą. Egzistavo daugybė būdų, kaip surišti netgi arbūzą, butelį sakės ir pan. Šis dovanų pakavimo menas išliko iki šiol. Tad dabar jis vėl tampa populiarus dėl ekologijos.

 

Japonai yra tikri estetai. Jie subtiliai supranta ir vertina meną bei grožį. Todėl didelę reikšmę skiria ir dovanų pakavimui. Net jei tai bus tik dėžutė, kurioje telpa tik 5 sausainiai, ji bus taip įmantriai įpakuota, kad netgi bus gaila išpakuoti. Be to, japonai turi tradiciją išpakuoti dovanas matant jas padovanojusiems asmenims. Jeigu taip nepadaroma, toks žmogus laikomas nemandagiu.